Kierunkowskaz na rondzie - kiedy używać i co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?

Kierunkowskaz na rondzie - kiedy używać i co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?
Jazda po rondzie jest jedną z podstawowych umiejętności każdego kierowcy, ale wielu ma z tym problemy i wątpliwości co do właściwego zachowania. Sprawy nie ułatwia wcale zajrzenie do kodeksu drogowego.

Kwestią, która budzi chyba największe kontrowersje, jest problem kierunkowskazu na rondzie. W którym momencie go używać? Korzystać tylko z prawego, czy również z lewego? Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

Prawo o ruchu drogowym, a jazda po rondzie

Podstawowym problemem, który pojawia się podczas rozstrzygania problemów związanych z zasadami jazdy po rondzie, jest sam kodeks drogowy. Może to być zaskakujące, ale przepisy ruchu drogowego nie definiują czegoś takiego jak rondo. Jedynie w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych znajdziemy znak C-12 „ruch okrężny” oraz wyjaśnienie:

Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Skoro zatem przepisy ruchu drogowego nie wyznaczają zasad obowiązujących wyłącznie na rondach, oznacza to, że powinniśmy sięgnąć po zasady ogólne.

Kierunkowskaz na skrzyżowaniu, a kierunkowskaz na rondzie

O tym, że skręcając należy sygnalizować swój zamiar kierunkowskazem wie (chyba) każdy kierowca. Wynika to też jasno z art. 22, pkt. 5 prawa o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiary zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Jak zatem zachować się podczas jazdy po rondzie? Kiedy i który kierunkowskaz włączyć? Nie ma raczej wątpliwości co do tego, że opuszczając rondo powinniśmy sygnalizować to prawym kierunkowskazem – zmieniamy wtedy kierunek jazdy właśnie w prawo.

Ale co w sytuacji, kiedy zbliżamy się do ronda i zamierzamy na nim skręcić w lewo? Czy wtedy powinniśmy wcześniej włączyć lewy kierunkowskaz, a dopiero podczas zjeżdżania z ronda włączyć prawy? Niektórzy policjanci, instruktorzy, a nawet egzaminatorzy uważają, że tak – przecież z przytoczonego wcześniej fragmentu kodeksu drogowego jasno wynika – kierujący musi zawczasu sygnalizować swój zamiar.

Taka interpretacja przepisów jest, niestety, błędna, a u jej podstaw leży niezrozumienie tego, czym jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym i w jaki sposób odbywa się na nim ruch.

Jazda po rondzie – jak wygląda naprawdę?

Zwróćcie uwagę na rondo – wyznaczone na nim linie okrążają je, więc jadąc dookoła niego wcale nie zmieniamy pasa ruchu. Cały czas podążamy tym samym – jaki jest więc sens używania kierunkowskazu? To jakbyśmy chcieli „migać” na każdym łuku drogi! Zmiana kierunku jazdy, w rozumieniu przepisów ruchu drogowego, nie wynika ze skręcenia kierownicy, ale z przebiegu drogi, którą się poruszamy. Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym zmiana kierunku jazdy następuje więc wyłącznie w sytuacji, kiedy zmieniamy na nim pas (na rondach o dwóch lub więcej pasach ruchu) oraz kiedy zjeżdżamy z niego (co zawsze robimy w prawo).

Kierunkowskaz na rondzie - kiedy używać i co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?
Spotkać się można z opiniami i interpretacjami, również wygłaszanymi przez osoby będące ekspertami w dziedzinie przepisów ruchu drogowego, że tak czy inaczej skręcając w lewo na rondzie powinniśmy włączyć wcześniej lewy kierunkowskaz. Ma to informować innych kierujących o naszych zamiarach. W naszej ocenie nie ma to większego sensu – kierowca znajdujący się po drugiej stronie ronda nic nie zrobi z taką wiedzą – i tak jesteśmy na tyle daleko, że może wjechać na skrzyżowanie, bez względu na to, gdzie zamierzamy jechać. A kiedy już znajdujemy się na rondzie, to sygnał gdzie chcemy jechać dajemy prawym kierunkowskazem – jeśli nie „migamy”, to znaczy, że nie skręcamy w najbliższy zjazd. Ponadto jak używać lewego kierunkowskazu na rondach, które nie mają czterech wyjazdów, ale na przykład trzy? Albo pięć?

Taką interpretację przepisów poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozpatrując sprawę mężczyzny, który oblał egzamin na prawo jazdy, ponieważ nie włączył lewego kierunkowskazu przed wjechaniem na rondo. Egzaminator uważał, że jest to obowiązek każdego kierowcy. Na szczęście sąd orzekł, że wjeżdżając na rondo nie używa się żadnego kierunkowskazu, dopiero podczas zjazdu z niego. Taki sam wyrok w identycznej sprawie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, o czym pisaliśmy jakiś czas temu.

Jak więc jechać po rondzie, aby ułatwić życie innym kierowcom?

Jest na to prosty sposób. W przypadku rond z dwoma pasami ruchu zaleca się, aby skręcając w prawo lub jadąc prosto zajmować prawy pas, a skręcając w lewo lub zawracając wybrać lewy pas. Wielu kierowców zawsze trzyma się prawej strony, do czego mają prawo. Utrudniają jednak wtedy pozostałym kierowcom jazdę.

Kiedy zajmiemy lewy pas, prawy pozostaje pusty. Może więc skorzystać z niego inny kierujący, który chce tylko skręcić w prawo. W ten sposób ruch odbywa się płynniej, na rondzie może przebywać jednocześnie więcej aut, a nasze zamiary są jasne dla wszystkich. Nie musimy włączać lewego kierunkowskazu – wystarczy wybrać lewy pas.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji komentarze [ 9 ]
Bartosz 4 miesiące temu
Zapraszam do Katowic. Tu jest kuriozum. Mówię rzecz jasna o głównym rondzie w Katowicach. Zapraszam.... podpowiem, na co zwrócić uwagę. A co bedzie jak spadnie śnieg...?????
0
0
Odpowiedz
Bartosz 4 miesiące temu
Zapraszam do Katowic. Tu jest kuriozum. Mówię rzecz jasna o głównym rondzie w Katowicach. Zapraszam.... podpowiem, na co zwrócić uwagę. A co bedzie jak spadnie śnieg...?????
0
0
Odpowiedz
kolo 4 miesiące temu
Rondo przy spodku jest bezprawnie oznaczone C-12.. linie wymalowane są dokładnie inaczej niż wskazuje ten znak.
0
0
Odpowiedz
Gość 4 miesiące temu
Takie wyroki to tragedia w ruchu dtogowym i kompletne niezrozumienie przepisów .
1 Nie ma czegoś takiego jak rondo.
2 Jest to skrzyżowanie ( o ruchu okrężnym)
I sprawa staje się jasna bo wszyscy wiedzą jak się zachować na skrzyżowaniu.
Nie miszajcie ludziom w głowach Proszę!
2
2
Odpowiedz
Chomik > Gość 4 miesiące temu
Jak już dostaniesz prawo jazdy to zwrócić uwagę jaki znak stoi przed rondem. A potem odpowiedź sobie na pytanie "czy na skrzyżowaniu można jeździć w kółko?"
1
0
Odpowiedz
Kierowca > Gość 4 miesiące temu
Skrzyżowanie o ruchu okręrznym więc nie skręcamy w lewo tylko okrąrzam wysepkę wyjeżdżając ze skrzyrzowania włączamy właściwy kierunek w tym wypadku tylko prawy
0
0
Odpowiedz
Karola 4 miesiące temu
Musimy pamiętać o jednej ważnej sprawie rondo bez sygnalizacji świetlnej a rondo na którym sygnalizacja działa. Podobno światła mają pierwszeństwo przed znakami więc jeżeli sygnalizator S1 działa to jesteśmy na skrzyżowaniu kolizyjnym gdzie należy przepuścić auta z naprzeciwka na prawdziwym rondzie tak nie robimy więc dla mnie to nie jest rondo tylko skrzyżowanie na którym skrecajac w lewo powinnam zasygnalizowac skręt tak jak na zwykłym skrzyżowaniu a w prawo nie muszę bo nie jestem na rondzie a inni uczestnicy nie patrzą czy wyjeżdżam bo obserwują swoje światła. Prawda jest taka co ważniejsze znak czy sygnalizacja jeżeli sygnalizacja to znaki mnie nie obchodzą proste?
0
0
Odpowiedz
Dariusz J. > Karola 4 miesiące temu
Zgadza się w 100%. Przy włączonej sygnalizacji świetlnej "rondo" przestaje spełniać swoje funkcje i tym samym należy je traktować tak jak zwykłe skrzyżowanie. Skręcając w lewo lub zawracając włączamy lewy kierunkowskaz.
0
1
Odpowiedz
Dyzio 2 miesiące temu
Mój znajomy robi prawo jazdy w 2019 i na kursie jak byk uczą aby włączać lewy kierunkowskaz zbliżając się do ronda. W testach na egzaminie wewnętrznym jest to samo. Nie włączenie lewego kierunkowskazu przed rondem traktowane jest jako błąd :D Mamy taki burdel w interpretacji przepisów, że szkoda gadać :D
1
0
Odpowiedz
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.