Karolina Chojnacka

Volkswagen Beetle ozdobiony milionami koralików, łączy przeszłość i teraźniejszość kultury Meksyku

Chyba żaden samochód nie jest tak misternie i skrupulatnie wykonany jak „Vochol”, Volkswagen Beetle z 1990 roku, ozdobiony ponad dwoma milionami szklanych, kolorowych koralików.

Nazwa „Vochol” jest połączeniem „vocho”, określenia Volkswagen Beetle w Meksyku oraz „Huichol”, innej nazwy dla rdzennej grupy Wixárika w zachodnich stanach Nayarit i Jalisco w Meksyku. Oddzieleni od współczesnego Meksyku przez góry Sierra Madre, artyści Huichol przez stulecia zachowali wiele ze swoich prekolumbijskich tradycji, w tym ozdobne koraliki.

Pierwotnie ludzie Huichol używali koralików wykonanych z nasion, muszli i innych naturalnych materiałów do ozdabiania biżuterii, czaszek zwierząt, misek i masek. Dziś ich kolorowe szklane lub plastikowe koraliki, przedstawiają geometryczne wzory i sceny ze zwierzętami i uprawami.

Volkswagen Beetle Vochol

Przeczytaj też: Test Volkswagen Beetle R-Line 2.0 TSI 220 KM – mały, niewywrotny

Vochol jest dziełem sztuki, które przy użyciu technik ludowych na nowoczesnym płótnie, ukazujących trwające tradycje rdzennych społeczności Meksyku.

Zespół ośmiu artystów z dwóch rodzin Huichol przez osiem miesięcy pracował nad dekoracją podwozia i wnętrza Beetle, skrupulatnie pokrywając części samochodu żywicą i ręcznie układając koraliki w wyszukane wzory.

Cały samochód został pokryty koralikami i symbolami hołdującymi kulturze Huichol, od lusterek bocznych po siedzenia i kierownicę. Produkt końcowy to ekskluzywny projekt, który nie tylko zdobi samochód, ale wyraża duchowe przekonania Huichol.

Przeczytaj też:  Test Volkswagen Beetle – pierwsza jazda w… Meksyku

Na bokach samochodu widoczne są jelenie, skorpiony, ptaki i kwiaty pejotlu, które są ważnymi symbolami w kulturze i duchowości Huichol. Na dachu duże słońce symbolizuje związek ludzi i bogów, a cztery dwugłowe orły zapewniają ochronę pasażerom w środku. Tył samochodu zdobi wizerunek szamana kierującego łodzią. Frazy „200 lat niepodległości” i „100 lat od rewolucji meksykańskiej” są zapisane na błotnikach w języku Wixárika, aby zaznaczyć dwusetną rocznicę rozpoczęcia wojny o niepodległość Meksyku i stulecie rewolucji meksykańskiej.

W sumie rzemieślnicy zużyli około 2 277 000 koralików i łącznie przepracowali ponad 9 000 godzin.

Vochol jest wyjątkowym przejawem trwałości sztuki ludowej we współczesnym świecie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze