Paula Lazarek

Ubezpieczenie OC niższe o nawet 95%? Nowe przepisy ucieszą wielu kierowców

Nowelizacja przepisów dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia wprowadza możliwość obniżenia składki OC o przynajmniej 95 proc. Wiemy, kto i w jakich sytuacjach może skorzystać z tej zniżki. W końcu pozytywna wiadomość dla wielu kierowców ze strony rządu?

Wielu kierowców już prawie może odetchnąć z ulgą, jeśli od dawna marzyli o tym, aby czasowo wycofać swój samochód lub jednoślad z ruchu. Nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia OC weszły już w życie i czekają na wdrożenie w praktyce. Aktualnie tworzona jest specjalna baza danych dla kierowców, którzy będą mogli skorzystać z tak dużej zniżki na OC. Kto będzie mógł z niej skorzystać?

Czytaj: Jak obniżyć cenę OC dla młodego kierowcy?

Z możliwości czasowego wycofania pojazdu z ruchu będą skorzystać jednak właściciele naprawianych i restaurowanych samochodów. Dzięki temu będą mogli obniżyć swoją składkę OC o co najmniej 95 proc.

Do tej pory czasowe wycofanie z ruchu możliwe było dla właścicieli samochodów ciężarowych, przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Przypomnijmy, że takie pojazdy można wycofać z ruchu na czas od 2 do 24 miesięcy – z możliwością przedłużenia tego okresu – łącznie, jednak nie dłużej niż 48 miesięcy.

Warto wiedzieć: Co grozi kierowcy, który spowoduje wypadek, a nie ma OC?

Jakie warunki będzie trzeba spełnić, aby skorzystać ze zniżki na OC w przypadku „zalegającego” samochodu w warsztacie?
Wniosek o czasowe wycofanie auta z ruchu będzie można złożyć jedynie w przypadku poważnych uszkodzeń i awarii pojazdu – chodzi tu o np. uszkodzenie elementów nośnych pojazdu. Oczywiście za poświadczenie nieprawdy we wniosku przewidywana jest odpowiedzialność karna. 

Jak już wiemy, samochód osobowy będzie można wycofać z ruchu na czas od 3 do 12 miesięcy, pod warunkiem, że minęło minimum 36 miesięcy od ostatniego wycofania pojazdu. Auto czasowo wycofane z ruchu nadal będzie musiało posiadać ubezpieczenie OC, ale będzie ono miało wartość o 95% niższą niż dotychczasowa stawka ubezpieczyciela. Nie będzie można przedłużyć tego okresu, jak w przypadku samochodów ciężarowych. 

Przeczytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie najpopularniejszych elektryków w Polsce?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze