Jak obniżyć cenę OC dla młodego kierowcy?

Jak obniżyć cenę OC dla młodego kierowcy?

11 listopada 2015
1
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to wyzwanie nawet dla doświadczonego kierowcy. W przypadku tych, którzy prawo jazdy otrzymali niedawno, może to być prawdziwe zmartwienie. Głównie ze względu na bardzo wysokie koszty OC. Są jednak sposoby, aby obniżyć koszt i kupić możliwie najtańszą polisę.

Współwłaściciel auta z wysokimi zniżkami
Z całą pewnością wielu młodych kierowców widziałoby w dowodzie rejestracyjnym jedynie swoje nazwisko. Po kursach i egzaminach, w końcu cieszą się prawem jazdy i chcieliby jeździć własnym autem. Niestety jeśli chodzi o ubezpieczenia, rzeczywistość jest mniej kolorowa. Niedoświadczony kierowca mający samochód na własność jest, według towarzystwa, gotową receptą na bardzo kosztowną szkodę. Dlatego też znacznie lepiej będzie dopisać do dowodu auta współwłaściciela, który posiada wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Podczas wyliczania składki pod uwagę brane są większe ulgi, dzięki czemu można mocno obniżyć koszty OC. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli młody kierowca spowoduje szkodę, współwłaściciel straci część zniżek.

 Dla porównania ofert, jakie pojawiają dla samochodu prowadzonego przez młodego kierowcę, a takiego, gdzie widnieje doświadczony współwłaściciel, warto przeliczyć składkę np. na kalkulatorze serwisu najtaniejuagenta.pl.

Towarzystwo dla młodych kierowców
Są takie towarzystwa, które kierują swoją ofertę na ubezpieczenie samochodu, właśnie do osób młodych i niedoświadczonych kierowców. Składki potrafią być w takich firmach tańsze nawet o kilkaset złotych, w stosunku do innych propozycji OC. Niekoniecznie trzeba też posiadać w dowodzie rejestracyjnym współwłaściciela. Warto również zwrócić uwagę na polisy dodatkowe, np. ASS i NNW, które w takich towarzystwach mają nieco inne zapisy, wpasowane w plan tygodnia młodej osoby.

Porównanie cen ubezpieczeń
Jednym z najlepszych sposobów na to, aby kupić możliwie najtańsze OC jest sprawdzenie jego cen w jak największej liczbie towarzystw. Aby zrobić to szybko i sprawnie, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Tego typu narzędzia dostępne są za pośrednictwem internetu, a wyliczenie składki i zestawienie jej z innymi nie zajmuje wiele czasu. Przykładem takiej usługi może być kalkulator ubezpieczenia samochodu najtaniejuagenta.pl, który oferuje możliwość przeliczenia ofert oraz zakupu jednej z nich, jeśli okaże się dla użytkownika szczególnie interesująca.

 Na takich stronach nie tylko można sprawdzić koszty OC, ale także przeczytać kilka istnych informacji na temat ubezpieczenia, które się kupuje i będzie kupować w przyszłości.

Mały samochód z niewielką pojemnością silnika
To jeden z najlepszych sposobów na trochę tańszą polisę, ale przeznaczony dla osób, które dopiero zamierzają kupić auto. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że statystycznie młodzi lub niedoświadczeni kierowcy, są sprawcami największej ilości wypadków i zdarzeń drogowych. Jeśli więc w dodatku taka osoba posiada duży i szybki pojazd, ryzyko jej ubezpieczenia jeszcze się zwiększa, przez co rośnie i składka OC. Mniejszy pojazd nie sprawi, że cena będzie równie atrakcyjna, jak dla kierowcy z wieloletnim stażem, jednak będzie ona na pewno nieco niższa, w porównaniu do pojazdu dużego i bardzo szybkiego. Mniejsze auto to i mniejszy koszt jego utrzymania.

Bezpieczna jazda
Nie ma lepszego sposobu na obniżenie ceny ubezpieczenia, jak posiadanie własnych zniżek. Choć kiedy dostaje się swoje wymarzone prawo jazdy i ma się ochotę sprawdzić swoje nowe umiejętności, to jednak umiar i spokój na drodze będą bardziej wskazane. Jeśli nie spowoduje się żadnych szkód przez pierwsze 3 lata od zakupu auta, to składka na kolejny rok ubezpieczenia będzie już niższa o około 1/3. Dokładne ulgi będą uzależnione od danego towarzystwa, które samodzielnie decyduje o tym, jak naliczać zniżki dla swoich klientów.

Komentarze

Bella
20 lipca 2019 15:25
Jedyne co mi przychodzi do głowy to po prostu wziąć samochód na kogoś doświadczonego, który ma zniżki. Bo co tu innego zrobić ? Niestety ubezpieczalnie życzą sobie ogromne pieniądze za samo oc