Karolina Chojnacka

„(Nie)bezpieczne pasy”. Wyjątkowe plakaty przypominają o bezpieczeństwie na drodze

Wszyscy jesteśmy pełnoprawnymi użytkownikami dróg. Niezależnie od tego, czy kieruje się samochodem, prowadzi rower, spaceruje lub zajmuje miejsce pasażera - zawsze powinno się dbać o wspólne bezpieczeństwo.

Przejście dla pieszych wydaje się bezpieczne. Tymczasem według statystyk właśnie na oznakowanych przejściach ginie najwięcej pieszych, a w rankingu miejsc, w których dochodzi do wypadków drogowych, pasy zajmują niechlubną drugą pozycję.

„(Nie)bezpieczne pasy” - 22. konkurs Galerii Plakatu AMS, fot. materiały prasowe / Škoda
„(Nie)bezpieczne pasy” – 22. konkurs Galerii Plakatu AMS, fot. materiały prasowe / Škoda

Dlatego tak ważne jest nauczenie uważności i odpowiedzialności wszystkich uczestników ruchu drogowego: i tych za kierownicą, i tych idących pieszo. Przede wszystkim piesi muszą zachować dużą ostrożność, wchodząc na pasy, ponieważ właśnie oni najwięcej ryzykują. Zamiast się spieszyć, przed wkroczeniem na jezdnię powinni się zatrzymać i rozejrzeć, na pasach nie wolno im też rozmawiać przez komórkę. Również na kierowców spada obowiązek większej czujności, kiedy zbliżają się do przejścia. Ten sam wymóg dotyczy rowerzystów i użytkowników hulajnóg, którzy sami mogą ulec kolizji z samochodem, ale stanowią też zagrożenie dla pieszych.

„(Nie)bezpieczne pasy” - 22. konkurs Galerii Plakatu AMS, fot. materiały prasowe / Škoda
„(Nie)bezpieczne pasy” – 22. konkurs Galerii Plakatu AMS, fot. materiały prasowe / Škoda

„(Nie)bezpieczne pasy” – 22. konkurs Galerii Plakatu AMS

22. konkurs Galerii Plakatu AMS został zorganizowany pod hasłem „(Nie)bezpieczne pasy”. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji było zaprojektowanie plakatu wskazującego niebezpieczeństwa, jakie grożą pieszym na pasach oraz zasady odpowiedzialnego zachowania się na nich kierowców i pieszych.

Konkurs Galerii Plakatu AMS miał charakter otwarty, a jego rozstrzygnięcie nastąpiło 5 grudnia. Główną nagrodę zdobyła Anna Parada, a wyróżnieni zostali: Liliia Drahomaretska, Łukasz Mesjasz, Katarzyna Nachman, Julia Sikorska oraz Wiktoria Wojnarowska.

Zwycięskie prace będzie można oglądać na citylightach AMS w całej Polsce w 2022 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze