Daria Mikólska

Egzaminy podrożeją albo WORD-y zbankrutują

Egzaminy na prawo jazdy muszą podrożeć. W innym wypadku Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wpadną w kłopoty - z bankructwem włącznie.

Zarząd Związków Województw RP zaapelował o podwyżki cen egzaminów na prawo jazdy. Podwyżki i galopująca inflacja spowodowały, że WORD-y działają na granicy opłacalności i za chwilę koszty mogą dobić wiele z nich.

Na obecną sytuację wpływ miało wiele czynników. W porównaniu z 2013 rokiem paliwo podrożało o 31 proc., prąd o 45 proc, podatki o 51 proc, a wywóz śmieci o 28 proc. Do tego bez wątpienia dołożył się również niż demograficzny w najpopularniejszej grupie wiekowej osób przystępujących do egzaminu.

Egzaminy nie podrożały od 2013 roku

Opłaty za egzaminy na prawo jazdy nie zmieniły się od 2013 roku. Żeby zdawać na kategorię B (samochód osobowy) trzeba zapłacić 180 zł. Z kolei kategoria A (motocykl) kosztuje 140 zł. Jak wyliczył Zarząd Związku Województw RP, koszt przeprowadzenia takiego egzaminu to 160 zł. Dla porównania w 2019 roku było to zaledwie 148 zł. Z dokładnym stanowiskiem ZZWRP można się zapoznać na oficjalnej stronie internetowej.

Przeczytaj: Chciał zapłacić 18 tys. zł za egzamin. Teraz ma kłopoty

Według ustawy Prawo o ruchu drogowym, WORD prowadzi samodzielną gospodarkę finansową. Przychodami ośrodka są wpływy z wykonywanych zadań, takich jak szkolenia czy egzaminy, a także inne czynności związane z zakresem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Egzaminy na prawo jazdy
Związek Województw RP

Oprócz wyżej opisanych podwyżek, sytuację WORD-ów pogrążyła pandemia COVID-19. Dodatkowym utrudnieniem jest zakończenie od września szkoleń redukujących punkty. Do tej pory generowały one całkiem sporą część przychodów takich ośrodków.

ZZWRP informuje w swoim komunikacie, że od 2007 roku egzaminatorzy nie otrzymali podwyżek, ponieważ wysokość ich wynagrodzenia została określona w rozporządzeniu. Co więcej, średni wiek na tym stanowisku przekracza 50 lat, a młodszych kandydatów nie przybywa.

Dlatego Zarząd Związków Województw RP postanowił w imieniu egzaminatorów spróbować powalczyć o podniesienie stawek.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze