Karolina Chojnacka

Seniorzy za kierownicą – 7 porad dla starszych kierowców

Niedawno cała Polska żyła wypadkiem 100-letniego kierowcy, który zignorował znak STOP i wjechał w bok prawidłowo poruszającego się samochodu. W kraju na nowo rozgorzała dyskusja na temat tego, czy osoby starsze są w stanie bezpiecznie, bez stwarzania zagrożenia dla siebie i innych, prowadzić samochód.

Przeczytaj też: Polonez wjechał w Hyundaia. Za kierownicą 100-letni kierowca!

Brytyjska firma GEM Motoring Assist twierdzi, że starsi kierowcy, jak najbardziej mogą jeszcze przez wiele lat jeździć bezpiecznie, jeśli będą ostrożni, nie będą nadmiernie polegać na swoim doświadczeniu i będą wiedzieli, gdzie mogą uzyskać fachową poradę dotyczącą bezpiecznej jazdy:

Obecnie dwie trzecie osób w wieku 70 lat i więcej nadal posiada prawo jazdy. W związku z tym, że więcej osób pozostaje dłużej mobilnych, musimy poświęcić trochę czasu na lepsze zrozumienie ich słabych punktów i sytuacji, w których mogą być zagrożeni lub sami powodować zagrożenie.

Proces starzenia się przebiega u każdego inaczej. Dlatego GEM zachęca starszych kierowców do zastanowienia się nad własnym stylem jazdy, zrozumienia, gdzie mogą napotkać trudności, i do zdobycia wiedzy, gdzie mogą uzyskać praktyczne porady na temat bezpieczeństwa.

Przeczytaj też: Czy zbyt duże doświadczenie za kierownicą może być niebezpieczne?

GEM Motoring Assist przygotowała siedem rad, które mają pomóc seniorom zachować bezpieczeństwo za kierownicą:

1. Zadbaj o kondycję i pozostań w formie. Jeśli to możliwe, ćwicz codziennie przez 15 do 20 minut. Wykonuj regularne badanie wzroku. Pozwala to na wczesne wykrycie ewentualnych problemów.

2. Zrób „przegląd techniczny” kierowcy, pomocna będzie ocena doświadczonego specjalisty/instruktora jazdy. To też przyjemny sposób na doskonalenie umiejętności.

3. Upewnij się, że samochód, którym jeździsz, odpowiada Twoim aktualnym potrzebom.

4. Unikaj podróży, które powodują stres lub dyskomfort.

5. Zastanów się nad swoim stylem jazdy, ucz się na błędach. Nie udawaj, że nic się nie dzieje.

6. Zaplanuj swoje podróże, aby unikać korzystania z dróg w bardzo ruchliwych godzinach i zaplanuj wiele przerw w trakcie dłuższych podróży.

7. Posłuchaj członków rodziny i przyjaciół. Jeśli wyrażają zaniepokojenie Twoją jazdą, to dlatego, że zależy im na Twoim bezpieczeństwie.

7 rad dla seniorów za kierownicą

Czytając te rady, wydaje mi się, że nie tylko seniorzy powinni wziąć je sobie do serca.

Każdy kierowca – niezależnie od wieku i doświadczenia – powinien zastanowić się nad zagrożeniami jakie może napotkać, i nad zagrożeniami jakie może stanowić dla innych. Najlepsi kierowcy są gotowi rozpoznać sytuacje, które mogą prowadzić do zwiększonego niebezpieczeństwa na drodze i zastanowić się, gdzie, kiedy i dlaczego się pojawiają:

Wyciąganie wniosków z tych sytuacji, być może z pomocą eksperta, jest dobrym sposobem dla starszego kierowcy (ale nie tylko!), aby jak najdłużej zachować maksymalne bezpieczeństwo.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze