Kierunkowskaz na rondzie – kiedy używać i co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?

Jazda po rondzie jest jedną z podstawowych umiejętności każdego kierowcy, ale wielu ma z tym problemy i wątpliwości co do właściwego zachowania. Sprawy nie ułatwia wcale zajrzenie do kodeksu drogowego.

Kwestią, która budzi chyba największe kontrowersje, jest problem kierunkowskazu na rondzie. W którym momencie go używać? Korzystać tylko z prawego, czy również z lewego? Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

Prawo o ruchu drogowym, a jazda po rondzie

Podstawowym problemem, który pojawia się podczas rozstrzygania problemów związanych z zasadami jazdy po rondzie, jest sam kodeks drogowy. Może to być zaskakujące, ale przepisy ruchu drogowego nie definiują czegoś takiego jak rondo. Jedynie w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych znajdziemy znak C-12 „ruch okrężny” oraz wyjaśnienie:

Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Skoro zatem przepisy ruchu drogowego nie wyznaczają zasad obowiązujących wyłącznie na rondach, oznacza to, że powinniśmy sięgnąć po zasady ogólne.

Kierunkowskaz na skrzyżowaniu, a kierunkowskaz na rondzie

O tym, że skręcając należy sygnalizować swój zamiar kierunkowskazem wie (chyba) każdy kierowca. Wynika to też jasno z art. 22, pkt. 5 prawa o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiary zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Jak zatem zachować się podczas jazdy po rondzie? Kiedy i który kierunkowskaz włączyć? Nie ma raczej wątpliwości co do tego, że opuszczając rondo powinniśmy sygnalizować to prawym kierunkowskazem – zmieniamy wtedy kierunek jazdy właśnie w prawo.

Ale co w sytuacji, kiedy zbliżamy się do ronda i zamierzamy na nim skręcić w lewo? Czy wtedy powinniśmy wcześniej włączyć lewy kierunkowskaz, a dopiero podczas zjeżdżania z ronda włączyć prawy? Niektórzy policjanci, instruktorzy, a nawet egzaminatorzy uważają, że tak – przecież z przytoczonego wcześniej fragmentu kodeksu drogowego jasno wynika – kierujący musi zawczasu sygnalizować swój zamiar.

Taka interpretacja przepisów jest, niestety, błędna, a u jej podstaw leży niezrozumienie tego, czym jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym i w jaki sposób odbywa się na nim ruch.

Jazda po rondzie – jak wygląda naprawdę?

Zwróćcie uwagę na rondo – wyznaczone na nim linie okrążają je, więc jadąc dookoła niego wcale nie zmieniamy pasa ruchu. Cały czas podążamy tym samym – jaki jest więc sens używania kierunkowskazu? To jakbyśmy chcieli „migać” na każdym łuku drogi! Zmiana kierunku jazdy, w rozumieniu przepisów ruchu drogowego, nie wynika ze skręcenia kierownicy, ale z przebiegu drogi, którą się poruszamy. Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym zmiana kierunku jazdy następuje więc wyłącznie w sytuacji, kiedy zmieniamy na nim pas (na rondach o dwóch lub więcej pasach ruchu) oraz kiedy zjeżdżamy z niego (co zawsze robimy w prawo).

Spotkać się można z opiniami i interpretacjami, również wygłaszanymi przez osoby będące ekspertami w dziedzinie przepisów ruchu drogowego, że tak czy inaczej skręcając w lewo na rondzie powinniśmy włączyć wcześniej lewy kierunkowskaz. Ma to informować innych kierujących o naszych zamiarach. W naszej ocenie nie ma to większego sensu – kierowca znajdujący się po drugiej stronie ronda nic nie zrobi z taką wiedzą – i tak jesteśmy na tyle daleko, że może wjechać na skrzyżowanie, bez względu na to, gdzie zamierzamy jechać. A kiedy już znajdujemy się na rondzie, to sygnał gdzie chcemy jechać dajemy prawym kierunkowskazem – jeśli nie „migamy”, to znaczy, że nie skręcamy w najbliższy zjazd. Ponadto jak używać lewego kierunkowskazu na rondach, które nie mają czterech wyjazdów, ale na przykład trzy? Albo pięć?

Taką interpretację przepisów poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozpatrując sprawę mężczyzny, który oblał egzamin na prawo jazdy, ponieważ nie włączył lewego kierunkowskazu przed wjechaniem na rondo. Egzaminator uważał, że jest to obowiązek każdego kierowcy. Na szczęście sąd orzekł, że wjeżdżając na rondo nie używa się żadnego kierunkowskazu, dopiero podczas zjazdu z niego. Taki sam wyrok w identycznej sprawie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, o czym pisaliśmy jakiś czas temu.

Jak więc jechać po rondzie, aby ułatwić życie innym kierowcom?

Jest na to prosty sposób. W przypadku rond z dwoma pasami ruchu zaleca się, aby skręcając w prawo lub jadąc prosto zajmować prawy pas, a skręcając w lewo lub zawracając wybrać lewy pas. Wielu kierowców zawsze trzyma się prawej strony, do czego mają prawo. Utrudniają jednak wtedy pozostałym kierowcom jazdę.

Kiedy zajmiemy lewy pas, prawy pozostaje pusty. Może więc skorzystać z niego inny kierujący, który chce tylko skręcić w prawo. W ten sposób ruch odbywa się płynniej, na rondzie może przebywać jednocześnie więcej aut, a nasze zamiary są jasne dla wszystkich. Nie musimy włączać lewego kierunkowskazu – wystarczy wybrać lewy pas.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

a jak jest 5 zjazdów z ronda, to w lewo jest który…. co za absurd

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Bzdura gościu.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Co z jednopasmowymi rondami o małym promieniu? Kierowcy po naszej lewej stronie widzą lewy bok naszego pojazdu i nie dociera do nich informacja z prawego kierunkowskazu. Często stoją przed rondem mimo że mogliby na nie wjechać – ale nie widzą, że pojazd na rondzie zjeżdża wcześniejszym zjazdem.
Przepisy są archaiczne. Pochodzą z czasów, gdy małe ronda nie były tak powszechne.

Odpowiedz

RET - 4 kwietnia 2023

Nie ma dróg jednopasmowych lub wielopasmowych. Droga ma pasy ruchu a nie „pasma”. Jest droga jednopasowa i wielopasowa. Bez „m”

Odpowiedz

Jurek - 11 lipca 2022

A co jeśli skrzyżowanie jest przekształcone na skrzyżowanie o ruchu okrężnym i wyjazd z niego jest na wprost i znaki na jezdni o tym informują,cz wtedy też włączamy kierunkowskaz?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Na samym wstępie widzimy popis ignorancji w polskim wydaniu. Mamy złożoną budowlę typu rondo o dwóch, wzajemnie wykluczających się organizacjach ruchu. Neutralnej kierunkowo OKRĘŻNEJ, i zaprzeczającej jej KIERUNKOWEJ. Trzeba być, delikatnie mówiąc, ślepcem, by nie zauważyć, że pasy ruchu wcale nie bieg=na na rondzie tak jak to wskazują strzałki na wlotach, lecz tak jak to wskazują strzałki na znaku C-12. Nigdzie na świecie, zatem i w Polsce, budowla typu rondo nie jest w całości, pod względem zasad ruchu, jednym skrzyżowaniem. Ci co twierdzą, że tak nie jest, nie mają świadomości zmiany prawa o ruchu drogowym z 1997 roku, które będąc zgodnym z prawem europejskim przestało być prawem z czasów PRL, czyli kodeksem drogowym z 1983 roku i wymysłami Zbigniewa Drexlera współtwórcy i komentatora tego bubla prawnego. Zapraszam na https://www.legalniewsieci.pl/aktualnosci/o-sygnalizacji-zmiany-kierunku-jazdy-na-drodze-z-pierwszenstwem

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

na rondzie jedzie sie w lewa stronę, ale nie da się skręcić w lewo chyba, ze na zaproszenie policjanta który tam udziela płatnych wykładów n/t Ustawy o ruchu drogowym

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ronda są rożniste, a praktyka nie zawsze idzie z teorią w parze… Lewy informuje już innych kierowców, że zostajemy na rondzie dłużej i pomaga w uniknięciu wymuszenia bądź zbędnego czekania na tych którzy też prawego nie użwają. Na rondzie zawsze jedziemy prosto a nie w lewo czy w prawo

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Kretynom nie wytłumaczysz. Tacy powinni pieszo chodzić bo dla nich takie proste rzeczy są zbyt trudne i nie powinni nigdy dostać prawa jazdy. Niestety podobnie jest z niektórymi instruktorami nauki jazdy i egzaminatorami. Widocznie dlatego uczą błędnie i wbrew kodeksowi drogowemu wpajają popełnianie wykroczeń de facto. To że rondo jest skrzyżowaniem z drogami podrzędnymi wyłącznie z prawej strony jest też dla nich zbyt trudne do zrozumienia. Jadąc prosto przez zwykłe skrzyżowanie (nie na łuku lub nawet okrężne) z drogą podrzędną (tzw. wlot drogi) z prawej strony, nie należy dawać lewego kierunkowskazu, tak jak niektórym się wydaje, tylko po to żeby zasygnalizować brak skrętu w tę drogę z prawej. Ponadto są ronda o dużym promieniu z wieloma „zjazdami”, których nietutejszy kierujący może nie znać na pamięć, więc może nie wiedzieć przed rondem(zanim ruszy), gdzie będzie zjeżdżał z ronda dopóki np. nie zobaczy drogowskazu. Może się okazać, że nie będzie to wcale zjazd lewy tylko na wprost lub trzeci prawy skos… i niby komu, tym jadącym za nim z tyłu ma sygnalizować kierunek i tak na prawdę co? Jazdę po łuku w lewo chyba. Każdy logicznie myślący człowiek to rozumie i nie trzeba niczego tłumaczyć.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Proszę wskazać w kodeksie drogowym przepis nakazujący włączanie kierunkowskazu przed tzw. rondem.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

chomik a Ty jak juz dostaniesz prawko to je oddaj nie wiedzac ze rondo to nazwa potoczna do skrzyzowania – czyli miejsca na ktorym sie uzywa kierunkowskazow..

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

brawo za niewiedze… skret w lewo na skrzyzowaniu to nie jest nic dziwnego – to ze wczesniej robisz luk [zwany rondem] to nie ma znaczenia.. jestes na przecieciu przynajmniej 2 drog – czyli jedziesz prosto lub skrecasz w prawo/lewo [inaczej sie nie da].. dla takich udancow rysuja nawet znaki [zwykle na turbinowych] zebys wiedzial ze skrecasz w lewo [taka strzalka na drodze – polecam patrzec na znaki poziome]…

Oczywiscie sa odstepstwa od normy – np na rondzie w Glogowie jazda z kierunkiem w lewo przyniesie wiecej komplikacji niz pozytku.. nie zmienia to faktu ze zblizajac sie do 'zjazdu’ warto pokazac innym w ktorym kierunku planujesz jechac – a nie liczyc na wrozbiarskie umiejetnosci kazdego zmotoryzowanego na drodze.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jak sie skreca w lewo na rondzie? xd

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Moim zdaniem bledem jest używanie terminu ” będę skrecal w lewo „dojeżdżając do ronda. Na rondzie ZAWSZE skręcamy w prawo, bądź opuszczamy rondo (wyjeżdżając z niego) skrecajac w prawo. Dojezdzajac do krzyżówek mozemy tak powiedziec , ale do ronda- NIE.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Mój znajomy robi prawo jazdy w 2019 i na kursie jak byk uczą aby włączać lewy kierunkowskaz zbliżając się do ronda. W testach na egzaminie wewnętrznym jest to samo. Nie włączenie lewego kierunkowskazu przed rondem traktowane jest jako błąd 😀 Mamy taki burdel w interpretacji przepisów, że szkoda gadać 😀

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Zgadza się w 100%. Przy włączonej sygnalizacji świetlnej „rondo” przestaje spełniać swoje funkcje i tym samym należy je traktować tak jak zwykłe skrzyżowanie. Skręcając w lewo lub zawracając włączamy lewy kierunkowskaz.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Musimy pamiętać o jednej ważnej sprawie rondo bez sygnalizacji świetlnej a rondo na którym sygnalizacja działa. Podobno światła mają pierwszeństwo przed znakami więc jeżeli sygnalizator S1 działa to jesteśmy na skrzyżowaniu kolizyjnym gdzie należy przepuścić auta z naprzeciwka na prawdziwym rondzie tak nie robimy więc dla mnie to nie jest rondo tylko skrzyżowanie na którym skrecajac w lewo powinnam zasygnalizowac skręt tak jak na zwykłym skrzyżowaniu a w prawo nie muszę bo nie jestem na rondzie a inni uczestnicy nie patrzą czy wyjeżdżam bo obserwują swoje światła. Prawda jest taka co ważniejsze znak czy sygnalizacja jeżeli sygnalizacja to znaki mnie nie obchodzą proste?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Skrzyżowanie o ruchu okręrznym więc nie skręcamy w lewo tylko okrąrzam wysepkę wyjeżdżając ze skrzyrzowania włączamy właściwy kierunek w tym wypadku tylko prawy

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jak już dostaniesz prawo jazdy to zwrócić uwagę jaki znak stoi przed rondem. A potem odpowiedź sobie na pytanie „czy na skrzyżowaniu można jeździć w kółko?”

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Takie wyroki to tragedia w ruchu dtogowym i kompletne niezrozumienie przepisów .
1 Nie ma czegoś takiego jak rondo.
2 Jest to skrzyżowanie ( o ruchu okrężnym)
I sprawa staje się jasna bo wszyscy wiedzą jak się zachować na skrzyżowaniu.
Nie miszajcie ludziom w głowach Proszę!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Rondo przy spodku jest bezprawnie oznaczone C-12.. linie wymalowane są dokładnie inaczej niż wskazuje ten znak.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Zapraszam do Katowic. Tu jest kuriozum. Mówię rzecz jasna o głównym rondzie w Katowicach. Zapraszam…. podpowiem, na co zwrócić uwagę. A co bedzie jak spadnie śnieg…?????

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Zapraszam do Katowic. Tu jest kuriozum. Mówię rzecz jasna o głównym rondzie w Katowicach. Zapraszam…. podpowiem, na co zwrócić uwagę. A co bedzie jak spadnie śnieg…?????

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze