Nieznane zdjęcia Mercedes Jellinek

Archiwum, które Hans-Peter Schlosser, syn Mercedes Jellinek, przekazał swojemu synowi chrzestnemu, daje wyjątkowy wgląd w życie kobiety, od której słynna marka bierze nazwę.

Odkrycie tych nieznanych zdjęć Mercedes Jellinek wywołało małą sensację, ponieważ dotąd powszechnie sądzono, że jej wizerunek w większości się nie zachował. Tymczasem archiwum rodzinne zawiera 3 albumy, a w nich ok. 300 zdjęć. Część z nich obrazuje Mercedes w latach dzieciństwa – urodziła się w Wiedniu, w 1889 roku – część jako nastolatkę i młodą kobietę w Nicei, gdzie wówczas mieszkała. Widać na nich Mercedes na jachcie noszącym jej imię, czytającą książkę czy jadącą konno. Są również zdjęcia ślubne z jej pierwszego małżeństwa z baronem Karlem Schlosserem (1909) i rodzinne, gdzie widać ją z synami: Elfriedem (urodzonym w 1912) i Hansem-Peterem (urodzonym w 1916).

Mercedes (z prawej), ok. 1912 roku
fot. archiwum Mercedes-Benz

Archiwum zawiera jednak nie tylko zdjęcia, ale również dokumenty. Wśród nich metrykę urodzenia dla Mercedes Adrienne Ramony Manueli Jellinek, z adnotacją o zmianie nazwiska na Jellinek-Mercedes w 1903 roku. Ten dokument ostatecznie rozwiał wątpliwości, że Mercedes było chrzestnym imieniem córki Emila – dotąd sądzono, że był to czuły pseudonim nadany jej przez ojca.

Mercedes na koniu w rodzinnej willi w Baden, ok. 1905
fot. archiwum Mercedes-Benz

Zachowało się również świadectwo ślubu Mercedes i Karla oraz jej klepsydra. Zmarła w 1929 roku w Wiedniu, nie przekroczywszy nawet czterdziestki. Była wówczas po raz drugi mężatką, dlatego figuruje pod nazwiskiem Mercedes Freifrau von Weigl, urodzona Jellinek-Mercedes.

Mercedes w Mercedesie, 1906
fot. archiwum Mercedes-Benz

Dodatkową ciekawostką jest paszport z 1927 roku, dzięki któremu wiemy, że Mercedes miała kasztanowe włosy i zielone oczy: detal, którego nie da się dostrzec na czarno-białych fotografiach.

Mercedes z mężem Karlem, podróż poślubna, Wenecja 1909
fot. archiwum Mercedes-Benz

Archiwum rodzinne Mercedes Jellinek nadaje nieco bardziej ludzką twarz kobiecie, która dotąd była raczej symbolem kojarzonym z marką nazwaną od jej imienia. A prawdziwą wisienką na torcie jest zdjęcie Mercedes… za kierownicą Mercedesa.

O Mercedes Jellinek można też poczytać tutaj, tutaj i tutaj.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze