Ewa Kania

Czy rowerzysta na przejściu dla pieszych musi zsiąść z roweru?

Każdy dobry rowerzysta wie, że przed przejściem dla pieszych powinien zejść z roweru i go przeprowadzić, prawda? A może są przepisy, które przewidują wyjątki od tej reguły? Przewidują, ale sprawa jest dosyć zawiła. Co więc ma robić rowerzysta na przejściu dla pieszych - iść czy jechać?

Spis treści:

Temat rowerzystów jeżdżących w mieście zawsze budzi emocje kierujących samochodami. Pamiętajmy, że zarówno jedna, jak i druga grupa ma swoje racje, a wszystko regulują przepisy. Jak więc powinien zachować się rowerzysta na przejściu dla pieszych, a właściwie przed nim? Czy musi zsiąść z roweru, aby pokonać pasy na piechotę trzymając rower u boku, czy też może wjechać na przejście dla pieszych na rowerze?

Widok jadącej na rowerze osoby po pasach potrafi rozsierdzić kierowców aut. Czy słusznie? Co mówi prawo?

Przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych – co mówią przepisy?

Rowerzysta na przejściu dla pieszych przepisy

Rowerzyści co do zasady nie mogą poruszać się chodnikiem i nie mogą korzystać z przejść dla pieszych. Jest to zresztą jasno napisane w art. 26, ust, 3, pkt. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 6, art. 33a ust. 2 oraz art. 33b ust. 2.

Przypomnijmy tylko, że rower także kwalifikuje się jako „pojazd”, więc powyższy zapis dotyczy również rowerzystów. W sposób jednoznaczny więc nie mogą oni poruszać się po przejściu dla pieszych, więc pojedynczy rowerzysta na przejściu dla pieszych musi iść pieszo.

Czy rowerzysta może przejeżdżać przez przejście dla pieszych? Mandat

Wiemy już, kiedy rowerzysta może przejeżdżać przez przejście dla pieszych, a teraz dowiedzmy się, jaka kara grozi za złamanie przepisów w tym względzie. Wraz z wprowadzeniem nowego taryfikatora mandatów od 1 stycznia 2022 roku, bardzo zaostrzono kary, za wykroczenia wobec pieszych. Wśród zmienionych kar jest również ta, która nas teraz interesuje.

Za jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych, otrzymamy 1500 zł mandatu. To także wykroczenie, które będzie od 17 września podlegało tak zwanej recydywie. Za ponowne jego popełnienie w ciągu dwóch lat, zapłacimy już 3000 zł.

Rowerzysta wjechał w nowego Mercedesa i próbował uciec z miejsca kolizji

Powyższe stawki dotyczą jednak tylko kierowców pojazdów silnikowych. Rowerzystom grozi za to jedynie 50-100 zł mandatu. Rowerzysta na przejściu dla pieszych ma więc e pewnym sensie taryfę ulgową.

rowerzysta na przejściu dla pieszych

Kiedy rowerzysta na przejściu dla pieszych może jechać?

Przepisy przewidują wyjątki od zakazu poruszania się rowerem po chodniku, do których odniesienia znajdują się zresztą w cytowanym wcześniej fragmencie Kodeksu drogowego. Żaden z nich jednak nie porusza kwestii korzystania z przejść dla pieszych.

Wśród wspomnianych wyjątków jest między innymi taki, jaki znajdziemy w art. 33, pkt. 5, ust. 1:

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.

Taki zapis wynika z tego, że wspomniane dziecko traktowane jest jako pieszy, co wprost wynika z definicji pieszego:

Osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Płynie z tego oczywisty wniosek, że taki mały rowerzysta, może korzystać z przejść dla pieszych. A jego opiekun? Może on jechać chodnikiem, a także lewą stroną jezdni, jeśli dana droga nie ma chodnika, a więc także porusza się wtedy jak pieszy.

Przepisy milczą za to w kwestii pozwalania opiekunowi dziecka do lat 10, na korzystanie z przejść dla pieszych. Z tego wynikałoby, że dziecko może jechać, a dorosły musi zatrzymać się, zsiąść z roweru, przeprowadzić go, a następnie wsiąść i… prawdopodobnie ruszyć w pogoń za małym cyklistą. Taki przepis byłby zupełnie nieżyciowy, podobnie jak egzekwowanie go. Niestety nigdzie nie jest napisane, że opiekun rowerzysty, definiowanego jako pieszy, także staje się w myśl przepisów pieszym, więc twardej podkładki, w postaci odpowiedniego paragrafu, nie ma.

Rowerzysta a przejście dla pieszych

Pamiętajmy zawsze, że niezależnie w jakim celu ktoś korzysta z roweru, czy jest dzieckiem, czy dorosłym, to poruszając się jednośladem należy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego i należy zachować podczas mijania go, wyprzedzania, czy przepuszczaniu na przejściu dla pieszych wyjątkową ostrożność.

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego bo nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń ciała albo nawet ponoszą śmierć.

Przejście dla pieszych a rowerzysta? Pamiętajmy, że rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Komentarze:

Jan - 16 sierpnia 2022

Zbyt mało są karani rowerzyści i nie mówię to po złości bo sam jestem rowerzysta i kierowcą.Przejazd przez pasy to już codziennosc niedaleko domu w ktorym mieszkam jest droga 1 kierunkowa z zakazem wjazdu od 5 do 99 lat wszyscy rowerzysci pod zakaz a co tam, autem moze kilka razy ktoś się zapuscił.To jest tak że jest przekonanie że policja i tak ich nie zatrzyma bo mandaty na rower to smiech na sali a powinno sie to zmienic bo rowerów hulajnóg przybywa a ptzekonanie sołeczeństwa dalej to samo że wszystko mi wolno że zwalnia mnie to od stosowania sie do przepisów bo jestem tylko rowerem na dowód nawet karty rowerowej nie muszę mieć.

Odpowiedz

Antek - 16 sierpnia 2022

Co z rowerzysta który ma dziecko w foteliku ?? Tego nie ma w przepisach ….. Chyba ?

Odpowiedz

Rowerzysta - 16 sierpnia 2022

Ciągle tylko rowerzyści to rowerzyści tamto.
A rowerzysta nawet na ścieżce rowerowej bezpiecznie nie pojedzie bo pełno pieszych,matek z dziećmi, dziadków z smyczami.

Odpowiedz

Spacerowicz - 18 sierpnia 2022

Nie ma dyskusji. Wszystkich karać mandatami !!!! Czy to pieszy,rowerzysta,hulajnoga czy kierowca. Przepisy są dla wszystkich. Przykładem na rowerzystów jest Szybowników gdzie po ścieżce rowerowej mało kto jeździ. Bo wygodniej jest po stronie gdzie znaki wyraźnie wskazują że to chodnik tylko dla pieszych.

Odpowiedz

HM - 16 sierpnia 2022

Akurat rowerem można jechać pod prąd na drodze jednokierunkowej, jeśli jest ograniczenie do 30km/h, więc radzę się douczyć…

Odpowiedz

Jan - 16 sierpnia 2022

To samo co teraz dziadkowie za kierownica na temat pieszych i rowerzystów.. reszte sobie odpowiedź…

Odpowiedz

Dziadek - 16 sierpnia 2022

Jak dożyjesz też będziesz dzidkiem i co wtedy będziesz wtedy mówił

Odpowiedz

Zibi - 12 sierpnia 2022

Swego czasu był obowiązek rejestracji rowerów i ubezpieczenia tylko nie wiadomo z jakiej przyczyny to wycofali i nie weszło do końca w zycie

Odpowiedz

WSA - 16 sierpnia 2022

A jaki to pojazd jak nie mechaniczny?

Odpowiedz

Rynio - 16 sierpnia 2022

Czemu tak arogancko, protekcjonalnie i wulgarnie wypowiadasz się o innych ludziach. Każdy ma prawo do własnego zdania i każdemu należy się szacunek. Totalny upadek przyzwoitych zachowań.

Odpowiedz

MICHAL - 15 sierpnia 2022

Ale nadal to pojazd, bezmózgu, i jak zrobisz nim szkodę to możesz się nie wypłacić do końca życia, idioto?

Odpowiedz

Jan - 14 sierpnia 2022

Dlatego nieuki że to nie jest pojazd mechaniczny, czy teraz zrozumiałeś?

Odpowiedz

Tomasz - 12 sierpnia 2022

Rowerzysta na przejściu dla pieszych powinien przeprowadzić rower, ale czasami przy przejściach dla pieszych są również wyznaczone czerwonym kolorem pasy dla rowerzystów i tam nagminnie szczególnie dzieciaki perfidnie wjeżdżają z impetem na pas ruchu i co wtedy, kiedy do tragedii może w takim przypadku dojść praktycznie bardzo bardzo szybko. Prawo ogólnie jest chore, bo niby w przypadku pasa wyznaczonego dla rowerzystów właśnie ów rowerzysta ma pierwszeństwo i nie wiem, czy przypadkiem ktoś specjalnie tak tego prawa nie ułożył żeby Polaków było coraz mniej😠😠😠😠😠😠😠😠😠

Odpowiedz

Jan - 16 sierpnia 2022

Zbyt mało są karani rowerzyści i nie mówię to po złości bo sam jestem rowerzysta i kierowcą.Przejazd przez pasy to już codziennosc niedaleko domu w ktorym mieszkam jest droga 1 kierunkowa z zakazem wjazdu od 5 do 99 lat wszyscy rowerzysci pod zakaz a co tam, autem moze kilka razy ktoś się zapuscił.To jest tak że jest przekonanie że policja i tak ich nie zatrzyma bo mandaty na rower to smiech na sali a powinno sie to zmienic bo rowerów hulajnóg przybywa a ptzekonanie sołeczeństwa dalej to samo że wszystko mi wolno że zwalnia mnie to od stosowania sie do przepisów bo jestem tylko rowerem na dowód nawet karty rowerowej nie muszę mieć.

Odpowiedz

Prawdziwek - 15 sierpnia 2022

Jako Rowerzysta się zgadzam że Polski Rząd robi Prawo pod kasę a nie obywatela.Kolejna sprawa w Niemczech w pracy jeżdżę rowerem i pełna kultura jak mam pierwszeństwo to przepuszcza a nawet jak leje deszcz to przepuszczają rowerzystów niestety u nas do takiej kultury daleko.Jestesmy egoistami oceniamy bezdomnych i wstyd że Ci co chcą wyjść z tego na prostą wychodzą ale za granicą.

Odpowiedz

Artur - 14 sierpnia 2022

W każdym rządzie o to chodzi (w Polsce). Tyle, że ten rząd dojenie wprowadził na nowy poziom. Ale społeczeństwo jest z tego zadowolone, wobec tego kolejne rządy pójdą tą samą drogą.

Odpowiedz

Wak - 12 sierpnia 2022

Nie wiem kto ustalił takie prawo że rowerzyści na skrzyżowaniach nawet nie zmniejszają szybkości i nie zważają czy mają pierwszeństwo czy nie. Kierujący samochodem nie zawsze na skrzyżowaniu nawet jak się zatrzyma ma widoczność. W tym rządzie chodzi tylko o sciagniecie kasy z mandatów.

Odpowiedz

Waldemar Oe - 12 sierpnia 2022

Rowerzyści korzystający z dróg publicznych powinni obowiązkowo opłacać OC i posiadać jakiś rodzaj oznakowania rejestracyjnego roweru!!!!!!!!

Odpowiedz

Gonzo - 15 sierpnia 2022

Tak i to bardzo.

Odpowiedz

bodek - 15 sierpnia 2022

A w jakim kraju na świecie tak jest? A co z turystami rowerowymi z zagranicy? A co z kolarzami trenującymi na szosie? Jednak Polska to głupi kraj, w którym obywatele mają dziwaczne pomysły i często prześcigają w tym polityków, na których nagminnie narzekają

Odpowiedz

rowerzysta - 14 sierpnia 2022

Powinni mieć tez wytatuowany numer pesel na przedramieniu i grupę krwi. Błagam czy naprawde rowerzysci na chodniku tak wam przeszkadzają?

Odpowiedz

Jedrek59 - 13 sierpnia 2022

Jeśli jedziesz jezdnią to jedź prawą stroną, osoba jadąca samochodem będzie zaskoczona rowerzystą poruszającym się pod prąd

Odpowiedz

sort65 - 13 sierpnia 2022

Po 1 ,uczę dziecko ( koduje mu w głowie jazdę po lewej stronie ,pod prąd bo tak jest bezpieczniej ) po2 dojeżdżamy do pierwszego skrzyżowania ,pod prąd i co dalej ?.

Odpowiedz

głuchy rowerzysta - 11 sierpnia 2022

Każdy dobry rowerzysta ma wybór przejeździe lub przeprowadzi przez przejście
Najważniejsze to nigdy nie przejeżdżać nagle duża prędkością
Zawsze być przygotowany do ustąpienia
Właśnie przejazd po przejściu uczy prawidłowego przejazdu po przejazdach rowerowych
Większość rowerzystów wymusza pierwszeństwo ostatniej chwili na przejazdach rowerowych kiedy powinni powstrzymać do dalszej jazdy i ustąpić

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze