Ewa Kania

Nowe kary dla kierowców już pewne. Zapłacimy ponad 9000 zł

Wszystko drożeje i idzie w górę i w górę idą też kary dla kierowców. Jeszcze w tym roku czeka nas podwyżka, a już wiemy o kolejnej, jaka wejdzie w życie za pół roku. Wszystko przez rosnącą pensję minimalną.

Spis treści

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC w 2024 roku?

Kary o których mowa, to opłaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. W ostatnich latach stale rosną, ponieważ są połączone z płacą minimalną. Obecnie wynosi ona 4254 zł, a kary za brak OC wyglądają następująco:

  • do 3 dni bez OC – 1700 zł
  • od 4 do 14 dni – 4250 zł
  • powyżej 14 dni – 8490 zł

Wkrótce się to jednak zmieni, ponieważ od 1 lipca 2024 roku, wejdzie w życie kolejna podwyżka pensji minimalnej – do 4300 zł. Tym samym kary za brak OC wzrosną odpowiednio:

  • do 3 dni bez OC – 1720 zł
  • od 4 do 14 dni – 4300 zł
  • powyżej 14 dni – 8600 zł

Nowe kary dla kierowców od 2025 roku

Niedawno Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o projekcie kolejnej podwyżki pensji minimalnej. Ta od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 4630 zł brutto. Oznacza to, że kary za brak OC wzrosną od przyszłego roku do:

  • do 3 dni bez OC – 1850 zł
  • od 4 do 14 dni – 4630 zł
  • powyżej 14 dni – 9250 zł

Rowerzyści mają inne zasady pierwszeństwa na rondzie. Wjechał pierwszy, innych musisz wpuścić

Jak służby mogą sprawdzić brak ubezpieczenia OC?

Wiele osób mylnie sądzi, że brak OC może wyjść na jaw tylko w przypadku kontroli drogowej. Tymczasem nie jest to prawda. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeczesuje bazy danych i wyłapuje pojazdy, którym wygasło OC, a które nie zostały wyrejestrowane.

Dlatego też zapominalscy, lub osoby które celowo nie opłaciły obowiązkowego ubezpieczenia, mogą się zdziwić, kiedy dostaną informację o nałożeniu na nie kary.

Kiedy ubezpieczenie OC wygasa?

Standardową procedurą jest automatycznie przedłużanie ubezpieczenia OC. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy kupiliśmy używany samochód – obowiązuje na nim polisa wykupiona przez poprzedniego właściciela, ale po jej zakończeniu sami musimy zadbać o nowe ubezpieczenie.

Ubezpieczenie nie zostanie także przedłużone, kiedy zalegamy z opłatami ubezpieczycielowi.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze