Karina Konys

Przewożenie psa w samochodzie – przepisy. Jak legalnie przewozić psa i nie dostać mandatu?

Przewożenie psa w samochodzie rodzi konieczność stosowania się do kilku zasad, aby w razie kontroli drogowej nie dostać mandatu. Jak prawidłowo przewozić psa w samochodzie, aby uniknąć kary?

Spis treści:

Zabierając psa na przejażdżkę samochodem musimy przestrzegać pewnych zasad. Przewożenie psa w samochodzie musi być bezpieczne dla samego psa, jak i innych osób. Często można spotkać się z sytuacją, gdy widzimy jak pies „luzem” porusza się wewnątrz auta. Jednak taka sytuacja nie do końca jest legalna. Jeśli ludzie muszą mieć zapięte pasy, to pies również powinien być w ten czy inny sposób zabezpieczony, aby podczas mocnego hamowania czy wypadku nie wypaść przez szybę.

Można też się spotkać z sytuacją, w której pasażer trzyma psa na kolanach. Ciekawe, co taka osoba zrobi, kiedy dojdzie do wypadku – utrzyma psa? Wątpię… Dlatego przewożąc psa w samochodzie powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i pomyśleć o konsekwencjach ulubionego sposobu przewożenia psa. Tu wchodzą także w grę kwestie moralne. Natomiast, co na ten temat mówią na temat przewożenie psa w samochodzie – przepisy? Sprawdźmy!

Przewożenie psa w samochodzie a prawo

W kwestii przewożenia psa w aucie prawo nie mówi nam dokładnie jak to powinno wyglądać. Przeglądając ustawę o Ruchu drogowym, w której powinny być zawarte szczegóły dotyczące transportowania pupila, niestety nic w niej nie znajdziemy. Co prawda istnieją pewne informacje o przewożenie psa w samochodzie – przepisy jednak nie odnoszą się jednoznacznie do tej sytuacji. Jeśli w ustawie o Ruchu drogowym nie znajdziemy jednoznacznych zasad, to może w ustawie o ochronie zwierząt coś znajdziemy? Niestety tutaj też spotka nas rozczarowanie, ponieważ w niej również nie ma przepisów bezpośrednio odnoszących się do transportowania psa w samochodzie. Wychodzi więc na to, że w zasadzie możemy przewozić psa w samochodzie w taki sposób jaki nam się żywnie podoba. Ale tak nie jest.

Przewożenie psa w samochodzie – przepisy

Za nieprawidłowe przewożenie psa w samochodzie możemy zostać srogo ukarani przez policjantów. Na jakiej podstawie? Mianowicie, na podstawie tych artykułów, które w sposób niejednoznaczny odnoszą się do przewożenia psa w aucie. W ustawie o Ruchu drogowym znajdziemy dwa artykuły, które odnoszą się do tego oraz w ustawie o ochronie zwierząt jest jeden artykuł, który również niejednoznacznie odnosi się do przewozu pupila w samochodzie.

W ustawie o Ruchu drogowym znajduje się artykuł 60, który brzmi:

“Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.”

oraz art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3, które brzmią:

“Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdem (…) nie ograniczał widoczności drogi. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu.”

Na podstawie między innymi tych przepisów możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do 3000 złotych.

Z kolei w ustawie o ochronie zwierząt znajdziemy artykuł 6 ust.2, który mówi, że:

“Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności transport zwierząt, (…) w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres.”

Jeśli naruszymy ten przepis, to możemy otrzymać karę pozbawienia wolności do dwóch lat.

przewożenie psa w samochodzie - przepisy

Jak legalnie przewozić psa?

Jak wspominałam wyżej, w ustawach nie ma jasno wyjaśnione jak powinno wyglądać przewożenie psa w samochodzie – przepisy regulujące tę czynność są nieoczywiste. Jednak, na podstawie między innymi tych artykułów można wywnioskować jak mniej więcej powinniśmy podróżować z psem w aucie. Przepis, który podaje konkretną informację jak nie przewozić psa to artykuł 61. Dzięki niemu wiemy, że pies nie może ograniczać widoczności drogi, tak więc można stwierdzić, że pies nie powinien znajdować się na kolanach kierowcy. Natomiast co z resztą zasad?

W przypadku artykułu 60, który znajduje się w ustawie o Ruchu drogowym można dojść do wniosku, że pies nie powinien biegać luzem po wnętrzu auta. Pies puszczony luzem może w każdej chwili wskoczyć na kierowcę lub pod jego nogi, co może spowodować wypadek, ponieważ takie zachowanie może dekoncentrować kierowcę. Wówczas można powiedzieć, że prowadzimy pojazd w sposób zagrażający bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu.

Z kolei artykuł z ustawy o ochronie zwierząt może zostać zinterpretowany, że jeśli nie zabezpieczymy psa, np. za pomocą specjalnych pasów, to narażamy go na cierpienie i stres. Podczas ostrego hamowania pies może spadać z fotela, co może powodować jego dyskomfort i stres. Natomiast, podczas zderzenia psa nie będzie nic chroniło, przez co może on doznać poważnych urazów, a nawet stracić życie. Takie zachowanie może być traktowane już jako świadome narażanie psa na cierpienie, ponieważ wiemy jakie skutki może nieść ze sobą brak zapiętych pasów podczas zderzenia.

A co z osobami, które nie są tego świadome? Nie wiem. Dlatego karę za złamanie tego przepisu stosuje się bardzo rzadko, a jak już funkcjonariusze uznają, że zostały naruszone te zasady, to muszą to być bardzo skrajne sytuacje. Nie sądzę, że gdybyśmy przewozili psa na tylnej kanapie bez zabezpieczenia go, to byśmy otrzymali karę pozbawienia wolności. Raczej skończyłoby się na pouczeniu lub mandacie. Zatem uporządkujmy tą wiedzę i spójrzmy jakich zasad się trzymać podczas przewożenia psa w samochodzie.

1. Zabezpiecz psa podczas podróży samochodem

Najważniejszą rzeczą jest zabezpieczenie psa na czas podróży. Puszczając psa luzem narażamy go na niebezpieczeństwo, jeśli dojdzie do ostrego hamowania oraz wypadu. Ponadto pies może poruszać się po wnętrzu auta i rozpraszać kierowcę. Dlatego lepiej jest wydać kilkadziesiąt lub kilkaset złotych na zabezpieczenie, które uniemożliwia psiakowi swobodne poruszanie się po samochodzie. W tym celu możemy zakupić:

  • specjalne szelki i pasy, którymi zapina się psa,
  • fotelik dla psa,
  • transporter,
  • klatkę,
  • kratę, która oddziela bagażnik od reszty wnętrza pojazdu

Jak widać wybór jest spory, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. To, które rozwiązanie wybierzemy zależy od naszych preferencji, rodzaju psa, samochodu i naszego budżetu.

2. Nie trzymaj psa na kolanach

Przewożenie psa na kolanach pasażera, a tym bardziej na kolanach kierowcy może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jeśli jesteśmy kierowcą i pies siedzi na naszych kolanach, to może on nas dekoncentrować, wskoczyć łapami na kierownice lub pod nią, przez co możemy stracić kontrolę nad pojazdem. Natomiast, jeśli jesteśmy pasażerem, to pies może przeskoczyć z naszych kolan na kierowcę lub go zaczepiać, co ponownie prowadzi do dekoncentracji kierowcy.

Ponadto, podczas wypadku nic nie chroni  naszego psiaka, więc może on wylecieć przez przednią szybę lub poduszka powietrzna może mu zrobić krzywdę. Nawet, jeśli pies będzie umieszczony na kolanach, ale w transporterze, to nie jest on bezpieczny. W trakcie zderzenia nie utrzymamy transportera i może on wylecieć przez szybę. Dlatego najlepiej transporter z psem zabezpieczyć na osobnym fotelu i zabezpieczyć pasami.

3. Nie karm psa tuż przed podróżą

Jeśli podamy psu jedzenie kilka minut przed wyjazdem, to cały jego posiłek może zwrócić się na tapicerkę samochodu. Jazda samochodem nie jest komfortowa dla każdego psa, dlatego lepiej wstrzymać się od podawania karmy chwilę przed podróżą. Ewentualnie, jeśli pies bardzo długo nie jadł, to lepiej podać mu posiłek, ale zmniejszyć jego ilość i w miarę możliwości podać psu coś lekkostrawnego. W zasadzie, po podaniu psu jedzenia najlepiej odczekać co najmniej godzinę, aby pokarm się przyjął. Warto też wyposażyć się w środki na chorobę lokomocyjną, jeśli nasz psiak nie najlepiej znosi podróże. Przydatna może okazać się również mata, która zabezpieczy tapicerkę przed ewentualnymi zabrudzeniami.

4. Nie otwieraj szeroko okien

Kiedy szyba jest maksymalnie opuszczona, to pies może przez nią wyskoczyć. Niekoniecznie może pomóc zabezpieczenie psa pasami, ponieważ pies może wyskoczyć i zawisnąć na nich. W dodatku, kiedy otwierając szeroko okna narażamy psiaka na przeziębienie uszu. Ponadto psiaki uwielbiają wychylać głowę przez okno, więc jeśli spuścimy szybę, to pupil może skorzystać z okazji i wychylić głowę, czego się nie zaleca. Dlaczego? Mianowicie, pies wychylając głowę przez okno narażony jest na pył i kamienie, które wylatują spod kół samochodów z dużą prędkością. Jeśli taki kamień trafi w oko pupila lub jego nos, to może mu zrobić poważną krzywdę.

Jednak, jeśli chcemy, aby pies poczuł wiatr w sierści,  to wybierzmy spokojniejszą drogę, gdzie możemy jechać wolniej i przed nami nie będzie żadnego pojazdu, spod którego mogłyby wylecieć kamienie i zranić naszego psiaka.

5. Nie zostawiaj psa samego w zamkniętym samochodzie

Ciągle zdarzają się osoby, które myślą, że pozostawienie psa samego w aucie jest dobrym rozwiązaniem. Nie powinniśmy tego robić, kiedy jest zimno, a tym bardziej kiedy jest ciepło. Sytuacja robi się bardzo niebezpieczna szczególnie latem, kiedy samochód nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, a zostawienie uchylonej szyby w zasadzie nic nie pomaga w ochłodzeniu wnętrza.

Człowiek ma problem, aby wytrzymać w takim samochodzie kilka minut, a psy ze względu na swoja sierść i gorszą zdolność do termoregulacji znoszą takie warunki jeszcze gorzej. Pozostawiając psa w zamkniętym samochodzie narażamy go na przegrzanie i udar cieplny. W dodatku pies może się czegoś wystraszyć i zniszczyć tapicerkę, a nawet zakrztusić się jakimś elementem. Dlatego powinniśmy o tym pamiętać i nie zostawiać psa samego w samochodzie – nawet na chwilę. Natomiast, jeśli widzimy, że ktoś zostawił psa w aucie, to zareagujemy.

Czy grozi nam coś za wybicie szyby w aucie, kiedy pies jest zamknięty w środku?

Jeśli zauważymy pozostawionego psa w samochodzie to reagujemy natychmiast. Za wybicie szyby w takiej sytuacji nic nam nie grozi, ale na wszelki wypadek warto zabezpieczyć się nagraniem. Wystarczy, że nagramy cierpiącego psa i moment wybicia szyby. Natomiast, jeśli widzimy, że z psem jest wszystko w porządku i nie widzimy potrzeby wybicia szyby, to idźmy szybko poszukać właściciela psa, albo zostańmy przy aucie i obserwujmy zachowanie psa. Jeśli zauważmy, że oddech psa staje się nieregularny i płytki, następuje silne ślinienie, dziąsła i język ciemnieją, to jak najszybciej ratujmy psa.

Są sytuacje, gdy jest konieczne przewożenie psa w samochodzie – przepisy nie regulują tego w sposób właściwy, ale my sami musimy zadbać o bezpieczną podróż z pupilem. Może to być fajną przygodą dla nas, jak i dla naszego czworonożnego przyjaciela. Jednak musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, aby wycieczka była również bezpieczna i legalna. W zasadzie najważniejsze jest zabezpieczenie psa podczas jazdy. Zrobienie tej jednej czynności jest już kluczem do sukcesu, ponieważ zwiększymy bezpieczeństwo psa podczas jazdy i unikniemy mandatu. Ale niestety nadal są osoby, które nie są świadome jak kluczowe jest zabezpieczenie psa.

Przeczytaj także: Jak przewozić psa na motocyklu? Gapa pokaże!

Przecież my jako ludzie musimy zapinać pasy, aby być bezpieczni w samochodzie, to dlaczego w przypadku psów ta czynność nie jest tak popularna? Psy nie mają supermocy, która pozwoli zostać im na miejscu podczas zderzenia. Nie są też wykonane z gumy, że się odbiją i nic im się nie stanie. Dlatego pamiętajmy o zabezpieczaniu naszych psiaków, ponieważ w ten sposób pokazujemy, że dbamy o ich zdrowie. Bo choć wydaje się prozaiczną czynnością przewożenie psa w samochodzie – przepisy to w miarę jasno regulują.

Pamiętajmy też, że właściciel psa ma też inne obowiązki, o których można przeczytać w tym artykule.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze