Karolina Chojnacka

Producent piosenek dla Britney Spears, Sia i Pixie Lott opracuje dźwięk do elektryka Lotusa

Chcielibyście, żeby wasz silnik śpiewał „Oops, I did it again”?

Spokojnie, tak się nie stanie. Chociaż w przyszłości… kto wie.

Póki co Lotus rozpoczął współpracę ze znanym brytyjskim producentem muzycznym, by ten zainspirowanym nutą silnika kultowego Type 49, opracował szereg dźwięków dla nowego w pełni elektrycznego hipersamochodu Evija.

Przeczytaj też: Lotus zbuduje nowy sportowy samochód. Co o nim wiemy?

Patrick Patrikios współpracował wcześniej między innymi z Britney Spears, Pixie Lott, Sią czy Ollym Mursem. W 2018 roku był nominowany do nagrody Brit Award za współpracę z Little Mix, a utwory, nad którymi pracował, były odtwarzane ponad miliard razy.

Patrickowi spodobał się pomysł wykorzystania dźwięku słynnego Type 49, jako punktu wyjścia do opracowania szereg dźwięków dla nowego w pełni elektrycznego hipersamochodu Evija:

Chcieliśmy stworzyć krajobraz dźwiękowy dla Evija, który byłby rozpoznawalnym i charakterystycznym Lotusem. Siedziałem z zespołem programistów w Hethel i dyskutowałem, co to powinno być. Chcieliśmy mieć coś nierozerwalnie związanego z Lotusem, abyśmy mogli opracować schemat dźwiękowy dla jego przyszłych samochodów elektrycznych.

W tym V8 jest czystość, surowa krawędź i emocja, która porusza coś w twojej duszy, tak jak najlepsze piosenki.

Lotus Evija & Lotus Type 49

Jak producent piosenek opracowuje dźwięk do elektryka Lotusa?

Podstawowym zadaniem Patricka było wytworzenie zewnętrznego „hałasu”, który ma emitować Evija, gdy będzie się rozpędzać od 0 do 100 km/h w czasie krótszym niż dziewięć sekund. Jednak korzystając ze stworzonego przez siebie pejzażu dźwiękowego Evija, opracował również dzwonki i dźwięki do wszystkiego, od aktywacji kierunkowskazów po ostrzeżenie o nie zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Patrick Patrikious & Lotus Evija

Cały skomplikowany proces rozpoczął się od nagrania dźwięku silnika Type 49, które Patrick wprowadził do swojego komputera. Podczas cyfrowej manipulacji dźwiękiem on i zespół Lotusa zdali sobie sprawę, że spowolnienie dźwięku silnika stworzyło podobną częstotliwość do naturalnego dźwięku, jaki podczas jazdy wytwarza całkowicie elektryczny układ napędowy Evija:

Dostosowałem prędkość odtwarzania i filtrowanie cyfrowe Type 49, aby wygenerować krajobraz dźwiękowy dla Evija – to był bardzo organiczny proces. Wszyscy chcieliśmy stworzyć coś, co wywołałoby emocjonalną więź między samochodem a kierowcą. Dźwięk ma ogromny wpływ na tworzenie i kształtowanie emocji.

Podsumowując swoją pracę, Patrick powiedział:

Jestem zachwycony tym, że dźwięk jednego z najbardziej kultowych samochodów wyścigowych Lotusa wszechczasów był inspiracją dla jego najnowszego pojazdu. Jest w tym zachowana jakaś symetria, która jest piękna.

Przeczytaj też: Lotus E-R9 – inspirowany odrzutowcem elektryk, zaprojektowany do wygrywania wyścigów

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze