Ewa Kania

Nowa naklejka jeszcze nie zaczęła obowiązywać, a już ma nowy wzór. Jej brak to 500 zł mandatu

Kierowcy w ostatnim czasie muszą stale śledzić zmiany w prawie, bo te zachodzą bardzo szybko. Już 1 lipca zaczną obowiązywać nowe, obowiązkowe naklejki i chociaż ich wzór znaliśmy już od dawna, teraz okazało się, że będą wyglądać inaczej.

Spis treści

Jaka jest funkcja nowej zielonej naklejki?

Nowy rodzaj naklejki ma na celu oznaczenie pojazdów, które mogą poruczać się po Strefach Czystego Transportu. Według ogólnych założeń, kierowcy, którzy wjadą na teren SCT bez odpowiedniej naklejki, muszą liczyć się z mandatem. Dokładne zasady panujące w strefach, określają jednak samorządy.

Decyzję o zmianie ostatecznego wzoru nalepki SCT ogłosiło ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jest to co prawda tylko projekt rozporządzenia, które wprowadzałoby nowy wzór, ale czasu do wejścia w życiu obowiązku posiadania zielonych naklejek jest na tyle mało, że nie należy spodziewać się kolejnych zmian.

Jakie informacje znajdują się na nowej naklejce?

Zgodnie z ujawnionym niedawno wzorem nalepek uprawniających do wjazdu na teren SCT, znajdziemy na nich rocznik danego pojazdu, jego numer rejestracyjny oraz nazwę gminy, która ją wydawała. Pojawi się tam także oznaczenie rodzaju paliwa, jakim dany pojazd jest zasilany:

  • P – benzyna 
  • D – olej napędowy
  • M – mieszanka (paliwo-olej) 
  • LPG – gaz płynny (propan-butan) 
  • CNG – gaz ziemny sprężonym (metan) 
  • H – wodór 
  • EE – energia elektryczna

Na podstawie rocznika pojazdu oraz rodzaju paliwa, gminy będą mogły określać, czy dany pojazd będzie mógł wjechać na teren ich SCT. Każdy samorząd może bowiem określić własne zasady.

Każdy pieszy powinien znać zasadę 100 m. Powinien także pamiętać o wyjątkach

Gdzie obowiązkowe będą nalepki SCT?

Tak jak wspomnieliśmy, zasady panujące w strefach czystego transportu określają samorządy i one też określają, jak i czy należy stosować nalepkę SCT. Jest ona podstawową i domyślną formą identyfikacji pojazdów dopuszczonych do poruszania się po SCT, ale nie jedyną możliwą.

Przykładowo w Warszawie nalepkę będą musiały jedynie mieć pojazdy, które nie spełniają wymogów strefy, ale otrzymały dopuszczenie na innych zasadach. Jak wyjaśnia tamtejszy ZDM:

Nalepka potrzebna jest wyłącznie na samochody, które nie spełniają powyższych wymagań, ale ich właściciele mają uprawnienie do wystąpienia o wyłączenia spod zasad Strefy – będą to mieszkańcy Warszawy płacący tu podatki, seniorzy którzy ukończyli 70 lat w 2023 r. czy osoby niepełnosprawne.

Pozostałe pojazdy będą identyfikowane przez policję i straż miejską na podstawie numerów rejestracyjnych.

Z kolei w Krakowie zakupiony został już system automatycznej identyfikacji pojazdów wjeżdżających do strefy i nalepki nie będą potrzebne. Natomiast Wrocław, który także planuje wprowadzenie SCT, nie określił jeszcze, jak będzie kontrolował wjeżdżające do strefy pojazdy.

Ile wynosi mandat za brak zielonej naklejki?

Wjechanie do SCT pojazdem, który nie spełnia jej wymogów, grozi mandatem w wysokości 500 zł. Jak wyjaśniliśmy powyżej, nowa naklejka może ale nie musi być wymogiem dla pojazdów, dopuszczonych do poruszania się po strefach. Wszystko zależy od zasad, jakie określi dana gmina.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze