Sebastien Ogier drugi raz triumfuje w Lotos 72. Rajdzie Polski

Sébastien Ogier i Julien Ingrassia kontynuują zwycięską passę w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Załoga Volkswagena Polo R WRC powtórzyła swój ubiegłoroczny sukces i odniosła pewne zwycięstwo w Lotos 72. Rajdzie Polski.

W drodze do wygranej Francuzi triumfowali na ośmiu odcinkach specjalnych. Dzięki temu Ogier do 29 podniósł liczbę zwycięstw w cyklu WRC. Pod tym względem wyprzedzają go tylko dwaj zawodnicy – Marcus Grönholm (30) oraz Sébastien Loeb (78). To już piąta w tym sezonie wygrana liderów ekipy Volkswagen Motorsport. Po pasjonującej walce na dziewiętnastu odcinkach specjalnych Francuzi o 11,9 sekundy wyprzedzili zespołowych kolegów Andreasa Mikkelsena i Olę Fløene. Najniższy stopień podium przypadł załodze M-Sport World Rally Team Ott Tänak/Raigo Molder. Estończycy stoczyli bół o trzecie miejsce z Jari-Matti Latvalą, który na finałowym odcinku specjalnym wypadł z drogi i uszkodził samochód.

Zgodnie z regulaminem Rajdowych Mistrzostw Świata czołowe załogi przystąpiły do niedzielnej rywalizacji w odwróconej kolejności. Listę startową otwierał korzystający z systemu Rally 2 Brytyjczyk Elfyn Evans (Ford Fiesta RS WRC). Lider LOTOS 72. Rajdu Polski po siedemnastu odcinkach specjalnych, Sébastien Ogier pojawił się na trasie jako czternasty. „Wreszcie nie będę musiał czyścić drogi. Warunki na trasie będą takie same dla wszystkich” – podkreślał na sobotniej konferencji prasowej aktualny mistrz świata. 

Niedzielny harmonogram zakładał podwójny przejazd liczącego niespełna 15 km odcinka „Baranowo”, który za drugim razem stanowił premiowany bonusowymi punktami Power Stage. Podczas pierwszego przejazdu zgodnie z przewidywaniami najlepszy czas uzyskał Sébastien Ogier, który do ponad 8 sekund powiększył przewagę nad Andreasem Mikkelsenem. Trzeci czas Jariego-Matti Latvali sprawił, że do zaledwie 1,1 sekundy zniwelował on stratę do trzeciego w klasyfikacji Otta Tänaka (Ford Fiesta RS WRC). Jedynym kierowcą z czołówki, który na zlokalizowanym w pobliżu Mikołajek „Baranowie” miał kłopoty był Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC). „Na dość wolnym zakręcie zbyt mocno przyciąłem zakręt i samochód dachował. Na szczęście udało mi się pojechać dalej” – relacjonował 27-letni Belg.

Na finałowej próbie nie doszło do niespodzianki. W pełni zdeterminowany Sébastien Ogier nie wypuścił zwycięstwa z rąk i wygraną w LOTOS 72. Rajdzie Polski przypieczętował szóstym w tym roku triumfem na Power Stage. „To jeden z moich ulubionych rajdów w kalendarzu. Mówiąc szczerze lubię go bardziej niż Finlandię. Rajd Polski być może jest łatwiejszy dla kierowcy, ale jazda po tych drogach – wychwalał LOTOS 72. Rajd Polski jego zwycięzca. Warto wspomnieć, że po uzyskaniu najlepszego czasu na pierwszym sobotnim oesie „Mazury” Ogier świętował 350 oesowe zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Na drugim przejeździe „Baranowa” doszło do kilku dramatów. Największym pechowcem był walczący o trzecią lokatę Jari-Matti Latvala. Pod koniec próby Fin wypadł z drogi na szybkim lewym łuku i po uderzeniu w drzewo uszkodził chłodnicę w swoim Volkswagenie Polo R WRC. Latvali udało się jednak dotrzeć do mety, ale o najniższym stopniu podium nie było już mowy. Zajął je zwycięzca aż sześciu odcinków specjalny Ott Tänak, który podkreślał, że to jego najlepszy występ w karierze. „Jestem wdzięczny szefowi M-Sportu Malcolmowi Wilsonowi, że dał mi drugą szansę. Samochód spisywał się perfekcyjnie. Jestem bardzo zadowolony” – cieszył się na mecie estoński kierowca. Na finałowej próbie kapcia w prawym tylnym kole złapał Robert Kubica, który w efekcie stracił siódmą pozycję na rzecz Krisa Meeke (Citroën DS3 WRC). 

Po siedmiu rundach i pięciu wygranych w tym roku na czele klasyfikacji z 161 punkatmi na koncie znajduje się Sébastien Ogier. Dzięki zdobyciu drugiego miejsca wiceliderem punktacji ponownie został Andreas Mikkelsen, który o 14 „oczek” wyprzedza Madsa Østberga. Podczas LOTOS 72. Rajdu Polski Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) zajęli ósmą lokatę, co jest ich najlepszym tegorocznym rezultatem w cyklu WRC.

W kategorii WRC 2 niemal od startu do mety stawce przewodził zwycięzca Rajdu Polski z 2012 roku Esapekka Lappi, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w tej kategorii za kierownicą Skody Fabii R5. Simone Tempestini triumfował w WRC 3 i JWRC.

Liderzy LOTOS 72. Rajdu Polski
OS 1: Ogier
OS 2: Mikkelsen
OS 3-6: Tänak
OS 8-19: Ogier

Zwycięzcy odcinków specjalnych LOTOS 72. Rajdu Polski
Ogier: 8
Tänak: 6
Mikkelsen: 2
Latvala: 1
Prokop: 1

LOTOS 72. Rajd Polski – klasyfikacja generalna:
1. Sébastien Ogier (FRA)/Julien Ingrassia (FRA) Volkswagen Polo R WRC 2:26:11.5   
2. Andreas Mikkelsen (NOR)/Ole Flene (NOR) Volkswagen Polo R WRC + 11.9
3. Ott Tänak (EST)/Raigo Molder (EST) Ford Fiesta RS WRC + 23.0
4. Jari-Matti Latvala (FIN)/Miikka Anttila (FIN) Volkswagen Polo R WRC + 44.7    
5. Hayden Paddon (NZ)/John Kennard (NZ) Hyundai i20 WRC + 1:14.6
6. Thierry Neuville (BEL)/Nicolas Gilsoul (BEL) Hyundai i20 WRC + 1:44.5 
7. Kris Meeke (GB)/Paul Nagle (IRL) Citroën DS3 WRC + 1.57.7
8. Robert Kubica (POL)/Maciej Szczepaniak (POL) Ford Fiesta RS WRC + 2:08.3
9. Mads Østberg (N)/Jonas Andersson (S) Citroën DS3 WRC + 2:18.2
10. Dani Sordo (E)/Marc Marti (E) Hyundai i20 WRC + 2:48.4

Klasyfikacja kierowców po siedmiu rundach Rajdowych Mistrzostw Świata.
1.    Sébastien Ogier – 161
2.    Andreas Mikkelsen – 83
3.    Mads Østberg – 69
4.    Jari-Matti Latvala – 68
5.    Thierry Neuville – 58
6.    Kris Meeke – 53
7.    Elfyn Evans – 53
8.    Hayden Paddon – 42
9.    Ott Tänak – 40
10.    Dani Sordo – 39

Sobotni etap Rajdu Polski 2015 – podsumowanie dnia
Piątkowy etap Rajdu Polski 2015 pod dyktando kierowców Volkswagena
Sebastien Ogier liderem superoesu „Mikołajki” w Rajdzie Polski
Sebastien Ogier najszybszy, Robert Kubica drugi na odcinku testowym Rajdu Polski

Wypowiedzi przedrajdowe czołowych kierowców Rajdu Polski 2015
Zawodniczki Rajdu Polski 2015 – dowiesz się o nich tutaj.
Portrety zawodników w strefie serwisowej Rajdu Polski 2015 zobaczysz tu
.
Przedrajdowe testy Roberta Kubicy obejrzysz na zdjęciach tu.
Galerię zdjęć z testów zespołów Skody i Volkswagena zobaczysz tu
.
Testy Jari-Matti Latvala przed Rajdem Polski tutaj.
Testy Andreasa Mikkelsena przed Rajdem Polski 2015 – fotoreportaż tu.
Wypowiedzi Roberta Kubicy i Krzysztofa Hołowczyca przed Rajdem Polski 2015 przeczytasz tu.
Jakimi autami poza WRC rywalizowali zawodnicy Rajdu Polski? Dowiesz się tu.
O serii JWRC na Rajdzie Polski oraz harmonogramie relacji w Polsacie przeczytasz tu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze