Daria Mikólska

Prawie 200 osób straci prawo jazdy. Właściciel szkoły fałszował dokumenty

Wszystko z powodu fałszerstwa właściciela szkoły jazdy. Wszyscy będą musieli od nowa przejść kurs na prawo jazdy zakończony egzaminem.

Choć od egzaminu minęło już sporo czasu, spora grupa kierowców z Mysłowic będzie musiała przystąpić na nowo do kursu na prawo jazdy. Wszystko przez to, że właściciel podrabiał ich podpisy.

Kilka tygodni temu 177 byłych kursantów jednej z mysłowickich szkół jazdy otrzymało wezwania z Urzędu Miasta. W piśmie poinformowano o „wznowieniu postępowania dotyczącego uprawnień do kierowania pojazdami”.

Fałszował dokumenty w 2014 roku

W 2014 roku właściciel szkoły jazdy z Mysłowic, Krzysztof P., postanowił sfałszować dokumenty potwierdzające obecność kursantów na wykładach z teorii i pierwszej pomocy. Sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie jedna z kursantek, która postanowiła wykupić dodatkowe jazdy w innej szkole. Przyznała się wtedy instruktorowi, że w poprzedniej szkole w ogóle nie było zajęć z teorii.

Zobacz: Prawo jazdy traci ważność: jak po upływie ważności prawa jazdy wyrobić nowe?

Sprawa trafiła do Urzędu Miasta, a policja rozpoczęła w 2017 roku przesłuchania byłych kursantów. Finałem był wydany w 2018 roku prawomocny wyrok, który skazał właściciela szkoły na okres dwóch lat w zawieszeniu za poświadczanie nieprawdy w dokumentach. Okazało się, że parafki na listach obecności nie były prawdziwe.

Osoby, które nie były wzywane na komisariat w charakterze świadka nie miały pojęcia, że toczy się śledztwo przeciwko Krzysztofowi P. Dlatego część z nich dowiedziała się o sprawie dopiero teraz, po wezwaniu z urzędu.

Prawo jazdy od nowa

Niestety, 177 osób, których dotyczy ta sprawa będzie musiało podejść do nowego kursu, a na koniec zdać egzamin. Druga zła wiadomość jest taka, że zapłacą za to z własnej kieszeni. W międzyczasie ceny kursów na prawo jazdy znacznie podrożały – w 2014 roku kosztowały około 1500 złotych, a teraz kosztują nawet 3 tysiące złotych.

Zobacz: Nowe uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy kat. B. Trzeba tylko spełnić dwa warunki

Sprawa jest mocno dyskusyjna, ponieważ osoby bez obecności na wykładach z teorii potrafiły zdać państwowy egzamin, który sprawdza poziom wiedzy i umiejętności niezbędnych do kierowania pojazdem.

Urząd, który jest odpowiedzialny za wydawanie odpowiednich zezwoleń do prowadzenia szkoły jazdy i kontrolowania ich zrzucił po raz kolejny odpowiedzialność na kursantów.

Komentarze:

Sz. - 30 marca 2022

Niestety nie mogą jeździć zgodnie z prawem i również na logikę.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze