Karolina Chojnacka

Porsche pracuje nad dźwiękiem przyszłości. Czy elektryk może brzmieć jak V8?

Czy elektryczna przyszłość motoryzacji oznacza, że musimy się pożegnać z emocjonującym dźwiękiem silnika V8? Niekoniecznie. Porsche pracuje nad rozwiązaniem, które sprawi, że samochody elektryczne będą brzmieć fenomenalnie.

Samochody elektryczne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mogą być całkowicie bezgłośne. Podczas parkowania czy elektryki wydają z siebie nietypowe dźwięki mające ostrzegać pieszych. Wymaga tego bezpieczeństwo. Bez sztucznie generowanego dźwięku ostrzegawczego pieszy nie usłyszałby samochodu elektrycznego nadjeżdżającego z małą prędkością.  Jednak kierowca i pasażerowie podróżują w ciszy, co w bardziej sportowych konstrukcjach czasami powoduje poczucie dyskomfortu.

Porsche pracuje nad dźwiękiem przyszłości. Czy elektryk może brzmieć jak V8?

Jednym z producentów samochodów, którzy doskonale zdają sobie z tego sprawę jest Porsche. W przyszłości elektryczne modele producenta ze Stuttgartu mają być wyposażone w odpowiednie udźwiękowienie osiągów.

Portal CarBuzz dotarł do rysunków patentowych, które przedstawiają specjalne generatory dźwięku przypominające odrobinę klasyczny układ wydechowy. To rozwiązanie ma sprawić, że samochód elektryczny będzie głośniejszy i bardziej emocjonujący w odbiorze. Porsche na razie nie zdradza żadnych szczegółów dotyczących tej technologii.

Warto wspomnieć, że nad nietypowymi dźwiękami pracuje także BMW, które we współpracy z Hansem Zimmerem tworzy brzmienia przyszłości, mające umilać korzystanie z napędu elektrycznego. Z kolei Lotus rozpoczął współpracę ze znanym brytyjskim producentem muzycznym, by ten zainspirowanym nutą silnika kultowego Type 49, opracował szereg dźwięków dla nowego w pełni elektrycznego hipersamochodu Evija.

Komentarze:

arty - 23 grudnia 2021

To niewiarygodnie dobry elektryk, też chciałbym takim jeździć chociaż do końca się nie przekonałem do elektromobilności. Jednak kiedy widziałem taycana w salonie porsche centrum sopot to pomyślałem że mógłbym się na niego skusić

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze