Karolina Chojnacka

Nowy wzór dowodów rejestracyjnych. Zmiany wejdą w życie w 2022 roku

Od maja 2022 roku urzędy w całej Polsce będą wydawały dokumenty nowego typu. Dzięki zmianom, dowody rejestracyjne będą lepiej zabezpieczone przed podrobieniem.

Od maja 2022 roku zmienione dowody rejestracyjne będą wydawane tym osobom, które przyjdą do urzędów miejskich i starostw, żeby zarejestrować pojazd czy wymienić zniszczony dokument. Nie będzie konieczności wymiany posiadanego dowodu rejestracyjnego na nowy. Po 1 maja 2022 roku pozostanie on ważny i legalny.

Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność. Pozwolenia czasowe oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

Co więcej, w wielu urzędach jeszcze po 1 maja 2022 roku kierowcy dostaną w dowody rejestracyjne obecnego wzoru. Zgodnie z rozporządzaniem, dowody rejestracyjne wyprodukowanych przed 1 maja 2022 roku będą mogły być wydawane do 11 lipca 2022 roku. Dowody rejestracyjne wyprodukowane od 1 maja będą jednak musiały być zgodne z nowym wzorem.

Nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało wzór nowych dowodów rejestracyjnych. Na pierwszy rzut oka w zasadzie nic się nie zmienia. Nie zmienia się ani układ tabelek, ani ich zawartość.

S.1 w dowodzie rejestracyjnym
Nowy wzór dowodów rejestracyjnych, fot. Ministerstwo Infrastruktury

Rozporządzenie przystosuje wzór dowodu rejestracyjnego do zmienionej w 2018 roku ustawy o dokumentach publicznych, która ma utrudnić życie oszustom. Nowy wzór dowodów rejestracyjnych ma lepiej chronić dokumenty przed podrobieniem.

Nowy wzór dowodów rejestracyjnych, fot. Ministerstwo Infrastruktury
Nowy wzór dowodów rejestracyjnych, fot. Ministerstwo Infrastruktury

Jak informuje ministerstwo, w nowym dokumencie użyto między innymi włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym oraz niewidoczne w świetle dziennym, ale aktywne pod lampą UV, mikrodruk z napisem „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym czy numer rejestracyjny umieszczony na dokumencie metodą perforacji laserowej.

Zdaniem policji spora ilość kradzionych samochodów jest szmuglowana przez wschodnią granicę. Nie da się tego jednak zrobić bez dokumentów. Dzięki zmianie wzoru dowodów rejestracyjnych, podrabianie dokumentów, przynajmniej na jakiś czas, stanie się trudniejsze.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze