Samochód przyjazny dziecku? To koniecznie muszą sprawdzić rodzice

Potrzeby dziecka są bardzo ważne, jednak najważniejsze jest jego życie i zdrowie. Bezpieczny, pięciodrzwiowy, z dużym i płaskim bagażnikiem, przestronny i cichy – takie kryteria powinien spełniać samochód, którym będą podróżować dzieci.

Spis treści:

Rodziny chętnie wybierają samochody w wersji kombi lub SUV. Jakie warunki powinny spełniać samochody, którymi będą podróżować dzieci, na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup rodzinnego pojazdu?

Volvo dba o relacje rodziców z dziećmi i proponuje swoim pracownikom 24-tygodniowy urlop rodzicielski

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Absolutnie najistotniejszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając auto dla rodziny, jest bezpieczeństwo podróżujących – zarówno kierowcy, pasażera z przodu, jak również tych, znajdujących się na tylnych kanapach. Przed zakupem nowego auta, warto zatem sprawdzić wyniki crash testów prowadzonych przez Euro NCA – rankingi prowadzone przez tę organizację oceniają poziom bezpieczeństwa poszczególnych modeli oraz wskazują, które samochody są najbezpieczniejsze w momencie określonych wypadków.

Gwarantem bezpieczeństwa jest także dokładne sprawdzenie pojazdu pod kątem technicznym oraz  znajomość jego historii.

Fotelik to podstawa

Podstawą bezpieczeństwa dzieci w samochodzie jest fotelik. Według Kodeksu Drogowego w Polsce dziecko musi znajdować się w nim do osiągnięcia 150 cm wzrostu – bez względu na wiek i wagę. Tutaj konieczny jest nie tylko odpowiedni dobór fotelika, ale też właściwe zamocowanie go w przestrzeni auta (uchwyty ISOFIX) oraz prawidłowe zapięcie w nim małego pasażera.

W przypadku zakupu fotelika warto zwrócić uwagę też na homologację i-size, która obliguje do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do 15 m-ca życia. Dla pełni bezpieczeństwa niezbędne jest także zweryfikowanie ocen skuteczności fotelików, które przyznawane są w pięciopunktowej skali – po rygorystycznych crash testach – ADAC.

Miejska wygoda, komfort jazdy i użyteczność

Jednym z podstawowych elementów samochodu przyjaznego dzieciom jest liczba drzwi – w przypadku rodzin większych niż dwuosobowe absolutnym must have jest model pięciodrzwiowego samochodu. Pojemność bagażnika i najlepiej jego płaska powierzchnia bez wysokiego progu załadunkowego także mogą być bardzo istotne, zwłaszcza gdy trzeba pomieścić wózek dziecięcy lub rower.

Statystycznie, człowiek spędza w samochodzie nawet 4 lata swojego życia. Nic zatem dziwnego, że jednym z najczęściej wskazywanych przez kupujących warunków, które musi spełniać ich przyszłe auto, jest wygoda. Wyprofilowanie foteli, ilość miejsca i układ na desce rozdzielczej są bardzo ważne z perspektywy kierowcy, ale jeśli właściciel pojazdu wie, że będzie przewoził nim również dzieci, powinien zwrócić uwagę na ilość miejsca i wygodę także z tyłu auta.

Dla rodzin – zwłaszcza z małymi dziećmi – istotny może być także poziom hałasu, jaki emituje praca silnika czy chociażby duża liczba schowków i kieszeni oraz ich intuicyjne rozmieszczenie.

Dziecko w samochodzie - te 6 porad sprawi, że podróż z maluchem będzie przyjemnością

Rodzicu! Sprawdź, kupując lub wynajmując samochód

 • liczba gwiazdek oznaczająca ogólny poziom bezpieczeństwa
 • powierzchnia bagażowa, brak progu, co ułatwi włożenie złożonego wózka czy roweru
 • kolor tapicerki, łatwość czyszczenia
 • przestrzeń na nogi z tyłu
 • liczbę schowków w drzwiach i tylnej części samochodu
 • opcję automatycznej blokady drzwi
 • parametry poziomy hałasu
 • automatyczne połączenie alarmowe
 • zasłony przeciwsłoneczne w tylnych drzwiach
 • system Bluetooth
 • nakładki zabezpieczające na drzwi (chronią przed uszkodzeniem przy otwieraniu w ciasnych miejscach)

Źródło informacji: Automarket.pl, opracowanie własne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze