Karina Konys

Regulacja gazu w samochodzie zasilanym LPG – na czym polega?

Bez poprawnie wykonanej regulacji instalacji gazowej ciężko jest powiedzieć, że cała instalacja działa prawidłowo. Regulacja jest jednym z kluczowych czynności jaką mechanicy powinni wykonać. Na czym polega regulacja gazu?

Popularność instalacji gazowej ciągle rośnie, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważnym procesem jest jej regulacja. Podczas regulacji sprawdza się współpracę sterownika LPG z silnikiem oraz poprawność funkcjonowania innych elementów instalacji. Poprawnie przeprowadzona regulacja pozwoli nam w stu procentach cieszyć się ekonomicznością jazdy z LPG – źle wyregulowana instalacja przyczynia się do zużywania większej ilości autogazu.

Regulacja instalacji gazowej LPG – na czym polega?

Podczas regulacji instalacji gazowej zwraca się uwagę na kilka aspektów m.in. na pracę reduktora i sondy lambda. Reduktor odpowiada za utrzymywanie stałego ciśnienia podczas gwałtownego przyspieszenia. Jeżeli mechanik zauważy, że ciśnienie spada poniżej 0,2 bara to musi wymienić reduktor na nowszy i bardziej efektywny.

Drugim elementem, na który zwraca uwagę mechanik, to sonda lambda. Sonda, w trakcie przyspieszania, wskazuje komputerowi, czy mieszanka paliwowo-powietrzna jest bogata. Jeśli sonda wskazuje inaczej, to mechanik ponownie musi poszukać przyczyn ubogiego składu mieszanki.

Regulacja instalacji gazowej LPG – krok po kroku

Regulację gazu w samochodzie rozpoczyna się od ustawienia sterownika. Gazownik musi połączyć się z układem sterującym wykorzystując do tego specjalny program, który pozwoli mu skontrolować najważniejsze elementy. W ten sposób specjalista sprawdza parametry pracy silnika i instalacji, a w przypadku wykrycia błędów odczytu musi je bezzwłocznie zdiagnozować i usunąć, aby przejść do kolejnego etapu.

W kolejny etapie mechanik zajmujący się instalacjami gazowymi, często nazywany gazownikiem, wprowadza najważniejsze dane techniczne i parametry pracy instalacji gazowej.

Końcowy etap to tzw. „autokalibracja”, którą najpierw przeprowadza się na niskich obrotach, a następnie dostraja się przy wyższych prędkościach obrotowych silnika. W tym celu przeprowadza się jazdę testową, podczas której ustawiane są m.in. linie mnożnika.

Podczas regulacji sprawdza się także mnożnik, czyli krzywą przedstawiającą stosunek dawki gazu do czasu wtrysku benzyny.

Regulacja gazu w LPG – jak często się ją przeprowadza?

Regulację instalacji gazowej powinno przeprowadzać się co 15-20 tys. kilometrów. Jednak często dobrze przeprowadzona pierwsza regulacja i kalibracja sprawi, że kolejne nie będą konieczne.

Z pewnością regulację warto przeprowadzić, jeśli dojdzie do jakiejś awarii lub będzie konieczne przeprowadzenie wymiany jakiegoś elementu. Dla pewności warto dopytać się gazownika, kiedy należy powtórzyć regulację.

Regulacja gazu w samochodzie z LPG – cena

Na szczęście koszt regulacji gazu nie jest wysoki. W zależności od warsztatu jaki wybierzemy możemy zapłacić od 50-150 złotych.

Po poprawnie przeprowadzonej regulacji instalacji gazowej w samochodzie będziemy mogli cieszyć się jej wszystkimi zaletami. Dobrze przeprowadzona kalibracja sterownika sprawi, że czas wtrysku benzyny nie będzie zmieniać się, kiedy przełączymy silnik na zasilanie gazem. W dodatku, po poprawnej regulacji, będzie pobierana mniejsza ilość LPG.

Cena usługi nie jest zbyt wysoka, więc nie powinna nas odstraszać i nie powinniśmy unikać tak istotnego procesu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze