Karolina Chojnacka

Obwodnica Myśliborza oddana do ruchu! Koniec z ciężarówkami w centrum miasta

Przez zabytkowe centrum Myśliborza dotychczas przebiegała droga krajowa nr 26 prowadząca od drogi S3 do przejścia granicznego w Krajniku Dolnym. Wiązało się to z wieloma uciążliwościami zarówno dla mieszkańców, jak i dla kierowców, którzy wjeżdżając od zachodu do Myśliborza musieli przejechać pod średniowieczną bramą miejską. Ciężarówki nie mieściły się i musiały przejeżdżać „pod prąd” obok bramy. Obwodnica rozwiązała te problemy wyprowadzając z centrum Myśliborza ruch tranzytowy.

Obwodnica Myśliborza – jak przebiega nowa droga?

Nowa trasa omija centrum miasta od południa i została poprowadzona w większości po śladzie zlikwidowanej linii kolejowej. Jest to jednojezdniowa droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Na początku obwodnicy powstało rondo będące połączeniem dróg krajowych nr 23 i 26. Na dalszym przebiegu obwodnicy powstały dwa skrzyżowania, jedno z ulicą Łużycką, a drugie przy końcu obwodnicy będące połączeniem z obecną drogą krajową w kierunku centrum Myśliborza. W ramach inwestycji zbudowano również drogi wspomagające, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe.

Obwodnica Myśliborza w ciągu DK26
Obwodnica Myśliborza w ciągu DK26, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Mieszkańcy Myśliborza od lat czekali na obwodnicę. Inwestycja była już od 2009 roku gotowa do realizacji, jednak dopiero podpisany w październiku 2017 roku przez Ministra Infrastruktury Program Inwestycji zagwarantował środki na realizację inwestycji z budżetu państwa. Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Miasta Myślibórz. Samorząd wsparł inwestycję wartą 47,7 miliona złotych kwotą 8 milionów złotych i zrezygnował z odszkodowań pod grunty.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze