Powstanie północna obwodnica Zakopanego? Nowa droga rozładuje zakopiańskie korki

Korki w Zakopanem to codzienność, szczególnie w czasie ferii zimowych i wakacji. Jest jednak szansa, że wkrótce się to zmieni. Władze miasta i województwa podpisały porozumienie na przygotowanie koncepcji północnej obwodnicy Zakopanego.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula i Marszałek woj. Małopolskiego Witold Kozłowski podpisali umowę na opracowanie projektu przebiegu północnej obwodnicy Zakopanego. Obwodnica pozwoli rozładować ruch tranzytowy, który w tym momencie wjeżdża do miasta. Zwiększy się też bezpieczeństwo i zmniejszy natężenie ruchu.

Teren wyznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego pod nową drogę przebiega wzdłuż Potoku Cicha Woda i rozpoczyna się w okolicach skrzyżowania ulicy Kasprowicza z ulicą Szymony, natomiast kończy się w okolicach ronda Solidarności.

Projekt ma być gotowy w przyszłym roku. Warta 700 tysięcy złotych inwestycja zostanie sfinansowana po połowie przez każdą ze stron. Marszałek Kozłowski zapewnił, że środku na realizację projektu są już zarezerwowane w budżecie państwa:

Obwodnica centrum Zakopanego to był problem nierozwiązany przez bardzo długi czas. Teraz podchodzimy do tego już bardzo poważnie. Podpisaliśmy dokument wydatkowania 700 tys. zł na koncepcję opracowania nowego szlaku komunikacyjnego, z czego połowę tej kwoty pokryje budżet Urzędu Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a połowę miasto Zakopane.

Co ciekawe, pierwsze plany północnej obwodnicy Zakopanego powstały już w latach 70., ale nie doczekały się realizacji. W pierwotnych założeniach miała powstać droga mająca po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Obecny projekt jest skromniejszy. Zgodnie z założeniami powstanie droga z jednym pasem w każdą ze stron.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze