Quantcast
Ewa Kania

Czy dziecko może jeździć na rowerze po chodniku? Jak ma jechać jego opiekun? Przepisy 2022 roku

Ciepłe dni zachęcają do wycieczek rowerowych i chociaż jest to świetny pomysł na aktywny wypoczynek z rodziną, nie możemy zapominać o przepisach ruchu drogowego, szczególnie tych dotyczących najmłodszych. Wyjaśniamy, jak poruszać się z dziećmi i czy dziecko może jeździć na rowerze po chodniku.

Spis treści:

Obecnie niemal każdy rodzic kupując rowery dzieciom, nie sprawdza jednocześnie, czy i jak można będzie na tym rowerze się poruszać. Jak wielu z rodziców zna przepisy dotyczące tego środka transportu? I wie, czy dziecko może jeździć na rowerze po chodniku? Jak opiekunowie powinni się zachowywać – gdzie jeździć i w jaki sposób? Odpowiadamy na te pytania!

Oczywiście do zalet roweru jako środka transportu i sposobu na rekreację, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ponieważ sezon rowerowy w pełni, to gremialnie wyruszyliśmy na ścieżki rowerowe i wycieczki jednośladem. Część z nas chce zarazić swoją pasją i miłością do aktywnego spędzania czasu swoje pociechy i proponuje pierwsze wspólne wypady maluchom. To od nas zależy ich bezpieczeństwo, więc inwestujemy w kask, często nawet odpowiednie ochraniacze – co zdecydowanie pochwalamy! Dowiedzmy się więc, jak wyruszać na pierwsze i kolejne wycieczki rowerowe.

W jakim wieku dziecko może jechać na rowerze?

Czy dzieci mogą jeździć rowerem po chodniku? Warto przede wszystkim zaznaczyć, że nie z każdym dzieckiem możemy wybrać się na rowerową wycieczkę. Reguluje to art. 33, ust. 2 Prawa o ruchu drogowym:

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Oznacza to, że z młodszym dzieckiem, nie możemy wybrać się na przejażdżkę, nawet jeśli dobrze już opanowało jazdę na swoim rowerku. Nie znaczy to, że rowery są dla małych dzieci zakazane. Mogą z nich korzystać, ale poza drogami publicznymi.

Dziecko na rowerze może być pieszym

Kiedy nasza pociecha skończy już 7 lat, nadal nie oznacza to, że może już być traktowane jako rowerzysta. Może wtedy co prawda poruszać się na rowerze, ale traktowane jest jako pieszy. Reguluje to art. 2, ust. 18 Kodeksu drogowego, gdzie czytamy:

Pieszy – osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Zatem czy dziecko może jeździć na rowerze po chodniku? Tak, dziecko w wieku 7-10 lat to pieszy, a pieszy ma obowiązek korzystania z chodnika. Takie dziecko obowiązują wszystkie zasady ruchu drogowego, dotyczące pieszych. Nie może więc na przykład korzystać z dróg dla rowerów.

A co z rodzicem opiekującym się takim dzieckiem, który także jedzie na rowerze? Wiąże się z tym inny przepis – art. 33. ust. 5, pkt. 1:

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.

Kiedy dziecko może jeździć rowerem po drogach dla rowerów?

Warunki, jakie dziecko musi spełnić, aby stać się pełnoprawnym rowerzystą, są dwa:

  • ukończenie 10. roku życia
  • uzyskanie karty rowerowej

Dopiero po spełnieniu tych warunków, możemy wspólnie z dzieckiem poruszać się po drogach dla rowerów, a jeśli ich nie ma, po ulicach. Nie każdy rodzic uważa niestety, że karta rowerowa jest do czegokolwiek potrzebna, ale nie chodzi tu przecież o szacowanie prawdopodobieństwa tego, czy o uprawnienia dziecka zapyta nas policjant. Chodzi o obiektywne sprawdzenie jego wiedzy na temat ruchu drogowego oraz znaków drogowych, bez której nie ma mowy o bezpiecznej jeździe. A bezpieczeństwo dziecka, leży chyba na sercu każdego rodzica, prawda?

Czy dziecko może jeździć na rowerze po chodniku?

Po przeczytaniu artykułu już wiemy, że może, ale pod pewnymi warunkami. Niestety, wielu zarówno kierowców, jak i rodziców nie ma świadomości, jak szybko może się stać tragedia, gdy nie stosujemy prawa i nie zachowamy rozsądku. O tego typu wydarzeniach piszemy często na naszej stronie. Zdarzają się także potrącenia dzieci przez samych rowerzystów, którzy rozpędzeni wjeżdżają w pieszych. Do takiego wypadku doszło niedawno w Strzelcach Krajeńskich, o czym informowała Policja.

Czy dziecko może jeździć na rowerze po chodniku
Czy dziecko może jeździć na rowerze po chodniku

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze