Agnieszka Serafinowicz

Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej, jak ją uzyskać? Kto może? W jakiej kwocie? Niebawem startuje nowy program wsparcia!

Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej. Już niebawem rozpocznie się pierwszy nabór wniosków, takiego programu nie było od lat.

Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej to istotnych czynnik pozwalający takim osobom na podjęcie decyzji o nabyciu pojazdu ułatwiającego im przemieszczanie się. Jak obecnie wygląda sytuacja z ulgami na samochód dla osób niepełnosprawnych?

Ostatni program wsparcia dla niepełnosprawnych, którzy chcą mieć auto uruchomiony był w 2017 roku. Sytuacja ma się zmienić od marca 2023 roku, bo wówczas powinien zostać uruchomiony kolejny program wsparcia z PFRON w ramach likwidacji barier transportowych. Tym samym dofinansowanie na zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnej będzie możliwe. Jakie są warunki? Kto może złożyć wniosek? Wyjaśniamy.

Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej – dla kogo?

Planowany budżet programu to 250 mln zł, w ramach wsparcia osoby niepełnosprawne będą mogły się starać o dotację na zakup zarówno nowego, jak i używanego samochodu dostosowanego do indywidualnych potrzeb wnioskodawcy, niezależnie od tego, czy zamierza on samodzielnie prowadzić auto, czy też osoba niepełnosprawna będzie w nim pasażerem. Ważne: nie każdy niepełnosprawny może liczyć na dotację. Zasady programu przewidują, że chodzi o samochody dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, poruszających się na wózku. Program nie dotyczy osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ważne: dotacje na zakup samochodu są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu uniemożliwiającą samodzielne przesiadanie się z wózka ręcznego czy też wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym do posiadanego samochodu.

Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej
Marka i model są dowolne, ale samochód musi być przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej (fot. materiały prasowe)

Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej – jakie auto?

Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej nie wymaga kupna konkretnego modelu pojazdu. Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o modele czy marki. Co do ograniczeń kwotowych za chwilę przejdziemy. Tutaj natomiast chcemy zwrócić uwagę, że zgodnie z wspomnianymi warunkami dotacji (tylko dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności), dotowane będą pojazdy, które są tak dostosowane, by umożliwić podróż lub prowadzenie auta bez konieczności przesiadania się osoby niepełnosprawnej z wózka inwalidzkiego na fotel pojazdu. Należy też pamiętać o dodatkowym warunku dotyczącym aut używanych. Jak wspomniano, będzie możliwość otrzymania dotacji również na pojazd używany, ale pod warunkiem, że sprzedający wystawi na oferowany pojazd co najmniej roczną gwarancję. W przypadku braku gwarancji, dotacja na zakup auta używanego nie będzie przyznana.

Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej – jaka kwota i progi cenowe aut

W jakiej kwocie dostępna jest zaplanowana ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej w ramach nowego programu wsparcia? Wysokość dofinansowania, jakie osoby niepełnosprawne mogą otrzymać w ramach nowego programu zależy od ceny samochodu dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Ogólna zasada jest prosta: im droższe auto, tym mniejszy możliwy udział dotacji w cenie zakupu. Progi cenowe zakupu dostosowanego samochodu osobowego będą dofinansowywane (poniższe wartości dofinansowania mogą się kumulować) w następującej wysokości:

Dla samochodów dostosowanych dla kierowcy z niepełnosprawnością:

 • 80 proc. ceny samochodu kosztującego nie więcej niż 150 000 zł;
 • nadwyżka ponad kwotę 150 000 zł do kwoty 250 000 zł – 50% nadwyżki;
 • nadwyżka ponad kwotę 250 000 zł do kwoty 300 000 zł – 30% nadwyżki;
 • nadwyżka ponad kwotę 300 000 zł – brak dofinansowania nadwyżki.

Dla samochodów dostosowanych do podróży z niepełnosprawnym pasażerem:

 • 85 proc. ceny samochodu kosztującego nie więcej niż 130 000 zł;
 • nadwyżka ponad kwotę 130 000 zł do kwoty 200 000 zł – 50% nadwyżki;
 • nadwyżka ponad kwotę 200 000 zł do kwoty 230 000 zł – 30% nadwyżki
 • nadwyżka ponad kwotę 230 000 zł – brak dofinansowania nadwyżki.

Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej – od kiedy przyjmowanie wniosków, ważne terminy i zasady

Osoby, które będą chciały ubiegać się o dofinansowanie do zakupu pojazdu dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnego, będą musiały złożyć stosowny wniosek. Ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej wymaga niestety formy online. Innymi słowy: wnioski będą akceptowalne wyłącznie w formie elektronicznej przez platformę SOW, która do czasu otwarcia przyjmowania wniosków powinna być odpowiednio dostosowana. Dla osób, które nie mają dostępu do internetu lub nie potrafią obsłużyć systemu, przewidziano wsparcie w oddziałach PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) – wyszkolony pracownik pomoże w złożeniu wniosku online.

Ważne: 1 marca 2023 roku ruszy pierwsza tura wniosków (potrwa ona do 31 marca 2023 roku).

Oprócz tego w ramach programu przewidziane są jeszcze trzy dodatkowe tury na wnioski osób niepełnosprawnych, poniżej planowane terminy:

 • druga tura: od 30 czerwca do 31 lipca 2023 roku;
 • trzecia tura: od 29 września do 31 października 2023 roku;
 • czwarta tura: od 29 marca do 30 kwietnia 2024 roku.

Jeżeli jakiś wniosek będzie rozpatrzony negatywnie w jakiejś wcześniejszej turze (np. zostanie odrzucony ze względów formalnych, braku jakichś dokumentów, itp.) wnioskodawca będzie mógł starać się o dofinansowanie w kolejnej turze. Cały program wsparcia zakupu samochodów dla osób niepełnosprawnych przewidziany jest na lata 2023 – 2025 lub do wyczerpania założonego na ten cel budżetu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze