Stłuczka na skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem. Który kierowca zawinił?

Prosta sytuacja, która wielu kierowcom sprawia problemy - tak można opisać zdarzenia, jakie mają miejsce na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym. Oto przykład jednej z nich.

Jak wygląda skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, możecie zobaczyć na poniższym nagraniu. Droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a na prawo i na wprost, znajdują się drogi podporządkowane. Zwykle błędy kierowców w takich miejscach polegają na tym, że nie używają kierunkowskazów, podążając za drogą z pierwszeństwem (chociaż ta skręca).

Kłótnia kierowców o pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Absurdalna, czy coś w niej jest?

W poniższym zdarzeniu obaj kierowcy jechali drogą główną i obaj chcieli podążać na wprost, na drogi boczne. Obaj słusznie nie użyli kierunkowskazów, ale zapomnieli, że zjeżdżając z drogi z pierwszeństwem, mogą pierwszeństwa nie mieć. W efekcie doszło do kolizji.

Stłuczka na skrzyżowaniu i zagubiona sprawczyni

Kto zawinił w tej sytuacji? Skoro obaj byli w takiej samej sytuacji, sprawę należy potraktować jak spotkanie na skrzyżowaniu równorzędnym. Stosujemy więc zasadę prawej ręki, czyli konieczność ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi, znajdującemu się po prawej stronie. Sprawcą paradoksalnie jest więc kierowca, który został uderzony w bok.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze