Karolina Chojnacka

Nowa technologia od Forda, czyli bezpieczeństwo drogowe oparte na danych

Ford opracowuje cyfrowe narzędzie bezpieczeństwa drogowego, które może przewidywać potencjalne incydenty drogowe, korzystając z danych z różnych źródeł, w tym z podłączonych do sieci pojazdów i czujników drogowych. Inicjatywa jest następstwem szeroko zakrojonych badań Forda dotyczących tego, jak zaawansowane analizy i dane można wykorzystać do poprawy mobilności w mieście i bezpieczeństwa na drogach. Pozwoliło to ustalić, jak stosunkowo niewielkie ulepszenia mogą rozwiązać potencjalne problemy.

Każdego roku na drogach na całym świecie ginie ponad 1,3 miliona ludzi1 – około 3700 każdego dnia – a obrażenia odniesione w wypadkach drogowych są ósmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Konsorcjum kierowane przez Forda opracowuje innowacyjne narzędzie do przewidywania potencjalnych incydentów drogowych, w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Narzędzie wykorzystując dane z podłączonych do sieci pojazdów i inteligentnych czujników drogowych, mogłoby pomóc uczynić jazdę po mieście bezpieczniejszą i łatwiejszą.

Oparte na danych narzędzie bezpieczeństwa ruchu drogowego przeanalizuje informacje z pojazdów, inteligentnych czujników drogowych i danych władz lokalnych, aby przewidzieć prawdopodobne lokalizacje i możliwe przyczyny potencjalnych niebezpiecznych dla bezpieczeństwa ruchu drogowego wydarzeń. Te spostrzeżenia umożliwią miastom podjęcie odpowiednich działań, aby zająć się drogami i skrzyżowaniami, które stanowią największe zagrożenie dla użytkowników dróg.

Jon Scott, kierownik projektu City Insights, Ford Mobility, Europe, powiedział:

Wkrótce każdy nowy pojazd będzie pojazdem z dostępem do sieci, co jest dla nas okazją do ograniczenia liczby wypadków drogowych i znacznego ratowania życia. Współpracując z wiodącymi innowatorami, ekspertami i naukowcami – oraz przy wsparciu Innovate UK – naprawdę wierzymy, że możemy pomóc poprawić mobilność milionów osób na całym świecie.

Przeczytaj też: Ford wprowadza przegrody ochronne zapewniające dystans społeczny w modelach Transit i Tourneo

Ford Mobility współpracuje z partnerami, w tym z radą hrabstwa Oxfordshire, specjalistami od czujników sztucznej inteligencji Vivacity Labs oraz czołowymi naukowcami z Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transportu Uniwersytetu Loughborough, przy wsparciu Transport for London. Celem jest przekształcenie narzędzia w rozwiązanie, które przyniesie korzyści miastom i użytkownikom dróg na całym świecie. Inicjatywa otrzymała teraz wsparcie finansowe od Innovate UK, funduszu innowacji wspieranego przez brytyjski rząd.

Nowa technologia od Forda, czyli bezpieczeństwo drogowe oparte na danych

Bezpieczeństwo drogowe oparte na danych

Ford przeprowadził szeroko zakrojone badania nad możliwościami pojazdów podłączonych do sieci i analizami predykcyjnymi w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach. Teraz do 700 samochodów osobowych i użytkowych zostanie dobrowolnie podłączonych do sieci w Oxfordshire i Londynie w ramach 18-miesięcznego projektu rozpoczynającego się tego lata.

Szczegółowe dane telematyczne z pojazdów –  takie jak użycie pedału hamulca lub przyspieszenia oraz kąt skrętu kierownicy –  zostaną przeanalizowane wraz z informacjami z maksymalnie 25 dodatkowych inteligentnych czujników.

Przeczytaj też: Jak daleko dowiezie Cię elektryczny SUV Forda?

Eksperci przeanalizują dane kierowcy i pojazdu, a Rada Hrabstwa Oxfordshire skoncentruje się na tym, jak źródła danych dostarczane przez władze lokalne w połączeniu z narzędziem predykcyjnym mogą poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego dla wszystkich użytkowników.

Informacje i analizy zostaną wykorzystane do dalszego sprawdzania i rozwijania algorytmu i narzędzia cyfrowego bezpieczeństwa drogowego w komercyjny produkt, który przyniesie korzyści miastom i obywatelom na całym świecie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze