Ewa Kania

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – kiedy można, a kiedy nie? Za niewiedzę grozi sroga kara

Spora część kierowców odruchowo odpowie, że na przejściu dla pieszych nie wolno wyprzedzać innych pojazdów, co nie jest do końca prawdą. Niemała też grupa kierujących błędnie odpowie na pytanie, czym jest wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Jak więc przepisy regulują wyprzedzanie na przejściu dla pieszych?

Spis treści:

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – kiedy jest zakazane?

W większości sytuacji wyprzedzanie na przejściu dla pieszych innego pojazdu, jest bardzo niebezpieczne, dlatego też przepisy jednoznacznie to regulują. W art. 26, ust. 3 Prawa o ruchu drogowym, czytamy:

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

Podkreślić więc trzeba, że wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest zakazane nie tylko na samych pasach, ale także przed nimi. Ponadto nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się przed pasami i przepuszcza pieszego.

Proste? Wbrew pozorom nie do końca i wielu kierowców ma problemy z rozumieniem tych przepisów. Oto dlaczego.

Czym jest manewr wyprzedzania?

Sporo polskich kierowców ma przyzwyczajenia i skojarzenia z czasów, kiedy w Polsce dominowały drogi jednopasmowe. Dlatego wyprzedzanie kojarzą z sytuacją, w której zjeżdżają na przeciwległy pas ruchu i przejeżdżają obok wolniej poruszającego się pojazdu, który znajdował się przed nimi. Tymczasem definicja wyprzedzania jest znacznie prostsza:

Wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Wyprzedzać możemy więc inny pojazd także na drodze dwupasmowej. Jeśli on jedzie jednym pasem, a my drugim i poruszamy się szybciej od niego, to przejeżdżając obok go wyprzedzamy. Tymczasem wielokrotnie dochodzi do sytuacji, w której ktoś jechał „swoim pasem i swoim tempem”, które okazało się szybsze od tempa innego kierującego, a potem nie może zrozumieć, dlaczego policjanci twierdzą, że kogoś wyprzedził.

wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Podobnie sprawy się mają w przypadku omijania innych uczestników ruchu. Jak czytamy w ustawie Prawo o ruchu drogowym:

Omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.

Ponownie odnieśmy to do sytuacji przejścia dla pieszych i drogi dwupasmowej. Kierowca na prawym pasie zatrzymał się, a ten na lewym nie zrobił niczego. Nie zatrzymał się, ale też w żaden sposób nie manewrował. Jechał swoim pasem. Ale jeśli na sąsiednim inny pojazd już stał, to wtedy jest to omijanie.

Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę? Kierowcy muszą uważać i na to

Kiedy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest dozwolone?

Prawo rzeczywiście dopuszcza wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i jeśli uważnie czytaliście cytowane przez nas przepisy, to wiecie już w jakich sytuacjach taki manewr jest dopuszczalny. Chodzi oczywiście o fragment „z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany”.

Oznacza to, że jeśli w danym miejscu znajduje się sygnalizacja świetlna, możemy bez obaw wyprzedzać inne pojazdy (w praktyce dotyczy to tylko ulic wielopasmowych, ponieważ na jednopasmowych, wyprzedzania zakazują zawsze znaki – zwykle linia ciągła). Jest to sytuacja analogiczna do wyprzedzania na skrzyżowaniach – również jest zakazane z wyjątkiem skrzyżowań, gdzie ruch jest kierowany.

Jaki mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych?

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych zagrożone jest mandatem w wysokości 1500 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że to kara za sam manewr. Jeśli w jego wyniku sprowadzimy zagrożenie na pieszych, policjant może być mniej pobłażliwy, a nawet skierować wniosek o ukaranie nas do sądu. Tym bardziej warto więc być bardzo ostrożnym w obrębie przejść dla pieszych.

Komentarze:

Henryk Kowalski - 11 sierpnia 2022

Całkiem dobry artykuł prócz jednego poważnego błędu. Definicje wyprzedzania i omijania po przeczytaniu powinny już być jasne dla każdego. Ale odnośnie znaków nie odrobiliście lekcji i wprowadzacie użytkowników ruchu w błąd. Nie dziwota zatem, że później kierowcy mają pretensje do rowerzystów i motocyklistów. Proszę o wskazanie przepisu, w którym napisano o zakazie wyprzedzania wzdłuż linii ciągłej. Ten znak poziomy nie zabrania wyprzedzania ani omijania!

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze