Karolina Chojnacka

Utrata samochodu za jazdę pod wpływem. Za ile promili?

Polski rząd nie zamierza tolerować pijanych kierowców na drogach i właśnie przygotowuje wyjątkowo ostre zmiany przepisach, które ułatwią walkę z jeżdżącymi na podwójnym gazie.

Jeżeli kierowca będzie miał w wydychanym powietrzu 1,5 promila alkoholu, automatycznie straci samochód. Samochód straci również, jeśli spowoduje wypadek (czyli dojdzie do uszkodzenia ciała), będąc nietrzeźwym, czyli mając ponad 0,5 promila alkoholu.

Wiceminister Sprawiedliwości, Marcin Warchoł poinformował, że limit promili nie został wybrany przypadkowo, ale jego tłumaczenie jest dość zaskakujące. Jak wyjaśnia, w nowych przepisach chodzi o to, że by nie odbierać samochodów tzw. wczorajszym kierowcom. Na tym jednak nie koniec niespodzianek – kierowca nie straci samochodu, jeśli udowodni, że stan nietrzeźwości mógł być spotęgowany lekami.

Wiceminister poinformował również, że samochody będą odbierane od razu i pozostaną w rękach policji do ostatecznego wyroku sądu. Nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja, jeśli pijany będzie jechał pożyczonym autem.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze