Konrad Maruszczak

Ten czynnik jest przyczyną 1/4 ofiar na drogach

Jak wynika ze statystyk przedstawionych w raporcie Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, to właśnie ten czynnik jest przyczyną aż 25% ofiar śmiertelnych w wypadkach. O co chodzi?

W Polsce w zeszłym roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod jego wpływem uczestniczyli w 2 248 wypadkach drogowych (10,5% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło
268 osób (14,1% ogółu zabitych). Chodzi oczywiście o alkohol. Kierowcy „na podwójnym gazie” są wielokrotnie bardziej narażeni na śmiertelne wypadki niż trzeźwi.

Jak ograniczyć liczbę ofiar na drogach?

Nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi ma negatywny wpływ na kierowcę, wydłuża czas reakcji, utrudnia podzielność uwagi czy możliwość obserwacji sytuacji na drodze. Konsekwencją jest również większa skłonność do ryzykownych zachowań. Najczęściej jest to nadmierna prędkość i niebezpieczne manewry – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak można ograniczyć liczbę pijanych kierowców? Jako najbardziej skuteczną uznaje się kombinację kilku elementów:

  • egzekwowanie przepisów (nieuchronność kary)
  • kampanie edukacyjne,
  • wsparcie psychologiczne
  • technologia, która ostrzega/interweniuje, gdy dochodzi do krytycznych zachowań.

Bardzo ważna dla kierowców podróżujących w ramach pracy jest kultura bezpieczeństwa w firmie. W przypadku kierującego pod wpływem alkoholu, który nie podróżuje sam, bardzo ważne jest zachowanie pasażerów. Presja ze strony pasażera lub grupy podróżujących osób może mieć kluczowy wpływ na decyzje kierującego. Pozytywny, gdy powstrzyma taką osobę przed prowadzeniem pojazdu lub negatywny, gdy do tego zachęca.

W Polsce najwięcej wypadków z udziałem użytkowników dróg będących pod działaniem alkoholu ma miejsce w soboty i niedziele między godziną 16.00 a 22.00. W raporcie przedstawiono także przeprowadzone w latach 2021-2022 pomiary drogowe jazdy pod wpływem alkoholu wśród losowo zatrzymanych kierowców w 8 krajach europejskich (Belgia, Grecja, Irlandia, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Polska i Portugalia), które wskazują, że we wszystkich tych krajach ponad 97% kierowców prowadzi samochód w granicach ustawowego limitu stężenia alkoholu we krwi, przy czym najwyższe odsetki odnotowano w Polsce (99,7%) i Portugalii (99,2%).

Kierowcy pod wpływem alkoholu – padł rekord

Według danych Policji w Polsce w 2022 roku badaniu na zawartość alkoholu poddano 12 453 495 kierujących. To oznacza, że liczba kontroli trzeźwości w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 4 181 250.

Podczas tegorocznego Święta Zmarłych, w dniach 28.10 – 5.11 zatrzymano aż 2546 pijanych kierowców. Mało tego, doszło też do pobicia niechlubnego rekordu największej dziennej liczby zatrzymań osób jeżdżących pod wpływem napojów procentowych w 2023 roku.

29 października odnotowano rekordowo dużo, bo aż 590 przypadków jazdy na podwójnym gazie. 1 i 2 listopada służby zatrzymały łącznie 509 kierujących po alkoholu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze