Karolina Chojnacka

Światła w samochodzie. Jak używać świateł podczas mgły?

W sezonie, kiedy pogorszona widoczność z powodu opadów i gęstych mgieł niejednemu kierowcy sprawia kłopot, dbanie o sprawność i czystość oświetlenia w naszym samochodzie nabiera szczególnego znaczenia. Bardzo ważne (niezależnie od pory roku) jest również prawidłowe używanie kierunkowskazów.

Przy pogorszonej widoczności posiadanie sprawnego i czystego oświetlenia samochodu to nie tylko obowiązek kierowcy, lecz także podstawa bezpiecznej jazdy. Ważne jest, aby regularnie samodzielnie sprawdzać, czy wszystkie światła w samochodzie działają. O ile kierowca dość łatwo może zauważyć, że w jego aucie nie pali się światło mijania, o tyle w przypadku na przykład kierunkowskazów czy świateł hamowania (tzw. świateł stop) możemy jeździć przez jakiś czas, nie zdając sobie sprawy z awarii. Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, przypomina:

Warto zadbać o prawidłowe ustawienie świateł, najlepiej w zaufanym serwisie. Nie mogą one świecić ani za nisko, ani zbyt wysoko, oślepiając innych uczestników ruchu. Muszą mieć też odpowiedni zasięg i prawidłowo oświetlać drogę przed nami. Koniecznie dopilnujmy, aby nie wyruszać z zabrudzonymi światłami. To znacznie ogranicza widoczność, co nie służy bezpieczeństwu jazdy. Pamiętajmy, że jazda bez sprawnego oświetlenia może skutkować otrzymaniem mandatu, punktami karnymi i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Jak używać świateł podczas mgły?

Wielu kierowców ma wątpliwości, z jakich świateł korzystać podczas jazdy we mgle. Tylne światła przeciwmgłowe należy włączyć dopiero przy spadku widoczności poniżej 50 metrów i wyłączyć, gdy się ona poprawi. To ważne, ponieważ tylne światła przeciwmgłowe włączone, gdy nie ma takiej potrzeby, czyli przy normalnej przejrzystości powietrza lub tylko przy lekkiej mgle, mogą oślepiać kierowców jadących za nami oraz sprawić, że światła stopu staną się gorzej widoczne. Podobnie jest z przednimi światłami przeciwmgłowymi, których nie wolno używać niezgodnie z ich przeznaczeniem, gdyż może to grozić oślepieniem kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Podczas mgły nie włączajmy także tzw. długich świateł, które tylko podświetlą mgłę, co pogorszy widoczność.

Zawsze włączaj kierunkowskaz

Prawdopodobnie każdy kierowca doświadczył kiedyś sytuacji, gdy osoba jadąca przed nami na sąsiednim pasie zajechała mu nagle drogę bez zasygnalizowania wcześniej tego manewru. Nieprawidłowe używanie kierunkowskazów lub nieużywanie ich, gdy to konieczne, bywa przyczyną poważnego zagrożenia na drodze. Tymczasem za pomocą kierunkowskazów możemy zakomunikować innym uczestnikom ruchu nasze zamiary co do zmiany kierunku ruchu. Nie wszyscy kierowcy potrafią to zrobić w bezpieczny sposób, czyli we właściwym momencie. Często nie uświadamiamy sobie, że zbyt późne czy zbyt wczesne zasygnalizowanie chęci wykonania manewru może stwarzać ryzyko wypadku. Gdy włączamy kierunkowskaz za późno, inni kierujący nie mają czasu, aby odpowiednio zareagować, na przykład zwolnić. Z kolei za wczesne sygnalizowanie zamierzonego manewru może zmylić innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, aby zawsze sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu i wyłączać kierunkowskaz niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze