Producenci samochodów zawieszają produkcję. Brakuje części z Ukrainy

Wojna w Ukrainie coraz bardziej wpływa na branżę motoryzacyjną. Wielu producentów samochodów poinformowało o wstrzymaniu eksportu do Rosji i montażu w tamtejszych fabrykach. Okazuje się jednak, że zakłady w Europie również mają problemy.

Wojna w Ukrainie coraz wyraźniej wpływa na europejską motoryzację. Wiele fabryk boryka się z problemami i zakłóceniami spowodowanymi przerwą w dostawach podzespołów. Problem z dostępnością części, płynących do europejskich fabryk ze wschodu, spowodował, że wielu producentów zostało zmuszonych zawiesić produkcję. Lista zakładów zmuszonych do przestojów wydłuża się z każdym dniem.

BMW zawiesza produkcję

BMW zawiesza produkcję z powodu braku podzespołów pochodzących z Ukrainy. Jak poinformował „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, fabryki w Dingolfing i Monachium, fabryka silników w austriackim Steyr oraz fabryka Mini w Oxfordzie muszą wstrzymać działalność, a zakłady w Lipsku i Ratyzbonie mają funkcjonować w ograniczonym zakresie.

Przestój w fabrykach BMW spowodowany jest zakłóceniami w dostawach komponentów pochodzących z Ukrainy, a konkretnie wiązek elektrycznych wytwarzanych przez firmę Leoni. Niemiecki producent stworzył specjalny zespół kryzysowy, który skupi się na minimalizacji strat i poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań.

Mercedes ogranicza produkcję

Mercedes przewiduje opóźnienie lub wstrzymanie dostaw z krajów objętych wojną. Niemiecki producent obiecuje jednak zrobić wszystko, by uniknąć całkowitych przestojów. Przedstawiciele marki, cytowani przez portal Automotive News Europe, wyznali:

Wysoka elastyczność naszych fabryk będzie wykorzystana tak bardzo, jak to możliwe. Monitorujemy sytuację i jesteśmy w kontakcie z dostawcami. Wspólnie pracujemy nad rozwiązaniami, które zabezpieczą nasz łańcuch dostaw.

Volkswagen wstrzymuje produkcję w Poznaniu i Wrześni

Wybuch wojny na Ukrainie zakłócił łańcuchy dostaw wielu firm, w tym również fabryk Volkswagen Poznań w Poznaniu i we Wrześni. Niedobory materiałów do produkcji w polskich fabrykach dotyczą między innymi wiązek elektrycznych produkowanych na Ukrainie. Dlatego też, jak informuje w swoim komunikacie polski oddział Volkswagena, oba zakłady od 10 marca czasowo wstrzymają produkcję.

Porsche zawiesza produkcję w Lipsku

Jak donosi portal Automotive News Europe, Porsche zdecydowało się wstrzymać produkcję Macana i Panamery w fabryce w Lipsku. Nadal pracują zakłady w Zuffenhausen produkujące Taycana i 911, a Porsche stara się monitorować sytuację i reagować z wyprzedzeniem. W oświadczeniu producenta możemy przeczytać:

Dalsze kroki będą uporządkowanym procesem. Chcemy na bieżąco oceniać sytuację i jej wpływ na naszą działalność biznesową.

Škoda ogranicza produkcję w Czechach

Škoda ogranicza produkcję modelu Enyaq iV w Czechach. Produkcja elektrycznego SUV-a w Czechach zostanie ograniczona do odwołania. Nie jest wykluczone, że podobne decyzje zostaną podjęte także w przypadku innych modeli.

Nie ma wątpliwości, że wojna w Ukrainie znacząco wpłynie na branżę motoryzacyjną. Jakie będą długoterminowe skutki wojny tego nie da się przewidzieć, ale jedno już jest pewne: czas oczekiwania na nowe samochody może się wydłużyć, a koszty ich produkcji wzrosną.

Komentarze:

nówek - 29 marca 2022

Niestety wojna ma wpływ na wiele branż. Na szczęście są jeszcze spoko zaopatrzone miejsca, jak to gdzie kupuję części:www. intercars. com/pl także póki co sobie radzę 😉

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze