Utrata samochodu za jazdę po alkoholu. W którym kraju można stracić auto?

Temat konfiskaty samochodu za jazdę po alkoholu czy przekroczenie prędkości wywołuje w Polsce od kilku miesięcy ożywioną dyskusję. Są na świecie kraje, gdzie takie kary już obowiązują. Gdzie przepisy prawa drogowego mogą być niemałym zaskoczeniem dla kierowców?

Propozycja wprowadzenia konfiskaty samochodów w Polsce, chociaż nie jest innowacyjnym pomysłem, może być bardzo dotkliwa dla kierowców.

W ramach reformy Kodeksu karnego polski rząd precyzuje przepisy, które mówią, jak ma wyglądać konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Według nowelizacji, jeżeli kierowca będzie miał w wydychanym powietrzu 1,5 promila alkoholu, automatycznie straci samochód. Samochód straci również, jeśli spowoduje wypadek (czyli dojdzie do uszkodzenia ciała), będąc nietrzeźwym, czyli mając ponad 0,5 promila alkoholu.

Sąd będzie mógł odstąpić od konfiskaty, jeżeli kierujący nie brał udziału w wypadku, ale tylko w wyjątkowych przypadkach, które są uzasadnione szczególnymi okolicznościami.

Warto zaznaczyć, że nie ma na ten moment jasnej odpowiedzi czy leasing, najem, użyczenie, współwłasność i dowolna inna forma dysponowania samochodem będzie blokować  konfiskatę pojazdu. Trzeba zwrócić uwagę, że znaczna część kierowców jeździ samochodami, które do nich nie należą, stąd realne konsekwencje i największą karę ponieśliby nie sprawcy, a właściciele pojazdów.

Utrata samochodu za przekroczenie prędkości i jazdę po alkoholu. W którym kraju można stracić auto?

Są na świecie kraje, gdzie kara konfiskaty pojazdu za przekroczenie prędkości czy jazdę po alkoholu obowiązują od lat. W niektórych krajach w Europie przepisy drogowe są znacznie surowsze niż w Polsce, a w razie ich naruszenia możliwa jest konfiskata pojazdu.

Przykładowo, z początkiem 2021 roku duński parlament przegłosował zmiany w prawie, które wprowadziły dotkliwą karę dla kierowców wsiadających za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu oraz tych, którzy znacząco przekraczają dozwoloną prędkość tj. konfiskatę pojazdu oraz jego zlicytowanie na rzecz państwa. Kara jest niezależna od tego czy kierowca prowadził  swój pojazd czy samochód pożyczony, w leasingu czy najmie.

Karą zagrożeni są kierowcy, którzy zostaną przyłapani na prowadzeniu samochodów z co najmniej 2 promilami alkoholu w organizmie, albo dwukrotnie przekroczą limit prędkości, czyli przykładowo przy ograniczeniu 50 km/h będą jechać 100 km/h.

KONFISKATA POJAZDU JAKO FORMA KARY ZA NARUSZENIE PRZEPISÓW DROGOWYCH -LISTA PAŃSTW, W KTÓRYCH MOŻNA STRACIĆ SAMOCHÓD

Źródło informacji: SPRM, opracowanie własne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze