Karina Konys

Czy można przewozić psa z przodu samochodu? Możesz zapłacić za to nawet 3 tysiące mandatu!

Podróżując z psiakiem samochodem często możemy być nieświadomi, że łamiemy przepisy. Trzymamy psa na kolanach, na przednim siedzeniu, puszczamy go luzem… Czy można przewozić psa z przodu samochodu i czy to legalne?

Spis treści:

Podróż z pupilem w samochodzie jest niesamowitym przeżyciem. W tle leci nasza ulubiona muzyka, słońce zachodzi, szyby są do połowy spuszczone, aby czuć powiew wiatru, a nasz szczęśliwy psiak z wysuniętym językiem leży na naszych kolanach… Tak przynajmniej te sceny wyglądają w filmach, gdzie wolno przewozić psa z przodu samochodu.

W realnym świecie może to wyglądać nieco inaczej, ponieważ nie każdy pies lubi jazdę autem lub jest na tyle aktywny, że wysiedzi długo w jednym miejscu. Ponadto, w prawdziwym życiu, obowiązują nas prawa i obowiązki, które nie pozwalają nam podróżować z psem jak bohaterowie w filmie. Dlatego zanim zdecydujemy się odegrać filmową scenę, zajrzyjmy do ustaw i sprawdźmy, czy pies może jeździć bez zabezpieczeń, na przednich siedzeniach lub na kolanach.

Przewożenie psa w samochodzie – przepisy 2022

W celu dowiedzenia się jak postępować podczas przemieszczania się samochodem z naszym pupilem powinniśmy zajrzeć do ustawy o Ruchu drogowym. W tym dokumencie powinniśmy znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania, które dotyczą poruszania się po drogach. Czy rzeczywiście tak jest? Czy rzeczywiście w ustawie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania? Niestety nie zawsze… Przykładem jest właśnie temat poprawnego przewożenia psa w samochodzie. W ustawie nie znajdziemy bezpośrednich artykułów, które mówią jak powinno wyglądać transportowanie psa w samochodzie.

Na takie pytanie jak: czy musimy zabezpieczyć psa w samochodzie, czy pies może jechać z przodu samochodu lub czy pies może siedzieć na naszych kolanach podczas jazdy samochodem – nie znajdziemy odpowiedzi. Ale nie oznacza to, że możemy przewozić psa w dowolny sposób. Policjanci mogą nas ukarać mandatem, jeśli złamiemy pewne zasady. Na jakiej podstawie mogą nas ukarać? Mianowicie w ustawie o Ruchu drogowym wskazuje się przeważnie dwa artykuły, które niejednoznacznie odnoszą się do przewożenia psa w samochodzie. Dodatkowo, w ustawie o ochronie zwierząt znajdziemy kolejny artykuł, który również może nawiązywać do przewożenia psa.

Policjanci podczas kontroli drogowej mogą odnieść się do ustawy o Ruchu drogowym art. 60, który brzmi:

„Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.”

ustawy o Ruchu drogowym art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3, które brzmią:

“Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdem (…) nie ograniczał widoczności drogi. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu.”

oraz ustawy o ochronie zwierząt art. 6 ust. 2, który mówi, że:

„Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności transport zwierząt, (…) w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres.”

Jeżeli przewożenie psa w samochodzie będzie naruszać, któryś z powyższych przepisów, to możemy zostać ukarani przez funkcjonariuszy Policji. W przypadku naruszenia dwóch pierwszych artykułów możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do 3000 złotych. Natomiast, jeśli naruszymy przepisy z ustawy o ochronie zwierząt możemy otrzymać karę pozbawienia wolności do dwóch lat. Aby uniknąć tych nieprzyjemności, musimy wyposażyć się w specjalne akcesoria zabezpieczające psa podczas podróży. Jeśli pies będzie zabezpieczony pasami, włożymy go do transportera, klatki lub specjalnego fotelika, to funkcjonariusze nie powinni mieć podstaw, aby nałożyć na nas jakąś karę.

Wiemy już, czy można przewozić psa z przodu samochodu, ale o czym jeszcze warto pamiętać?

przewożenie psa w samochodzie - przepisy

Przewożenie psa w samochodzie – o czym warto pamiętać?

Teoretycznie do przewożenia psa nie jest potrzebne nam nic więcej niż akcesoria do zabezpieczenia go w samochodzie. Ta jedna rzecz wystarczy zwłaszcza, jeśli wybieramy się w krótką trasę, np. do pobliskiego parku lub nad jezioro. Natomiast, jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, np. na wakacje na drugi koniec Polski, to warto zabrać ze sobą kilka dodatkowych rzeczy i podczas jazdy przestrzegać kilku zasad. Przydatne rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą, kiedy zabieramy psa na dłuższą podróż samochodem to:

  • książeczka zdrowia psa, w której zawarte są najważniejsze informacje o szczepieniach, badaniach i odrobaczeniach. Najważniejszą informacją jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które jest wymagane w Polsce i wielu innych krajach.
  • środki na chorobę lokomocyjną – warto je zabrać ze sobą szczególnie, kiedy po raz pierwszy zabieramy pupila w dłuższą podróż, ponieważ nie wiemy jak pies znosi podróż samochodem
  • miska z wodą – pies powinien mieć stały dostęp do wody, aby się nie odwodnić
  • numer telefonu do weterynarza – jeśli nie mamy jeszcze zapisanego numeru telefonu do weterynarza, który dba o zdrowie naszego pupila, to warto w końcu ten numer zapisać. Ponadto przed wyjazdem na wakacje warto wyszukać gabinet weterynarii w miejscu, w którym zamierzamy się zatrzymać i również zapisać sobie dane kontaktowe tego gabinetu
  • ulubiona zabawka psa – dla umilenia psiakowi podróży

Natomiast zasady, których powinniśmy przestrzegać podczas przewożenia psa w samochodzie to:

  • nie podawanie psu karmy tuż przed podróżą, ponieważ karma może się nie przyjąć w żołądku psa i wylądować na tapicerce naszego samochodu
  • spokojna i płynna jazda – lepiej unikać gwałtownych hamowań i przyspieszeń, ponieważ pies może czuć się wtedy niekomfortowo, przez co pies może się stresować i mieć mdłości
  • nie otwierać szeroko okien, ponieważ pies może przeziębić uszy lub przez nie wyskoczyć
  • robić częste postoje, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne
  • zabezpieczyć psa (przypiąć pasami, włożyć do klatki lub transportera itp.) – co jak już wiadomo jest konieczne, jeśli chcemy uniknąć mandatu i uratować psu życie, jeśli doszłoby do wypadku

Czy pies może siedzieć na kolanach podczas jazdy?

Wiem, że bliskość pupila umila nam podróż, ale w czasie jazdy nie możemy trzymać psa na kolanach. Praktykując takie zachowanie świadomie narażamy psa na cierpienie, ponieważ w razie wypadku moglibyśmy go nie utrzymać, przez co pies uderzyłby z dużą siłą o deskę rozdzielczą lub szybę. W najgorszym scenariuszu pies mógłby wylecieć przez szybę i prawdopodobnie nie przeżyłby już tego. W tym ujęciu nie możemy przewozić psa z przodu samochodu.

Ponadto, jeśli trzymamy psa na kolanach jako kierowca to może on nam zasłaniać drogę, co może opóźnić nasz czas reakcji lub przeoczymy jakiś kluczowy znak, np. znak ustąp pierwszeństwa. Pies może również wskoczyć łapami na kierownice, która pod wpływem ciężaru psa może skręcić w którąś stronę. Wówczas bardzo łatwo o wypadek, ponieważ możemy nie zdążyć odbić kierownicą w drugą stronę lub jeśli jest ślisko, to możemy stracić panowanie nad pojazdem.

Natomiast, jeśli trzymamy psa na kolanach jako pasażer, to pies również może wskoczyć na kolana kierowcy, pod jego nogi lub zaczepiać kierowcę, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na  drodze. Ponadto trzymając psa na kolanach podczas jazdy możemy otrzymać mandat, ponieważ funkcjonariusze mogą m.in. stwierdzić, że używamy pojazd w sposób zagrażający bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.

Czy można przewozić psa z przodu samochodu?

Odpowiedź na główne pytanie dzisiejszego artykułu brzmi – czy można przewozić psa z przodu samochodu – to TAK. Pies może być przewożony z przodu samochodu, ale pupil nie może być puszczony luzem oraz nie może on siedzieć na kolanach kierowcy – o czym wyżej pisałam. Podczas transportowania psa na przednim siedzeniu musimy go zabezpieczyć – ten obowiązek oczywiście funkcjonuje również na tylnych siedzeniach. Przydatne nam w tym będą specjalne akcesoria, które służą do zabezpieczenia psa w samochodzie, takie jak: szelki i pasy, fotelik dla psa oraz transporter.

Zabezpieczając psa za pomocą któregoś z tych rozwiązań uniemożliwiamy mu swobodne przemieszczanie się wewnątrz auta, przez co nie będzie nas dekoncentrował i stwarzał niebezpiecznych sytuacji, np. pies puszczony luzem może wskoczyć nam w okolice pedałów uniemożliwiając wciśnięcie któregoś z nich. W dodatku niezabezpieczony pies podczas wypadku lub nawet ostrego hamowania może spaść z fotela i zrobić sobie krzywdę lub nawet wypaść przed szybę i tego nie przeżyć. Jeśli decydujemy się na przewożenie go z przodu pojazdu, to może to się odbywać tylko i wyłącznie, kiedy pies jest zabezpieczony i nie siedzi na naszych kolanach – nie ważne czy jesteśmy kierowcą czy pasażerem.

Przeczytaj także: Jak przewozić psa na motocyklu? Gapa pokaże!

Reasumując – możemy przewozić psa z przodu samochodu, ale musi on być zabezpieczony. Wówczas będziemy przestrzegać najważniejszego przepisu, przez co podczas kontroli drogowej funkcjonariusze nie powinni mieć zarzutów co do sposobu przewożenia psa. Dzięki czemu nie otrzymamy mandatu i szczęśliwi oraz bez strat finansowych będziemy mogli kontynuować swoją podróż z najlepszym przyjacielem u boku. Aby dowiedzieć się więcej o tym, czy można przewozić psa z przodu samochodu i jakie stanowisko ma ten sprawie Policja, warto kliknąć i zapoznać się z tym artykułem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze