
Podróż samochodem z małym dzieckiem. 7 rad dla rodziców
Podróż samochodem z noworodkiem może być stresującym doświadczeniem, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Odpowiednie zaplanowanie przejazdu ze szpitala do domu pomoże jednak w zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa i uniknięciu błędów.
Oto 7 zasad podróżowania z małym dzieckiem:
1. Planuj z wyprzedzeniem
Przejście w myślach całej podróży jest szczególnie ważne w przypadku osób, które zostały rodzicami po raz pierwszy. Detalem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest instrukcja obsługi dziecięcego fotelika. Jego prawidłowy montaż w pojeździe zwykle nie przysparza większych trudności, co nie oznacza, że warto zostawić to zadanie na ostatnią chwilę. Javier Luzón, odpowiedzialny za dział Rozwoju Bezpieczeństwa Pojazdów Seata, zauważa:
Jeśli zabierzemy się za montaż przed samą podróżą z niemowlęciem, mogą nam towarzyszyć bardzo silne emocje. W takim momencie nawet najprostsze zadanie może urosnąć do rozmiarów inżynierskiego wyzwania.
Znaczenie prawidłowej instalacji fotelika potwierdzają liczne dane. Według Hiszpańskiego Departamentu Ruchu Drogowego odpowiednio zamontowane siedzisko zmniejsza ryzyko śmierci o 75%, a wystąpienia obrażeń aż o 90%.
2. Wybierz bezpieczny fotelik
Fotelik powinien zawsze posiadać certyfikat bezpieczeństwa oraz być dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. W przypadku transportu noworodka należy zaopatrzyć się w fotelik oznaczony jako grupa 0 lub 0+. Siedzenia z grupy 0 mogą używane, zanim niemowlę osiągnie wagę 10 kilogramów, natomiast te z grupy 0+ mają limit 13 kilogramów. Używanie gondoli nie jest zalecane, a niektóre kraje europejskie wręcz tego zabraniają. W Polsce korzystnie z nich jest możliwe tylko w określonych przypadkach.

3. Zawsze na tylnym siedzeniu
Najbezpieczniejsze miejsce do podróżowania dla noworodka w samochodzie to tylne siedzenie. Chociaż przedni fotel pasażera jest dostosowany do zamontowania na nim urządzenia przytrzymującego dziecko, zaleca się umieszczanie go tam tylko w wyjątkowych sytuacjach, przykładowo, gdy tylna kanapa jest już zajęta przez inne dzieci. W takim wypadku jednak musimy koniecznie pamiętać o dezaktywowaniu poduszki powietrznej pasażera.
4. Umieść fotelik tyłem do kierunku jazdy
Foteliki projektowanie dla dzieci poniżej 1. roku życia są skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić ich montaż tyłem do kierunku jazdy. Siedzisko musi być tak ustawione przynajmniej do momentu osiągnięcia przez dziecko wieku 15 miesięcy. Dziecko może być przewożone w takiej pozycji nawet do osiągnięcia 105 cm wzrostu (zgodnie z rozporządzeniem ECE R129).
5. Prawidłowo zamontuj fotelik
Przy montażu fotelika warto skorzystać z instrukcji – według badań Oregon Health & Science University aż 95% rodziców przy jego instalacji popełnia błąd. Warto również regularnie, przed każdą podróżą sprawdzić stabilność fotelika. Pomocnym rozwiązaniem jest ISOFIX – nowoczesny system mocowania fotelików, które pozwala na szybki i bezpieczny montaż bez użycia pasów bezpieczeństwa. Jeżeli auto nie posiada zaczepów ISOFIX, zaleca się montaż siedziska na tylnej kanapie po lewej stronie, za kierowcą.

6. Pamiętaj o zdjęciu odzieży wierzchniej
W przypadku krótkich podróży wielu rodziców umieszcza swoje dzieci w fotelikach bez zdejmowania im kurtek lub nawet plecaków. Utrudnia to ścisłe zapięcie pasów, co zmniejsza ich skuteczność. Dlatego przed ruszeniem nawet w niedługą podróż warto zdjąć okrycie wierzchnie z dziecka, by pasy mogły w pełni zadziałać w przypadku gwałtownego hamowania lub zdarzenia drogowego.
7. Umieść wszystkie rzeczy w bagażniku
Niezabezpieczony bagaż i przedmioty pozostawione na siedzeniach lub ułożone na rolecie bagażnika mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów. W momencie gwałtownego hamowania takie obiekty potrafią z dużą prędkość wpaść na podróżnych. Warto je umieścić w bagażniku. Podróżując z dziećmi, często musimy pomieścić w samochodzie dodatkowe przedmioty, takie jak wózek, torba z akcesoriami, butelki czy zabawki. Dlatego przy wyborze samochodu dla rodziny warto zwrócić uwagę na bagażnika o odpowiednio dużej pojemności.
Najnowsze
-
Czy płyn do spryskiwaczy może oszukać alkomat? Ten kierowca przekonał się o tym na własnej skórze
Wśród kierowców krąży wiele historii oraz mitów dotyczących działania policyjnych alkomatów oraz tego, co wpływa na ich wyniki. Według niektórych opinii alkomaty mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie, rzucając poważne podejrzenie na niewinnego kierowcę. Jak to wygląda naprawdę? -
To będzie kręgosłup województwa. Co wiemy o budowie drogi S16?
-
Zaskoczenie na stacjach. Chodzi o ceny paliw
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
-
Grzanie silnika na postoju – mandat to nie koniec złych wiadomości