Mercedes i żydowskie korzenie?

Hitler był znany z zamiłowania do samochodów marki Mercedes. Ciekawe czy miał świadomość, że jeździ autem, które swoją nazwę zawdzięcza wnuczce węgierskiego rabina.

fot. mercedesheritage.com

Istnieje słynne zdjęcie Adolfa Hitlera z 1934 roku, które pokazuje go stojącego w tylnej części Mercedesa Großer (770, z silnikiem o pojemności 7,6 l.), który prowadził pochód nazistów w dół pierwszego odcinka autostrady między Frankfurtem, a Darmstadt. Nom omen na tym odcinku Rudolf Caracciola ustanowił rekord prędkości na drodze publicznej – 432.49 km/h.

Wracając jednak do nieświadomego historii motoryzacji Hitlera, z dzisiejszego punktu widzenia wydaje się być to niezwykłą ironią, że uwielbiany przez niego Mercedes 770 sedan nosił imię wnuczki znanego, węgierskiego rabinicznego uczonego Adolfa Jellinka. Skąd to wiemy?

W 2004 roku opublikowana została książka pt: „A Social History of the Motor Car” (w wolnym tłumaczeniu  „Historia społeczna samochodów osobowych”). Jeśli zajrzymy na 28 stronę dzieła autorstwa
LJK Setright, znajdziemy tam historię syna Adolfa Jellinek –  Emila, kierowcy wyścigowego, który następnie stał się –  jakby to określić w dzisiejszym języku, piarowcem marki (odpowiedzialnym za PR – public relations, czyli relację m.in. z mediami).

Syn wybitnego węgierskiego rabina –  Emil Jellinek, za młodych lat przebywał w Maroku, gdzie poznał matkę pięknej Mercedes.

Setright opowiada o tym, jaką wielką rolę w tamtych czasach odgrywała największa i najbardziej prestiżowa impreza – wyścig Nice Speed Week – prowadzący wzdłuż Promenady Des Anglais (Nicea – Francja), aż na szczyt miejscowości  La Turbie położonej w Prowansji (Francja). Było to wydarzenie, w którym brała udział cała śmietanka Rzeszy. Tutaj też każdej zimy ścigał się Emil Jelinek, ambasador Austro – Węgier w Nicei, który jadąc Daimlerem osiągał bardzo dobre wyniki, co przekładało się na rewelacyjną sprzedaż aut. Emil zyskał sobie ogromne uznanie i stał się pośrednikiem pomiędzy renomowaną wytwórnią Daimler-Motoren-Gesellschaft (w skrócie popularne DMG), a klientami. Mając już ugruntowaną pozycję zażyczył sobie, aby nowy model z 1901 roku został nazwany imieniem jego córki. Stąd też pojawiła się nazwa Mercedes.

Dumny ze swoich osiągnięć Jellinek w 1903 roku, zmienił nazwisko na Emil Jellinek-Mercedes. Ciekawe czy gdyby Hitler znał tę historię, byłby równie zafascynowany Mercedesem 770.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

A choć nie miał prawa jazdy, zakochał się w Mercedesach jako takich, bo kiedy wychodził z więzienia Landsberg po 5-letnim wyroku za nieudany Pucz Monachijski, jego wielbiciele przyjechali po niego wspaniałym… no jakże, Mercedesem. Nie Grosserem, bo go jeszcze nie było, ale Typ 400. Też nieźle.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Tytuł powinien brzmieć ,,korzenie nazwy mercedes,,Mnie osobiście zmylił tytuł i zaciekawił jednocześnie,ponieważ wiem,ze żaden żyd nigdy nie wymyślił niczego MATERIALNEGO,przydatnego dla świata. Wymyślił jedynie teorie.Często chore…..A może ktoś zna jakiś żydowski wynalazek?

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Do sudah: informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte, jeśli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikoliwek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.

Innymi słowy prosimy powstrzymać się od obrażania innych.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

wszystko co znajduje sie na tym swiecie jest w wiekszosci wynalazkiem zydow. miedzi innymi dziny, ktore tak uwielbiamy. mysle, ze zydzi to madry narod lecz bardzo rozgoryczony.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze