Karina Konys

Czy pies może jechać autem bez zabezpieczenia? Grozi za to nawet więzienie! Przepisy, mandat, akcesoria

Będąc właścicielem psa chcemy wszędzie jeździć ze swoim pupilem lub też musimy, bo nie mamy go z kim zostawić. Czy pies może jechać autem bez zabezpieczenia?

Spis treści:

Kupując lub adoptując psa ze schroniska spada na nas duża odpowiedzialność. Od kiedy pupil jest już nasz musimy zapewnić mu pożywienie, własny kącik oraz bezpieczeństwo. Tuż po kupnie często stoimy przed wyzwaniem jak poprawnie wykonać transport psa samochodem i odpowiedzią na pytanie, czy pies może jechać autem bez zabezpieczenia?

Problem pojawia się także wtedy, kiedy chcemy wybrać się dłuższy wyjazd, ponieważ stajemy przed wyborem – albo zabrać psiaka ze sobą, albo zostawić go u rodziny, znajomych lub w specjalnym hotelu. Jeśli zdecydujemy, że zabieramy czworonożnego członka rodziny ze sobą, to pojawia się kolejny mały problem. Mianowicie, jak takiego psa odpowiednio transportować w samochodzie, czy trzeba go w jakiś sposób zabezpieczać? Czy przewożenie psa w aucie jest w ogóle legalne?

Przeczytaj także: Jak przewozić psa na motocyklu? Gapa pokaże!

Myśląc logicznie – skoro my ludzie musimy zapinać pasy, aby być bezpieczni w aucie i w przypadku zderzenia nie wypaść przez przednią szybę, to psy również w ten sposób trzeba by zabezpieczyć. Czy rzeczywiście tak jest? Co na temat przewożenia psa w samochodzie mówią polskie przepisy? Zobaczmy!

Przewożenie psa w samochodzie – przepisy 2022

Oczywiście już dawno wymyślono zasady przewożenia psa w samochodzie. Przeglądając ustawę o Ruchu drogowym niestety nie znajdziemy jednak jednoznacznego punktu mówiącego o konieczności zabezpieczenia psa w samochodzie. W ustawie nie jest zawarte jak i czy pies powinien być zabezpieczony, więc można by uznać, że nie trzeba zabezpieczać czworonoga – a przynajmniej nie wymaga od nas tego prawo. Ale nie do końca tak jest. Mianowicie w ustawie możemy znaleźć artykuł 60, który mówi, że:

„Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.”

Ponadto w artykule 61 znajdziemy ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3, które mówią, że:

„Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdem (…) nie ograniczał widoczności drogi. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu.”

Na podstawie tych artykułów powinniśmy zabezpieczać psa podczas jazdy autem, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, to funkcjonariusz Policji może zinterpretować to jako powodowanie niebezpieczeństwa i naruszenie tych przepisów. Przykład? Przewożenie psa w bagażniku, albo luzem na przednim siedzeniu. Pies, który nie jest zabezpieczony i ma swobodny zakres swoich ruchów wewnątrz auta może bez problemu wskoczyć na kolana kierowcy, zasłaniając mu w ten sposób widok na drogę lub nawet wskoczyć w okolice pedałów, przez co może utrudnić wciśnięcie któregoś z nich.

Natomiast drugą sprawą jest fakt, że podczas wypadku lub gwałtownego hamowania pies i inne osoby są narażone na niebezpieczeństwo. Podczas zderzenia ciało psiaka będzie bezwładne i w zależności od siły może wylecieć przez przednią szybę narażając inne osoby, nie mówiąc o tym, że z takiej sytuacji pies raczej nie wyjdzie cało…

Oprócz ustawy o Ruchu drogowym istnieje również ustawa o ochronie zwierząt, która również pośrednio odnosi się do przewożenia zwierząt. Artykuł 6 ust. 2 mówi, że:

„Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności transport zwierząt, (…) w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres.”

Jeśli nie zabezpieczymy psa, to w sposób świadomy narażamy czworonoga na cierpienie, a nawet śmierć, ponieważ nigdy nie wiemy czy nie dojdzie do wypadku lub ostrego hamowania, a podczas takich sytuacji ciało psa po prostu leci do przodu i nic go nie chroni. Dlatego na podstawie tych przepisów funkcjonariusz podczas kontroli drogowej może nas ukarać za nieodpowiedni przewóz psa w samochodzie. W zasadzie kluczową kwestią podczas podróży z psem w samochodzie jest zabezpieczenie go. Z pomocą przychodzą nam producenci, którzy oferują na rynku kilka akcesoriów służących do zabezpieczenia psa podczas jazdy samochodem. Jednak zanim przejdziemy do akcesoriów, sprawdźmy najpierw jaka kara czeka na nas za nie przestrzeganie wcześniej wspomnianych przepisów.

Czy pies może jechać autem bez zabezpieczenia

Przewożenie psa w samochodzie – mandat

Pomimo, że w żadnej ustawie nie jest wspomniane jak powinno wyglądać prawidłowe przewożenie psa w samochodzie, to za brak zabezpieczenia psa możemy otrzymać mandat. Funkcjonariusze podczas kontroli mogą odwołać się do wcześniej wspomnianych artykułów i na ich podstawie nas ukarać. Wówczas w zależności od skali zagrożenia możemy otrzymać mandat w wysokości od 20 do nawet 3000 złotych. Ale to nie koniec. Jeśli funkcjonariusz uzna, że znęcamy się nad zwierzęciem, czyli łamiemy przepis z ustawy o ochronie zwierząt, to możemy otrzymać karę pozbawienia wolności do 2 lat. Jednak, tego typu karę otrzymuję się w bardzo skrajnych sytuacjach. Nie sądzę, że za brak zabezpieczenia otrzymalibyśmy tego typu karę.

Bezpieczne przewożenie psa w samochodzie – akcesoria

Brak odpowiednich przepisów mówiących jak przewozić psa w samochodzie nie spowodował, że rynek różnego typu akcesoriów zabezpieczających psa podczas podróży jest ubogi. Wręcz przeciwnie, na rynku znajdziemy kilka akcesoriów, które pomogą nam odpowiednio zabezpieczyć psa w aucie, poprawiając przy tym jego, jak i nasze zdrowie. Ponadto, niektóre gadżety zadbają nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o czystość w naszym samochodzie, ponieważ przewożenie psa jest niemal zawsze równoznaczne z ozdobieniem tapicerki jego sierścią. Pamiętajmy też, że np. przewożenie szczeniaka samochodem to dla niego duży stres i może oddać mocz na tapicerkę.

Oto najpopularniejsze akcesoria do przewożenia psa w samochodzie

  • szelki i pasy dla psa do samochodu – sprawdzają się zarówno przy dużych, średnich, jak i małych psach. Dzięki szelkom i pasom łatwo i szybko zabezpieczymy psa, ale pod warunkiem, że przyzwyczailiśmy psa do zakładania szelek. Jeśli nie, to będziemy musieli poświęcić trochę czasu na ćwiczenia, aby pies czuł się komfortowo w szelkach. Po założeniu szelek podpina się do nich dołączoną smycz, która ma klamrę pasującą do zapięcia pasów w samochodzie. Podczas szukania odpowiednich szelek i pasów warto zwracać uwagę na jakość wykonania oraz unikać najtańszych modeli, ponieważ mogą one być zbyt słabej jakości i nie uratować psa w krytycznej sytuacji. Pies zabezpieczony w ten sposób ma komfort poruszania się na fotelu oraz my mamy do niego łatwy dostęp, przez co zawsze możemy podać mu zabawkę, pogłaskać itd. Minusem jest fakt, że pies może pozostawić sporo sierści i śliny na fotelu. Ale, aby temu zapobiec wystarczy podłożyć koc lub kupić specjalną matę, która dodatkowo zabezpieczy psa i tapicerkę. Matę zawiesza się za zagłówki foteli i dzięki temu pies nie wpadnie pomiędzy fotele podczas ostrego hamowania oraz nie pobrudzi wnętrza samochodu.
  • fotelik dla psa do samochodu – korzystać z niego mogą małe, średnie i duże psy. Wyglądem może przypominać fotelik dla dziecka, legowisko dla psa lub materiałowe pudełko – wybór jest duży. Psa umieszcza się w foteliku i przypina się go za pomocą specjalnych pasów, które są przymocowane do fotelika. Zasada działania jest bardzo podobna jak w przypadku szelek i pasów, ale w tym przypadku nie musimy kupować maty, aby zachować czystą tapicerkę.
  • transporter do przewożenia psa w samochodzie – dedykowany jest właścicielom małych i średnich psów. Transporter, w którym znajduje się pies, kładzie się na fotelu i zapina pasami. W ten sposób psiak nie będzie mógł poruszać się po kabinie i nie zabrudzi tapicerki, ale również my nie będziemy mieli bezpośredniego dostępu do pupila.
  • klatka do transportu psa w samochodzie – zalecana głównie właścicielom dużych psów, ale nie oznacza to, że małe psiaki nie mogą z niej korzystać. Klatkę umieszcza się w bagażniku, dlatego nie zaleca się jej do samochodów typu sedan, w których bagażnik jest oddzielony od reszty wnętrza samochodu. Pozostawiając psa w klatce również nie narazimy tapicerki na zabrudzenia, ale również nie będziemy mieć bezpośredniego dostępu do psa.
  • kratka do samochodu – kratkę umieszcza się za tylnymi fotelami, tak by oddzielała ona bagażnik od reszty wnętrza. W ten sposób pies będzie mógł poruszać się tylko po bagażniku, dlatego ten rodzaj zabezpieczenia sprawdza się w przypadku dużych, średnich i małych psów. Minusem jest brak bezpośredniego dostępu do psa oraz konieczność rozłożenia koca lub maty, aby pies nie pobrudził tapicerki. Taki przewóz psa w aucie nie należy do najbezpieczniejszych dla niego samego podczas ewentualnego wypadku.

Czy pies może jechać autem bez zabezpieczenia?

Zabezpieczenie psa podczas przewożenia go w samochodzie jest bardzo ważną czynnością. Pomimo, że żadna ustawa nie mówi nam wprost jak pies powinien być zabezpieczony, to sami powinniśmy zadbać o jego bezpieczeństwo. Warto mieć z tyłu głowy, że podczas wypadku lub ostrego hamowania działają duże siły, które luźno biegającego psa po kabinie mogą wyrzucić przez okno. Aby temu zapobiec producenci oferują nam na rynku wiele akcesoriów, które powinny skutecznie zadbać o bezpieczeństwo psa podczas jazdy autem. Gadżetów jest tak dużo, że każdy właściciel powinien znaleźć model, który będzie idealnie pasował do jego wymagań i zabezpieczy przy tym pupila.

Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego zabezpieczenia dla psa warto wziąć pod uwagę jakiej wielkości jest nasz czworonożny przyjaciel oraz samochód, ponieważ jeśli mamy dużego psa i zamierzamy kupić klatkę, a nasz samochód to np. Toyota Yaris, to możemy mieć „mały” problem z zamontowaniem klatki… Podczas doboru zabezpieczenia warto zapłacić troszkę więcej, żeby materiał z którego został wykonany przedmiot wytrzymał przeciążenia podczas wypadku lub hamowania i rzeczywiście ocalił naszego psiaka przed niebezpieczeństwem.

Jak widać, przewóz psa samochodem może okazać się wyzwaniem, ale pamiętajmy – zarówno my, jak i nasz psiak życia mamy tylko jedno. Mamy też nadzieję, że po lekturze tego artykułu nikomu nie przyjdzie do głowy przewożenie psa w samochodzie w bagażniku, który jest zamknięty i bez dostępu do szyb, jak również w bagażniku np. auta typu kombi czy SUV (z oknem w klapie kufra), ale bez odpowiedniego zabezpieczenia.

A jak wygląda przewożenie zwierząt w samochodzie, gdy wyjeżdżamy z nimi za granicę? Jakie powinniśmy zabrać dla nich dokumenty i je prawidłowo transportować. Pod tym linkiem przydatne informacje.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze