Rzeszów pierwszym miastem w Polsce z technologią odpowiedzialną za „zieloną fale”

Rzeszów zadbał o zwiększenie bezpieczeństwa i szybkości w dotarciu pojazdów uprzywilejowanych do celu. Jak działa ten system?

W Rzeszowie Inteligentny System Transportu (ITS) działa już od 2015 roku. W jego skład wchodzi m.in. 66 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, tablice zmiennej treści, stacja pomiaru zanieczyszczeń, system czasu przejazdu, a teraz została dodana nowa technologia – Sitraffic Stream, która sprawia, że pojazdy uprzywilejowane otrzymują na ulicach „zieloną falę”.

To tylko podkreśla innowacyjność Rzeszowa w kreowaniu rozwiązań poprawiających jakość funkcjonowania we wszystkich obszarach w mieście – Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa

Przeczytaj także: Toyota zapowiada nowego SUV-a z elektrycznym napędem na baterię!

Jak działa system umożliwiający „zieloną falę”?

Technologia wychwytuje pojazdy uprzywilejowane, w których znajduje się moduł GPS. System ten zainstalowano w 42 pojazdach służb ratowniczych, czyli w radiowozach, ambulansach i wozach strażackich. Przy wykorzystaniu GPS system określa lokalizację pojazdu i przesyła dane do centrum sterowania ruchu drogowego, po czym automatycznie włącza zielone światła. Po przejeździe pojazdu ratunkowego system sygnalizacji wraca do normalnego działania.

Pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia dla nadjeżdżającego pojazdu służb ratowniczych – st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Przeczytaj także: Limit alkoholu we krwi za kierownicą – jaki jest w poszczególnych krajach Europy i Polsce? Co grozi za jazdę po pijaku?

Operatorem Inteligentnego Systemu Transportowego w Rzeszowie jest Siemens Mobility i to właśnie ta firma jest odpowiedzialna za wdrażenie nowej technologii. Jest ona także operatorem ITS w takich polskich miastach jak Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku oraz Tychach.  Może niedługo doczekamy się tych innowacji także w tych miastach.

Priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych z powodzeniem funkcjonuje już w Europie, m.in. w kilkunastu miastach niemieckich oraz w stolicy Islandii. Cieszymy się, że dociera także do Polski, a Rzeszów zyskuje technologię, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom – Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility Sp. z o.o.

Przeczytaj także: Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe dla kierowców

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Dawno, dawno temu w Warszawie miał powstać podobny system, a właściwie pierwsza jego część, z możliwością dalszej rozbudowy na inne dzielnice i przedmieścia. Jego koszt wówczas, to 20 mln zł, czyli „kropelka” w ogromnym budżecie stolicy. Niestety, ówczesny Prezydent Miasta Stołecznego Lech Kaczyński skreślił ten projekt. Może dlatego, że sam nie miał prawa jazdy i nigdy samochodem jako kierowca nie jeździł…

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze