Tesla stworzyła nowy rodzaj baterii i zapowiada nowy, najtańszy model w ofercie

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że Tesla planuje rozpocząć kolejną rewolucję, za sprawą nowego rodzaju baterii, który zmieni zasady gry. Rewolucji nie ma, ale nowa technologia jest całkiem ciekawa.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że obietnice Elona Muska często pozostają bez pokrycia, więc sytuacja szczególnie nas nie dziwi. Podczas ostatniej konferencji szef Tesli zaprezentował baterie nazwane 4680, wyróżniające się bezmodułową budową. Zwykle moduły te łączą ogniwa z tym co zasilają, ale w rozwiązaniu amerykańskiej firmy ogniwa są elementem struktury baterii.

Tesla ponownie zrewolucjonizuje auta elektryczne? Wkrótce pokaże „superbaterie”

Co to oznacza w praktyce? Musk zapowiada, że dzięki takiej konstrukcji ogniwa mają pięciokrotnie większą pojemność oraz sześciokrotnie większą moc. Brzmi imponująco, ale musimy ostudzić wasz entuzjazm – przekłada się to na zwiększenie zasięgu w modelach Tesli o około 16 procent. Cóż, lepsze to niż nic.

Tesla podała oficjalne polskie ceny swoich modeli! Kiedy otwarcie pierwszego salonu?

Dodatkową przewagą jest ich rozmiar – jedno ogniwo ma wymiary 46 x 80 mm, więc wyraźnie więcej niż te dotychczas stosowane. W ten sposób można oszczędzić nawet 14 procent kosztów produkcji, co naturalnie przełoży się na obniżenie cen samochodów.

Tesla Model S Plaid nadchodzi! Z trzema silnikami i mocą ponad 1100 KM

Przystępne cenowo elektryki to kolejny ważny element konferencji, na której Elon Musk zapowiedział stworzenie nowego modelu. Ma on kosztować 25 tys. dolarów i pojawić się na rynku już za trzy lata. Założyciel Tesli nie zdradził do jakiego segmentu ma on należeć, ale logiczne wydaje się, że mówimy o kompakcie. Swoją konkurencyjną cenę będzie możliwe dzięki „napędom elektrycznym kosztującym tyle, co silniki spalinowe”, co było jednym z haseł, jakie dumnie pojawiło się za Muskiem.

Zapewniał on także, że nowy model będzie całkowicie autonomiczny, ale o podobnych obietnicach słyszeliśmy już wcześniej z ust Muska. Podobnie jak o tym, że Tesle już teraz potrafią jeździć samodzielnie, o czym pisaliśmy nie raz, choćby w kontekście niedawnego przypadku, w którym kierowca i jego pasażerka wjechali na autostradę Teslą Model S i poszli spać.

Włączyli autopilota w Tesli na autostradzie i poszli spać

Na koniec Musk oświadczył, że Tesla zamierza dążyć do tego, by odpowiadać za 20 procent rocznej produkcji samochodów na świecie. Nazwijcie nas pesymistami, ale jakoś tego sobie nie wyobrażamy.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Żadna sieć elektryczna tego nie wytrzyma.Elektriwnia za ładowarkami obok. A co zresztą świata?

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze