Policyjne radiowozy będą miały nowe oznaczenia

Mieliście kiedyś problem z rozpoznaniem, czy jakiś samochód jest oznakowanym radiowozem? Według Ministerstwa Infrastruktury jest to prawdopodobne, więc jego urzędnicy chcą zaproponować rozwiązanie tego problemu.

Pamiętacie czasy, kiedy radiowozy były granatowe i miały białe pasy oraz napis POLICJA? Był to wzór trochę niedzisiejszy i właściwie będący powieleniem tego stosowanego jeszcze przez milicję. Obecne rozwiązanie prezentuje się o niebo nowocześniej, a do tego poprawia rozpoznawalność radiowozów oraz ich widoczność w nocy (niebieskie oklejenie jest odblaskowe).

Mazowiecka grupa Speed będzie walczyć z piratami drogowymi w nowej Skodzie Superb

W zeszłym roku policja zaprezentowała zmodyfikowaną wersję tego wzoru z żółtymi dodatkami, podobnymi do tych, jakie stosują służby w innych europejskich krajach. Jaskrawy kolor poprawia widzialność takiego pojazdu, a w nocy z daleka widoczna jest niemal cała jego sylwetka. Policja jedynie testowała i rozważała wprowadzenie takiego wzoru.

Teraz propozycja jest jeszcze inna. Nad napisem POLICJA na masce auta miałaby pojawić się policyjna gwiazda. Dodany miałby być też slogan „Pomagamy i chronimy” (wzorem haseł na radiowozach w wielu innych krajach) oraz podany numer alarmowy 112. Co to zmieni? Zdaniem autorów nowelizacji:

Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie rozpoznawalności pojazdów Policji, a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i propagowania misji Policji.

Belgijska policja uziemiona przez normy emisji spalin?

Czy dodanie gwiazdy na masce radiowozu poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym? Mamy co do tego wątpliwości. Intrygująca jest także jeszcze jedna propozycja, zawarta w projekcie:

Ponadto w projekcie wprowadza się możliwość oznaczania pojazdów Policji numerami taktycznymi. Numer taktyczny zawiera wyróżnik literowy określający przyporządkowanie pojazdu do określonej jednostki Policji oraz cyfrowy stanowiący numer indywidualny pojazdu. Oznaczenie pojazdu niepowtarzalnym w skali kraju numerem taktycznym usprawnia współdziałanie oraz identyfikację pojazdu podczas wykonywania zadań służbowych.

Czyżby autorzy nowelizacji nie wiedzieli, że takie oznaczenia funkcjonują od 2006 roku? Jako przewidywany termin wprowadzenia tych zmian, podano czwarty kwartał 2020 roku.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

powinny być tęczowe

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze