Seksizm za kierownicą

W pewnym programie poświęconym równouprawnieniu płci, Polka mieszkająca na stałe za granicą, zwróciła uwagę, że u nas, gdy samochodem jedzie mężczyzna z kobietą, to prawie zawsze za kierownicą siedzi on, a ona jest pasażerką. Czy mamy zatem doczynienia w Polsce z seksizmem za kierownicą?

Zwykle mamy taki widok na polskich drogach.
fot. Motocaina

Gorzej prowadzimy auto, gorzej parkujemy, mamy złą koordynację ruchów, mylimy kierunki, robimy makijaż za kierownicą, blokujemy lewy pas – poprostu baby za kierownicą! W efekcie tego typu zachowania lepiej jest przecież, żeby prowadził mężczyzna. Dlatego też częściej widujemy za kierownicą panów, niż panie.

Na taką prawidłowość zwróciła uwagę dzwoniąc do radia pewna Polka, mieszkająca na stałe zagranicą. Gospodarz audycji próbował tłumaczyć, że chodzi tu o typowo polską galanterię wobec dam, chęć wyręczenia ich w stresującym zajęciu, jakim jest niewątpliwie prowadzenie auta; że bywają momenty, szczególnie noce po popularnych imieninach, kiedy proporcje płci w relacjach: kierowca-pasażer, są zupełnie odwrotne. Nie zdołał jednak udobruchać słuchaczki, której zdaniem fakt, że tak rzadko w swojej obecności mężczyźni dopuszczają kobiety za kółko, jest przejawem obrzydliwego seksizmu i wypływa z przekonania, że kobieta jest gorszym kierowcą.

Coraz częściej jednak widzimy takie obrazki.
fot. Renault

Wg serwisu motoryzacyjnego Poboczem.pl, bojowniczki o równouprawnienie powinny koniecznie zająć się również Formułą 1, która wciąż pozostaje obszarem opanowanym przez pierwiastek męski (bojowniczkami nie jesteśmy, ale bogatą w wiadomości o F1 sekcję na Motocainie posiadamy). Zdaniem serwisu jeżeli w tej dyscyplinie pojawiają się kobiety (jak wiemy pojawiały się nieraz i jest też kilka kandydatek obecnie), to wyłącznie jako ozdobna dekoracja, podkreślająca pawi blask ich, mężczyzn. I niczego tu nie zmieni zatrudnianie kierowców o żeńsko brzmiących nazwiskach: Kubica, Massa…

Idąc dalej Poboczem.pl zadaje sobie pytanie: dlaczego za kierownicą bolidu F1 nie może zasiąść kobieta? Brak osłon przeciwsłonecznych, a zatem także i lusterek, w którym uczestniczka wyścigu mogłaby poprawić makijać po zdjęciu kasku, jest słabym usprawiedliwieniem…

Więcej przeczytacie tutaj.

O kobietach startujących w przeszłości w Formule 1 i obecnych pretendentkach dowiesz się, klikając tutaj.

Najnowsze

Wyślij życzenia urodzinowe Valentino Rossi

Fiat postanowił uhonorować jubilata - 9-krotnego Mistrza Świata - Valentino Rossi, zamieszczeniem filmu, zachęcającego do złożenia na ich stronie internetowej życzeń urodzinowych. Dołącz do jego fanów na Facebooku lub Youtube i zrób Doctor'owi niespodziankę.

fot. Yamaha

 Dla fanek polularnego i niezwykle uzdolnionego Rossi wreszcie nadeszła wiekopomna chwila. Ponieważ wczoraj Valentino miał urodziny, Fiat zachęca, aby dołączyć się do jego prezentu własnym video nagraniem z życzeniami. Film możesz zamieścić na profilu Facebook lub Youtube i złożyć osobiście życzenia swojemu idolowi.

 

 

 

 

http://www.fiatontheweb.fiat.it/updates-by-fiat/eng-happy-birthday-valentino-rossi/
http://www.fiatyamahateam.it/

Najnowsze

Promocje w serwisie motocyklowym

Lada dzień śnieg stopnieje, słońce wysuszy asfalt, a motocyklistki  znów będą cieszyć się jazdą. Zatem czas zrzucić z motocykli kapoki i przygotować je na ten radosny dzień. Pomoże wam w tym serwis motocyklowy Crank, który przygotował dla was przedsezonowe promocje. 

 

Codziennie mijamy w garażu przykryte pokrowcami maszyny i spoglądamy na nie przypominając sobie, jak cudownie jeździło się wiosną, latem, jesienią. Pocieszamy się jedną myślą – ta przeklęta zima nie może trwać wiecznie! Jak nadejdzie sezon, warto wyjechać na drogi w pełni sprawną maszyną, dlatego zachęcamy do skorzystania z promocji warszawskiego serwisu Crank.

Każdy jego klient otrzyma 30% rabatu na koszty robocizny, bez względu na rodzaj wykonywanych czynności serwisowych, czy napraw. Do wymiany opon w motocyklu Crank wykona bezpłatnie wyważanie kół, a dodatkowo, dla osób zamieszkałych na terenie Warszawy, oferuje transport motocykla z domu do serwisu i z powrotem za 100 zł. Najszybsi otrzymają specjalne upominki. Promocja potrwa do 31 marca.

 

Serwis motocyklowy Crank umożliwia przeglądy, naprawy bieżące, kapitalne i powypadkowe, spawanie plastików, prostowanie lag i półek, projekty indywidualne, budowanie motocykli od podstaw, przygotowanie motocykli do sportu (wyścigi szosowe, offroad, supermoto) oraz stuntu.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 515 – 444 – 550 lub serwis@crank.pl.
Serwis motocyklowy CRANK, ul. Racjonalizacji 7 (róg ul. Woronicza) Warszawa 02-673, 

Najnowsze

Porsche Panamera i Panamera 4 – galeria

Po udanym wprowadzeniu nowego modelu na rynek, Porsche rozszerza ofertę i od maja proponuje kolejne wersje Gran Turismo: Panamera i Panamera 4. Ceny powalają, ale renoma marki i specyficzny urok modelu zapewne przyciągną do polskich salonów kwiat naszego biznesu.

fot. Porsche
fot. Porsche

 

 

 

 

 

 

 

Obie odmiany będą napędzane nowym, 3,6-litrowym silnikiem V6 z bezpośrednim wtryskiem benzyny, rozwijającym moc 300 KM i dysponującym maksymalnym momentem obrotowym 400 Nm. Zgodnie ze stosowanym przez Porsche oznaczeniem typów, Panamera ma napęd na tylne koła, natomiast Panamera 4 będzie wyposażona seryjnie w aktywny napęd na wszystkie koła. 

Dowiedz się więcej o nowym modelu marki z Zuffenhausen i zobacz na filmie nasze testy Porsche Panamery na poznańskim torze.

Oba modele będą wyposażone w dwusprzęgłową przekładnię (PDK) i funkcję Auto Start-Stop przez co mają zużywać poniżej dziesięciu litrów paliwa nasetkę (Panamera 9,3 l./100km, Panamera 4 – 9,6 l/100 km). Auta mogą być osadzone na 19-calowych obęczach (opcja).

fot. Porsche
fot. Porsche

 

 

 

 

 

 

 

Drzwi, pokrywa silnika, elementy zawieszenia, błotniki i pokrywa bagażnika wykonane są z aluminium lub jako mieszane konstrukcje aluminiowo – magnezowe. Nowy silnik V6 jest o około 30 kilogramów lżejszy, niż ośmiocylindrowa jednostka napędowa z Panamery S i 4S. Obok seryjnie stosowanego klasycznego zawieszenia (dostępnego opcjonalnie także z PASM – aktywną regulacją tłumienia amortyzatorów), na życzenie oferowane jest adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne z dodatkowym zasobnikiem powietrza.

Światowa premiera Panamera i Panamera 4 odbędzie się na Salonie Samochodowym w Pekinie, rozpoczynającym się 23 kwietnia 2010 r. Obie nowe wersje pojawią się na polskim rynku w maju br. Cena Panamery w wyposażeniu  standardowym wynosi 93 300 euro wraz z podatkiem VAT, podczas gdy Panamera 4, wyposażona seryjnie w dwusprzęgłową przekładnię PDK, kosztuje 103 278 euro wraz z VAT-em.  

Najnowsze

Rozdajemy wejściówki na warszawską wystawę motocykli

Już w ten weekend odbędzie się Wystawa Motocykli i Skuterów w Warszawie. To nie tylko zapowiedź jednośladowego rozpoczęcie sezonu, ale także możliwość obejrzenia gorących, motocyklowych premier na rok 2010. Do rozlosowania mamy 5 wejściówek na tę imprezę.  

fot. Rafał Kaliński

Wystawa potrwa od 19 do 21 lutego, w godzinach od 10-18 w halach MT Polska, przy ulicy Marsa 56 w Warszawie. Zobaczymy nie tylko rynkowe debiuty motocykli i skuterów, ale także quady.

Warte uwagi są z pewnością nowości przygotowane przez uznane firmy na ten sezon i nie są to wyłącznie maszyny z górnej półki o największym litrażu, ale także motocykle lekkie, przeznaczone dla młodych ludzi z niższą kategorią prawa jazdy. Ich z pewnością zainteresuje np. prototyp KTM o pojemności 125 cm3 w kategorii do 15 KM.  Z nowinek mniej słynnych na świecie brandów, np. Romet zaprezentuje swoje lekkie motocykle, w tym premierowy model 249 Division, a Husaberg lekkie enduro FE 390. Z kolei Suzuki wystąpi ze swoim RMX-450Z, a na zwolenników jazdy turystycznej będzie oczekiwał BMW R1200GS –  wersja z nowym silnikiem i malowaniem. Honda zabłyśnie z VFR1200F (o nowościach Hondy czytaj tutaj).

Zabierz swoją rodzinę na wystawę.
fot. Rafał Kaliński

Na wystawie znajdziemy także całą gamę akcesoriów wyposażenia dodatkowego do jednośladów, m.in. kufry, sakwy, gmole, zabezpieczenia, alarmy, nawigacje oraz bogatą ofertę odzieżową: kaski, kurtki, spodnie, ochraniacze, buty itp. Wystawiać się będą m.in. Uvex, Arai, Modeka, AGV, Bell, Naxa.

Szczegóły na www.wystawa-motocykli.pl

Aby wygrać jedną z pięciu wejściówek na wystawę należy odpowiedzieć na pytanie:

czy na II Ogólnopolskiej Wystawie Motocykli i Skuterów w Warszawie będzie można zobaczyć?

a) motocykle

b) motocykle i skutery

c) motocykle, skutery i quady

Poprawną odpowiedź wyślij wraz z podaniem swojego imienia i nazwiska na adres redakcja@motocaina.pl

Pierwszych pięć kobiet, które nadeślą właściwą odpowiedź, wygra bilety uprawniające do bezpłatnego wstępu na II Ogólnopolską Wystawę Motocykli i Skuterów w Warszawie. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Zwycięskie panie poinformujemy mailowo o wygranej i sposobie odbioru biletów do dnia 18/02/2010.

Najnowsze