
Czy płyn do spryskiwaczy może oszukać alkomat? Ten kierowca przekonał się o tym na własnej skórze
Wśród kierowców krąży wiele historii oraz mitów dotyczących działania policyjnych alkomatów oraz tego, co wpływa na ich wyniki. Według niektórych opinii alkomaty mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie, rzucając poważne podejrzenie na niewinnego kierowcę. Jak to wygląda naprawdę?
Kierowca podejrzany o jazdę po alkoholu przez płyn do spryskiwaczy
Pewien kierowca podzielił się nagraniem ze swojej przejażdżki, podczas której miał wyjątkowego pecha. Natrafił na policyjną kontrolę trzeźwości, podczas której alkomat wskazał, że kierujący pił alkohol. Było to dla niego duże zaskoczenie, ponieważ nic takiego nie miało miejsca. Dopiero drugie badanie wykazało, że rzeczywiście jest trzeźwy.
Wojskowi kierowcy uważają, że są ponad prawem? Uporczywie blokują i zajeżdżają drogę
Sytuacja powtórzyła się niedługo później. Kolejna policyjna kontrola i ponowny wynik dodatni. Drugie badanie znów oczyściło go z podejrzeń. Podczas trzeciej (!) kontroli trzeźwości, wszystko było już w porządku. Autor nagrania wini za swoje perypetie płyn do spryskiwaczy.
Czy płyn do spryskiwaczy może dać pozytywny wynik badania alkomatem?
Brzmi to trochę jak powtarzana sobie przez kierowców legenda, ale to prawda. Rzeczywiście może zdarzyć się tak, że policjant posądzi was o jazdę pod wpływem alkoholu przez płyn do spryskiwaczy. Jak to możliwe?
Podczas kontroli przesiewowych, policjanci korzystają z urządzeń Alcoblow, czyli charakterystycznych „żółtych patyków”. Nie wymagają one używania ustników, więc pozwalają na szybką i tanią weryfikacje stanu trzeźwości kierujących. Ale ponieważ dmuchamy w urządzenie z pewnej odległości, nie tylko powietrze z naszych płuc do niego może trafić. Tymczasem płyny do spryskiwaczy wykorzystują alkohol, więc jeśli niedawno psikaliśmy na szybę, może okazać się, że trochę cząstek płynu nadal jest w pobliżu przedniej szyby pojazdu.
W przypadku podejrzenia, że jedziemy pod wpływem alkoholu, policjant przeprowadzi kolejne badanie, już alkomatem z ustnikiem, który podaje dokładny wynik (Alcoblow informuje tylko czy wykrył alkohol czy nie). To badanie powinno rozwiać podejrzenia. Nie ma się więc co stresować, jeśli mamy sytuację taką, jak nagrywający. Można za to wspomnieć policjantowi, co według nas dało fałszywy pomiar funkcjonariusze zwykle są dobrze zaznajomieni z czynnikami, które mogą wpływać na pomiar.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Płatne parkowanie a wzrost wypadków motocyklowych – to szokujące dane! Jak jeździć bezpieczniej?
Wydaje się, że przesiadka na jednoślad w mieście to same korzyści - dowiedz się, czy ma to sens i czy jesteś na to gotowy. -
Test BMW 120 – z potencjałem na przyjaciela
-
Nowy Volkswagen Touareg R – flagowy SUV z wtyczką i sportowym zacięciem
-
Foteliki samochodowe na każdą kieszeń: jak znaleźć bezpieczny model w dobrej cenie?
-
Parking w Warszawie: bezkarność na „kopertach” uderza w najsłabszych – kto na tym zarabia? Cena kopert i fałszywych kart
Komentarze: