Katarzyna Frendl

Pijani kierowcy – policyjne i obywatelskie ujęcia ostatnich dni! 2 promile za kółkiem

Czy w drodze do pracy minęliśmy nietrzeźwego za kółkiem? To całkiem możliwe. Pijani kierowcy codziennie jeżdżą wśród nas - o tym świadczą policyjne statystyki i obywatelskie ujęcia.

Spis treści

Poniżej podajemy kilka przykładów, w których pijani kierowcy zostali zatrzymani na „gorącym uczynku”. Nie wyczerpuje to oczywiście tego typu zdarzeń, które miały miejsce w minionych dniach. Warto w tym miejscu wspomnieć o przypadku z Gdańska, gdy nietrzeźwy 38 latek złożył zawiadomienie o kradzieży samochodu, którym przyjechał…

Przeczytaj też:
Zatrzymania obywatelskie – co Polak by zrobił z pijanym kierowcą? Wyniki badania

Akcja „Trzeźwość” w Krośnie

Przedstawiciele krośnieńskiej drogówki nowy tydzień rozpoczęli od kontroli stanu trzeźwości kierowców. Już w pierwszych godzinach trwania akcji „Trzeźwość”, zatrzymano dwóch kierowców – jeden w stanie po spożyciu alkoholu (zakres 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu), drugi w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).

Pijani kierowcy w Płocku

Ten przykład udowadnia tezę, że bycie policjantem, to służba, którą pełni się cały czas. Potwierdziła to funkcjonariuszka z oddziałów prewencji Policji w Płocku. Dzięki jej interwencji – choć była po służbie mundurowej – doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierującego.

W miniony piątek (19.05) przed godz. 19 na drodze wojewódzkiej DW555 w miejscowości Sicień (gm. Brudzeń Duży) policjantka zauważyła poruszający się samochód, do którego wcześniej wsiadło dwóch mężczyzn, których stan mógł wskazywać na to, że są pod wpływem alkoholu. Funkcjonariuszka natychmiast zareagowała, postanowiła zatrzymać kierującego hondą. Wyprzedziła pojazd i zmusiła do zatrzymania, po czym odebrała kluczki kierującemu. Na miejsce przyjechał patrol ruchu drogowego, który sprawdził stan trzeźwości kierującego. Jak się okazało, że 64-letni mieszkaniec pow. płockiego, miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie!

Mężczyzna stracił prawo jazdy i teraz odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

Pijani kierowcy w Rzeszowie

W sobotę około godz. 16, dyżurny krośnieńskiej komendy otrzymał informację, że w miejscowości Moderówka doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierującego. Kierowca dostawczego peugeota, wsiadając do zaparkowanego pojazdu, chwiał się na nogach, a po uruchomieniu silnika, miał wyraźne problemy z wykonaniem podstawowych manewrów parkingowych.

Nietypowa sytuacja zwróciła uwagę znajdującego się na parkingu mężczyzny, który po podejściu do manewrującego pojazdu zorientował się, że kierujący może być nietrzeźwy. Świadek natychmiast wyciągnął kluczyk ze stacyjki peugeota, skutecznie uniemożliwiając kierowcy próbę opuszczenia przysklepowego parkingu.

Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierujący to 65-letni mieszkaniec gminy Jedlicze. Badanie stanu trzeźwości wykazało około 0,8 promila alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna, ograniczenie wolności, a nawet kara do 2 lata więzienia.

Pijani za kierownicą powyżej 2 promili

W Malborku nietrzeźwy kierowca wózka widłowego wyjechał na ulicę i uderzył w auto. Mężczyzna miał 2,5 promila alkoholu i jak się okazało, nie posiadał uprawnień do kierowania.

W Gdańsku, będący przed służbą policjant zatrzymał nietrzeźwego kierowcę, który miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Policjant z KWP w Radomiu w czasie wolnym od służby jadąc na rowerze interweniował wobec nietrzeźwego kierowcy. Jak się okazało, kierujący miał 3 promile alkoholu w organizmie.

W Szczecinie policjanci zatrzymali kierującą, która po pijanemu wiozła 2,5 roczne i 5-letnie dzieci. Kobieta miała 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Pijani kierowcy – szara strefa

Wymienione wyżej przypadki to tylko zdarzenia, w których uczestniczyli policjanci. Ilu pijanych, lub nietrzeźwych kierowców nie zostało wykrytych przez patrole drogówki? Ilu nie zostało zatrzymanych przez mądre, postronne osoby, które wiedzą, że w ten sposób mogą zapobiec tragedii? Pijani kierowcy to plaga na naszych drogach i choć świadomość konsekwencji pobłażania takim kierującym na podwójnym gazie w społeczeństwie rośnie, to tzw. szara strefa jest prawdopodobnie znacznie większa, niż liczby w policyjnych statystykach. Warto reagować na każdy przejaw „wężykowania” na drodze, dzwoniąc na numer 112 i informując policję o zdarzeniu. To nie donosicielstwo, a odpowiedzialność za życie własne i innych uczestników dróg.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze