Jak bezpiecznie podróżować ze swoim pupilem!

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a co za tym idzie liczne samochodowe wycieczki. Podpowiemy Wam jak bezpiecznie podróżować z psem na co dzień oraz podczas dłużyszch wypadów za miasto lub za granicę.

Według kodeksu drogowego każdy właściciel psa jest zobowiązany zatroszczyć się o jego bezpieczny transport. Nie tylko ryzyko obrażeń podczas wypadków jest bardzo duże przy transporcie zwierzęcych pasażerów, ale skutkiem takiego transportu są wysokie kary pieniężne. Dlatego: obowiązek zapięcia pasów dotyczy każdego pasażera, niezależnie od tego, ile nóg on posiada!

Fotelik bezpieczeństwa. Bardzo wytrzymałe dzięki swojej konstrukcji metalowej. Przystosowany do przednich siedzeń we wszystkich typach samochodów. Pasy regulowane, siedzisko miękkie i kieszeń – schowek zapinana na suwak.
fot. Trixie

Jeśli jesteście właścicielami małego psa zgodnie z obowiązującymi zasadami podróż samochodem powinny one odbywać w specjalnych transporterach. W sklepach oferowanych jest wiele rodzajów różniących się nie tylko typem, ale również wielkością. Transportery dostosowane są zazwyczaj do umieszczania ich na tylnym siedzeniu, ale można też znaleźć specjalny model do samochodów typu kombi. Sam transporter oczywiście nie zapewni bezpieczeństwa, dlatego trzeba pamiętać, aby przypiąć go pasami.

Jeśli w waszą podróż zabieracie już trochę większego psa (od jamnika począwszy) proponujemy zakup szelek samochodowych. Praktyczne i wygodne szelki samochodowe wraz z pasem bezpieczeństwa, są nie drogie. Ich cena oscyluje między kwotą 30 – 60 złotych. Zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości, trwałego nylonu. Jeden koniec pasa służy do umocowania szelek, drugi koniec zaś do przyczepienia do pasów w samochodzie. Długość pasa jest regulowana, dzięki czemu po maksymalnym przedłużeniu może on służyć jako smycz. Szelki dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu podróży, obszyte są gąbką, zapobiegając obtarciom przy gwałtownych szarpnięciach samochodu. Dostępne są też w różnych rozmiarach: S – Jamnik, Jack

Szelki bezpieczeństwa.
fot. Trixie

Russel Terrier, West Highland Terrier, Pudel Miniatura, Sznaucer Miniatura – obwód klatki piersiowej 30-70 cm, M -Beagle, Cocer Spaniel, Border Collie, Dalmatyńczyk, Sznaucer Sredni, Pudel – obwód klatki piersiowej 50-80 cm, L – Owczarek Niemiecki (suka), Seter Irlandzki, Sznaucer, Doberman, Golden Retriever, Labrador, Bokser – obwód klatki piersiowej 70-90 cm, XL – Rottweiler, Leonberger, Dog Niemiecki, Owczarek Niemiecki (pies) Nowofunland, Berneński Pies Pasterski – obwód klatki piersiowej 80-110 cm.

Kolejną rzeczą o której często zapominają kierowcy jest kwestia otwartych szyb podczas jazdy. Chociaż może się nam zdawać, że pies jadący samochodem z wystawioną przez szybę głową wygląda zabawnie i sprawia mu to przyjemność, w efekcie taką jazdę może przypłacić zdrowiem.

Pamiętajmy też, że jeśli podróż trwa dłużej niż dwie godziny, powinniśmy umożliwić psu spacer oraz napoić go – szczególnie ważne jest to podczas upałów.

Kratka wentylacyjna montowana w oknie samochodu, pasuje do wszystkich typów samochodów. Bardzo łatwa i szybka w montażu, wystarczy rozprostować ją do pożądanego rozmiaru, umieścić w otworze okiennym i podnieść szybę.
fot. Trixie

I rzecz najważniejsza ze wszystkich odnośnie jazdy samochodem – nie wolno zostawiać zwierzaka w zamkniętym samochodzie podczas upałów, czego myślę nie należy już dodatkowo tłumaczyć.

Unia Europejska, a podróżowanie autem ze zwierzętami.

Oczywiście na terenie UE obowiązują bardzo szczegółowe przepisy. Jeśli chcemy udać się z psem zza granicę w większości krajów wymagany jest wszczepiony mikroczip lub czytelny tatuaż w celu identyfikacji. Bezwzględnie zwierzę musi mieć paszport wystawiony przez lekarza weterynarii oraz potwierdzone szczepienie przeciwko wściekliźnie., muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie ( ważne dopiero 21 dni po pierwszym szczepieniu i w dniu szczepienia w przypadku szczepień przypominających) oraz muszą posiadać paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii.

Jeśli udajemy się autem do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty oraz Szwecji dodatkowo musimy przedstawić wyniki badań poziomu przeciwciał w organizmie zwierzaka oraz odrobaczenia. Zawsze też przed wyjazdem warto sprawdzić takie informacje np na stronie www.msz.gov.pl.

Więcej gadżetów przydatnych podczas podróży ze zwierzakami już niedługo na Motocaina.pl.

 

 

 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze