Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy. Uratują WORD-y przed bankructwem?

Obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy kosztuje 30 złotych, natomiast praktyczny – 140 złotych. Wkrótce jednak może się to zmienić. Egzaminy na prawo jazdy muszą podrożeć, ponieważ w innym wypadku Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wpadną w kłopoty - z bankructwem włącznie.

O podniesienie opłaty za egzamin na prawo jazdy od jakiegoś czasu apelują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, których stan finansowy pogarsza się z każdym kolejnym miesiącem. Do apelu przyłącza się Zarząd Związku Województw RP, twierdząc, że opłaty są  zbyt niskie w stosunku do rosnących kosztów utrzymania WORD-ów, jak stale rosnące koszty paliwa czy amortyzacji samochodów.

Podwyżka cen za egzaminy ma poprawić ma katastrofalna kondycję finansową Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i zarobki egzaminatorów. Zarząd Związku Województw RP w piśmie o sytuacji finansowej Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, stwierdza, że stawki za egzaminy na dzień dzisiejszy „nie bilansują realnych kosztów przeprowadzania egzaminów”.

Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy. Ile zdaniem urzędników powinni płacić kandydaci na kierowców?

Obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy kosztuje 30 złotych, natomiast praktyczny – 140 złotych.

Zarząd Związku Województw RP postuluje, by w przypadku egzaminu teoretycznego opłata została podniesiona o 20 złotych do kwoty 50 złotych.

Jeśli chodzi o egzamin praktyczny, nowy cennik miałby wyglądać tak:

  • kategoria AM – 200 zł (obecnie 140 zł)
  • kategoria A/A1/A2 – 200 zł (obecnie 180 zł)
  • kategoria B – 200 zł (obecnie 140 zł)
  • kategoria B1/C1/D1/T – 200 zł (obecnie 170 zł)
  • kategoria B+E – 250 zł (obecnie 200 zł)
  • kategoria C – 250 zł (obecnie 200 zł)
  • kategoria D – 250 zł (obecnie 200 zł)
  • kategorie C+E/C1+E/D+E/D1+E – 250 zł (obecnie 245 zł)

Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy. Kiedy spodziewać się podwyżek cen?

Stanowisko Związku Województw RP to apel do władz państwowych o „pilne podjęcie inicjatywy legislacyjnej”, której efektem miałyby być podwyżki cen egzaminów na prawo jazy. Wydaje się jednak, że Ministerstwo Infrastruktury, sądząc po odpowiedziach na interpelacje poselskie w sprawie podniesienia cen za obowiązkowe badania techniczne pojazdów, jest raczej mało przychylne podwyżkom.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze