Konrad Maruszczak

Nowy Suzuki Swift wchodzi do Polski. Będzie można szaleć z kolorami!

Nowy "maluch" Suzuki wiosną 2024 roku wjedzie do polskich salonów. Już teraz wiemy, co oferuje nowy Suzuki Swift.

Model jest oferowany w 169 krajach, a jego łączna sprzedaż do października 2023 przekroczyła 9 milionów sztuk. Nowy Suzuki Swift wiosną 2024 roku pojawi się w polskich salonach. Co znajdziemy na pokładzie małego mieszczucha?

Nowy Suzuki Swift – stylistyka

Nowy Swift z przodu wyróżnia się grillem w owalnym kształcie, dodatkowo teraz pomalowano go w kolorze fortepianowej czerni. Auto wyróżniają też charakterystyczne światła, przypominające literę „l”. Reflektory przechodzą płynnie w zaokrąglone i poszerzone błotniki. Z tyłu od razu zauważymy, że to Swift patrząc chociażby na tylne lampy oraz szeroki tylny zderzak.

W nowym Switfcie do wyboru są wersje jednokolorowe (dziewięć różnych lakierów) oraz cztery odmiany tzw. dwubarwne, gdzie dach będzie innego koloru niż reszta nadwozia. Pojawią się także lakiery z nowej palety: Frontier Blue Pearl Metallic oraz Cool Yellow Metallic. Obydwa z nich są trójwarstwowe, co daje większe nasycenie koloru.

Nowy Suzuki Swift – wnętrze i funkcje bezpieczeństwa

Środkowa część kokpitu i konsola centralna zostały delikatnie zwrócone w stronę kierowcy. Swift ma dwukolorową (czarno-jasnoszarą) deskę rozdzielczą i tapicerkę przednich drzwi utrzymaną w podobnej kolorystyce.

Na pokładzie nowego Swifta znajdziemy też 9-calowy ekran dotykowy, obsługujący system infotainment. System umożliwia podłączenie smartfonów, a także rozumie niektóre komendy głosowe.

Nowy Suzuki Swift został wyposażony w szereg systemów bezpieczeństwa. Dual Sensor Brake Support II (DSBS II) to radar wykrywający pojazdy, rowery i pieszych i w razie niebezpieczeństwa może złagodzić skutki zderzeń czołowych i bocznych. Jeśli system wykryje ryzyko kolizji, samochód najpierw ostrzega kierowcę dźwiękiem i komunikatem na wyświetlaczu. Jeśli kierowca hamuje zbyt słabo, asystent go w tym wspomoże, a w ostateczności włączy hamowanie awaryjne.

Lane Keep Assist (LKA) to asystent utrzymania pasa ruchu. Gdy włączony jest tempomat adaptacyjny, asystent pomaga kierowcy utrzymać pojazd na środku pasa ruchu, a w razie potrzeby zwolni, aby utrzymać bezpieczny dystans przed pojazdem z przodu.

Swift może wykryć, czy kierowca jest zmęczony. Kamera wbudowana w deskę rozdzielczą monitoruje oczy i twarz kierowcy i jeśli wykryje, że kierowca jest senny lub odwraca wzrok od drogi, włączy się alarm.
Na liście systemów bezpieczeństwa są także:

  • Zapobieganie zjeżdżaniu z pasa ruchu (LDP)
  • Tempomat adaptacyjny (ACC)
  • Rozpoznawanie znaków drogowych (TSR)
  • Monitor martwego pola (BSM)
  • Ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu (RCTA)
  • e-call

Nowy Suzuki Swift – silniki

W aucie pojawi się nowa 3-cylindrowa jednostka benzynowa, o pojemności 1,2 litra. Silnik współpracuje z napędem SHVS, który podczas zwalniania lub hamowania przekształca energię kinetyczną w elektryczną i magazynuje ją w akumulatorze litowo-jonowym. Podczas przyspieszania silnik wspomagany jest dzięki temu dodatkowym momentem obrotowym.

Nowy Suzuki Swift pojawi się polskich salonach wiosną 2024 roku.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze