Pies, kot czy królik w aucie – jak je przewozić?

Podróżując ze swoim zwierzęciem, zawsze należy się do tego odpowiednio przygotować. W zależności od jego rozmiarów, możemy potrzebować odpowiedniego transportera - nie tylko dlatego, by nasz przyjaciel mógł przeżyć ewentualny wypadek samochodowy, ale po to, aby nie zrobił krzywdy podróżnym.

Często zdarza się, że pies czy kot przewożony jest bez żadnych zabezpieczeń, zwykle na fotelu pasażera z przodu pojazdu, lub wędruje swobodnie po całym samochodzie. Konsekwencje tego mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, chociażby w momencie, gdy kot lub inne małe zwierzątko niespodziewanie wejdzie pod pedał gazu czy hamulca. 

O podgrzewanych legowiskach samochodowych dla psów lub kotów przeczytasz tu.
fot. Volvo

Niestety, wiele osób rezygnuje z klatek, czy transporterów, bo kojarzy im się to z niewolą
i złym traktowaniem zwierząt. Nic bardziej mylnego! Właśnie takie specjalne klatki do transportowania pozwalają skutecznie chronić zwierzęta i ludzi  podróżujących w samochodzie.

Prawa fizyki są bezlitosne: w momencie zderzenia z prędkością 50 km/h, przeciążenia działające na pasażerów samochodu mogą osiągnąć wartości od 20 do 30 g. Oznacza to, że w chwili zderzenia kot lub pies o wadze 3 kilogramów może „ważyć” aż 93 kg. „Pocisk”, którym się wówczas staje, może wyrządzić nieprzewidywalne szkody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie podróżujących zwierzaków. 

O przepisach dot. przewozu zwierząt w aucie w Polce i zagranicą, rasach i odpowiednich do nich transporterach, szlkach, kratkach wentylacyjnych, czytaj tu.

Trzeba pamiętać też, że podróż samochodem to dla naszego pupila duże wyzwanie. Warkot silnika, wysoka temperatura i ciągle zmieniające się zapachy z pewnością stresują zwierzęta i powodują dyskomfort. Co zatem robić, aby zminimalizować im te negatywne wrażenia, a przy okazji zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich jadących samochodem?

  • Zwierzę powinno być przewożone tylko w specjalnym transporterze lub klatce, które są przeznaczone do przewożenia zwierząt, a które powinny być odpowiednio duże, aby zwierzę miało możliwość swobodnego ułożenia się, oraz umieszczone w takim miejscu pojazdu, by były stabilne, czyli w trakcie gwałtownego hamowania nie przemieszczały się po kabinie samochodu.
  •  Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie odpowiednio mocnej kraty, która oddzieli skutecznie strefę pasażerską od bagażowej. Zabezpieczy ona nie tylko przed przedostaniem się zwierzaka do „środka” ale również ochroni pasażerów przed bagażami podczas wypadku.
  • Jeżeli zwierzę jest duże to miejsce bagaży musi znaleźć się w bagażniku dachowym.
  • Jeżeli zwierzę jest średnie lub małe to bagażnik można podzielić drugą kratą na połowę – miejsce na bagaże i miejsce na zwierzę.
  • Jeżeli nie ma kraty możemy wstawić transporter lub klatkę do bagażnika, ale musimy pamiętać by przymocować je „na sztywno”
  • Mały transporter można umieścić na podłodze za przednim fotelem kierowcy lub pasażera, dociskając go przednim fotelem, by był unieruchomiony, lub z przodu na podłodze, w nogach pasażera, także dociskając fotelem.
  • W samochodach typu kombi, van lub hatchback, przewozi się zwierzę w bagażniku, który nie powinien być od góry zamknięty półką, aby zwierzę mogło oddychać i nie bało się małej, ciemnej przestrzeni.
  • Kilka godzin przed podróżą nie należy karmić zwierzaka, gdyż stres może u niego spowodować problemy z układem pokarmowym. Należy to brać pod uwagę, zwłaszcza, gdy cierpi on na chorobę lokomocyjną.

Jeśli pokonujemy wiele kilometrów, postoje są koniecznością. Co 2-3 godziny należy robić krótkie przerwy, podczas których zwierzak będzie mógł załatwić swoje fizjologiczne potrzeby, napić się wody czy przespacerować.

O Mercedesie dla pupila dowiesz się, klikając tu.
fot. Volvo

Stając na poboczu pamiętajmy, że zwierzę należy wypuszczać na smyczy lub w szelkach od strony chodnika tak, by nie zagrażać jego bezpieczeństwu czy innych uczestników ruchu drogowego.

We wnętrzu samochodu podczas podróży temperatura powinna być optymalna, a nasz pupil powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżego powietrza.

Uwaga! Głowa psa wystająca zza szyby jadącego samochodu może być przyczyną poważnych chorób, np. infekcji oczu, uszu i nosa, z powodu zbyt dużej ilość zimnego powietrza. 

 

O gadżetach dla zwierzaków, jakie oferuje Volvo, przeczytasz tu.

Nawet najmniejszych zwierząt, jak królik, czy chomik, nie powinno się przewozić na kolanach, czy w kartonowym pudełku. W tym celu należy wykorzystać odpowiedni transporterek, który umożliwi zwierzęciu swobodę ruchu. By zwiększyć poziom bezpieczeństwa, taki mini-kontener należy przypiąć pasami bezpieczeństwa. 

Jaki samochód uznano za „Dog Friendly” (przyjazdy psu)? Czytaj tutaj.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze