Nasz znajomy rowerzysta dopiął swego – doprowadził do dwóch kolizji za jednym zamachem!

Wielokrotnie pisaliśmy, że nasz znajomy rowerzysta swoim skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem doprowadzi do nieszczęścia. Niestety mieliśmy rację.

Autor nagrania jechał, jak to ma w zwyczaju – drogą krajową na rowerze. Jechał po zmroku, co stanowi dodatkowe zagrożenie. Widzieliśmy już wiele nagrań takiej sytuacji i zawsze porusza się on nie poboczem (czego wymagają od niego przepisy) lecz prawym pasem.

Czy nasz znajomy rowerzysta chce zginąć na drodze? Z pewnością się stara, by do tego doszło

Takie zachowanie musiało kiedyś przynieść skutek i przyniosło. Kierująca osobówką zauważyła rowerzystę bardzo późno i gwałtownie skręciła kierownicą, żeby nie zabić tego… skrajnie nieodpowiedzialnego osobnika. Który celowo sprowadza zagrożenie na siebie i innych. Oglądając to co wyprawia na drogach, nie pozostawia wątpliwości, że wszystko co robi, robi z pełną premedytacją.

Czy za ten filmik nasz znajomy rowerzysta stanie przed sądem?

I jeszcze ma czelność pouczać kierującą, żeby nie dzwoniła na policję, bo dostanie mandat. Przecież tylko uratowała mu życie, ryzykując własnym. Później pokazuje obraz z tylnej kamery, na którym dokładnie widać jak doszło do zdarzenia. Dla niego oczywiście to tylko dowód na to, że kierująca niedostatecznie koncentrowała się na drodze!

Nasz znajomy rowerzysta znów się naraża, ale pretensje oczywiście kieruje do innych

Jakby nieszczęść było mało, inne samochody zaczęły się zatrzymywać na widok rozbitego pojazdu. Czy ci kierowcy uważali, że stoją na jakiejś polnej drodze? To jest trzypasmowa droga krajowa – miejsce kolizji należy zabezpieczyć, ustawić odpowiednio daleko trójkąt ostrzegawczy, a nie zatrzymywać się na środku i przechadzać! Na to wszystko nadjechał kolejny nierozgarnięty kierowca, który postanowił po prostu zatrzymać się na lewym pasie i to w sporej odległości od rozbitego pojazdu. Kierujący za nim nie przewidział podobnego zachowania i nie zdążył zahamować.

Najnowsze

Z kolejnej Tesli odpadł dach w czasie jazdy! Klienci powinni zacząć się bać?

Na temat Tesli można powiedzieć wiele dobrego, ale nawet najwięksi entuzjaści marki pochmurnieją, kiedy porusza się kwestię jakości wykonania. Z tą bywa bardzo różnie, a do tego dochodzą regularnie pojawiające się przypadki odpadania różnych elementów samochodu w czasie jazdy.

Najnowsza taka sytuacja miała miejsce w Chinach i dotyczyła Modelu S. Przypadkowy kierowca nagrał moment, w którym Tesla wyprzedziła go, a kilka sekund później widać, jak oderwał się od niej szklany panel. Szczęśliwie nie uderzył w żaden inny pojazd.

Tesla wbiła się w przewróconą ciężarówkę. Wina sławnego autopilota?

Producent skontaktował się po tym incydencie z właścicielem i dobra wiadomość jest taka, że auto miało niedawno wymieniany szklany dach, a naprawy nie wykonywał serwis Tesli. Zła wiadomość jest taka, że serwis który dokonał naprawy, choć działa jako firma zewnętrzna, ma autoryzację Tesli.

This is what it looks like when the roof flies off from r/teslamotors

Trwa wyjaśnianie co dokładnie doprowadziło do oderwania się dachu od samochodu. Nieoficjalnie mówi się, że mógł tu zaważyć prosty błąd – prawdopodobnie zbyt wcześnie oddano pojazd właścicielowi i w konsekwencji klej nie zdążył odpowiednio wyschnąć.

Szklany dach Tesli Model Y odpadł na autostradzie!

To już drugi przypadek, w którym z Tesli odpada szklany dach. Pierwszy był poważniejszy, ponieważ wtedy sprawa dotyczyła Modelu Y, który świeżo wyjechał z salonu.

Tesla 3 zafundowała kierowcy nie lada niespodziankę…”kierownica mi odpadła”!

Opisywaliśmy także przypadek Modelu 3, w którym odpadła kierownica. Pojawiały się też sygnały od właścicieli tego modelu, którym odpadł tylny zderzak w czasie jazdy, zwykle podczas pokonywania kałuży. Poniżej nagranie jednej z takich sytuacji.

Najnowsze

Rzeszów pierwszym miastem w Polsce z technologią odpowiedzialną za „zieloną fale”

Rzeszów zadbał o zwiększenie bezpieczeństwa i szybkości w dotarciu pojazdów uprzywilejowanych do celu. Jak działa ten system?

W Rzeszowie Inteligentny System Transportu (ITS) działa już od 2015 roku. W jego skład wchodzi m.in. 66 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, tablice zmiennej treści, stacja pomiaru zanieczyszczeń, system czasu przejazdu, a teraz została dodana nowa technologia – Sitraffic Stream, która sprawia, że pojazdy uprzywilejowane otrzymują na ulicach „zieloną falę”.

To tylko podkreśla innowacyjność Rzeszowa w kreowaniu rozwiązań poprawiających jakość funkcjonowania we wszystkich obszarach w mieście – Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa

Przeczytaj także: Toyota zapowiada nowego SUV-a z elektrycznym napędem na baterię!

Jak działa system umożliwiający „zieloną falę”?

Technologia wychwytuje pojazdy uprzywilejowane, w których znajduje się moduł GPS. System ten zainstalowano w 42 pojazdach służb ratowniczych, czyli w radiowozach, ambulansach i wozach strażackich. Przy wykorzystaniu GPS system określa lokalizację pojazdu i przesyła dane do centrum sterowania ruchu drogowego, po czym automatycznie włącza zielone światła. Po przejeździe pojazdu ratunkowego system sygnalizacji wraca do normalnego działania.

Pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia dla nadjeżdżającego pojazdu służb ratowniczych – st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Przeczytaj także: Limit alkoholu we krwi za kierownicą – jaki jest w poszczególnych krajach Europy i Polsce? Co grozi za jazdę po pijaku?

Operatorem Inteligentnego Systemu Transportowego w Rzeszowie jest Siemens Mobility i to właśnie ta firma jest odpowiedzialna za wdrażenie nowej technologii. Jest ona także operatorem ITS w takich polskich miastach jak Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku oraz Tychach.  Może niedługo doczekamy się tych innowacji także w tych miastach.

Priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych z powodzeniem funkcjonuje już w Europie, m.in. w kilkunastu miastach niemieckich oraz w stolicy Islandii. Cieszymy się, że dociera także do Polski, a Rzeszów zyskuje technologię, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom – Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility Sp. z o.o.

Przeczytaj także: Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe dla kierowców

Najnowsze

Redakcja Motocaina

Mimo pandemii Polacy nie rezygnują z zakupu samochodów

46 % ankietowanych w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje zakup samochodu. W tej liczbie 58 proc. sięgnie po pojazd używany, a pozostali po nowy, wynika z badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services.

Pandemia wpłynęła i wciąż wpływa na niektóre aspekty życia i codzienne decyzje konsumentów. W kilku obszarach widać to szczególnie wyraźnie.

Samochodów szukamy w sieci

Przeniesienie do Internetu wszystkich możliwych działań staje się faktem. Ten kierunek był w zasadzie nieunikniony, ale wprowadzenie obowiązkowego dystansu społecznego przyspieszyło przejście do sfery online. ¾ ankietowanych w badaniu VWFS szuka informacji na temat samochodów, które planują kupić, na największych portalach online z moto ogłoszeniami, prawie połowa (44 %) korzysta również ze stron internetowych marek i producentów pojazdów, a 1/5 – ze stron firm finansujących zakup aut, takich jak VWFS.

Poszukiwanie informacji to jedna strona medalu, druga to zakup samochodu w sklepie internetowym. Od chwili wybuchu pandemii kupujemy znacznie częściej w Internecie (tak deklaruje niemal 2/3 respondentów), ale zakup pojazdu jest postrzegany nieco inaczej. Trzy na cztery badane osoby to tradycjonaliści i wolą nabyć auto w salonie. Pozytywnym zaskoczeniem mogą być jednak odpowiedzi aż 24 % ankietowanych, którzy zdecydowaliby się na zdalny zakup samochodu. Ta grupa będzie rosła, dlatego producenci aut uruchamiają internetowe sklepy i platformy sprzedaży kolejnych marek. 

                                                                 

Przeczytaj też: Test Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion DSG – samiec alfa

Co najbardziej przekonuje grupę zwolenników auto sklepów do zakupu samochodu online? Przede wszystkim wygoda i dostępność wszystkich produktów w jednym miejscu oraz poczucie bezpieczeństwa wynikające z możliwości pozostania w domu (odpowiednio 29 i 17 % wskazań).

W przypadku zakupu przez Internet związanych z samochodem usług, na przykład ubezpieczenia komunikacyjnego czy pakietu serwisowego, grupa chętnych na zdalne transakcje zdecydowanie rośnie. Otwartość na takie zakupy deklaruje 2/3 ogółu badanych. Wśród nich ponad 70 % zwraca uwagę na wygodę, dostępność i bezpieczeństwo, ale także na prostotę oraz szybkość takich operacji.

Chcemy kupować samochody

Badanie „Portfele Polaków pod lupą” wskazuje, że 46 % ankietowanych osób, w tym samozatrudnionych przedsiębiorców, w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje zakup samochodu. – Co ciekawe, w tej liczbie naprawdę duża grupa, 42 %, decyduje się na pojazd nowy. To znacznie większy odsetek niż dotychczas. W roku 2019 wśród zakupionych na naszym rynku samochodów osobowych zaledwie 1/3 stanowiły nowe auta – wymienia dyrektor Daria Zielaskiewicz z VWFS.

Jaki jest wpływ wydarzeń związanych z koronawirusem na fakt, że niemal połowa respondentów ma zamiar w niedalekiej przyszłości kupić samochód? Niemal 70 % ankietowanych uznało, że pandemia nie ma wpływu na ich plany zakupu auta lub że ten zakup zostanie tylko odsunięty w czasie. Możliwe, że na umocnienie w tym postanowieniu wpływa również ogłoszenie samochodu za najbezpieczniejszy obecnie środek transportu ze względu na odizolowanie podróżujących od otoczenia. Badani ocenili także tę kwestię: blisko połowa, 43 %, częściej niż przed wybuchem pandemii korzysta z samochodu. Z drugiej strony, niemal tyle samo osób ograniczyło w tym czasie korzystanie z komunikacji publicznej.

Liczymy się z kosztami

Z jaką ceną pojazdu liczą się ankietowani? Różnice są widoczne w zależności od wieku samochodu, czyli wśród osób planujących zakup nowych wobec nabywców aut używanych. Ponad połowa (56 %) przyszłych klientów salonów dealerskich jest w stanie zaakceptować cenę do 100 tys. zł, a ¼ wyda nawet do 150 tys. zł. W nieco większej grupie badanych, zdecydowanej na samochód używany, proporcje są zgoła inne. Aż 83 % respondentów planuje zmieścić się w budżecie nieprzekraczającym 50 tys. zł.

Daria Zielaskiewicz z Volkswagen Financial Services, wyznaje:

Dla ankietowanych, tak jak dla zdecydowanej większości kupujących na polskim rynku, koszt auta jest niezmiennie jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy decyzji o zakupie. Systematycznie rośnie jednak grupa nabywców, którzy nie porównują cen samochodów, ale wysokości rat i dopasowują je do swojego miesięcznego budżetu. Volkswagen Financial Services, jako prekursor nowoczesnego finansowania samochodów, już prawie 7 lat temu wprowadził kredyt i leasing z niskimi ratami w ofertach dla marek Grupy Volkswagen. Od ponad roku niskie raty są już dostępne przy zakupie pewnych i sprawdzonych samochodów używanych.

Przeczytaj też: Test Volkswagen Passat GTE – z prądem

Wysokość budżetów, które badani planują przeznaczyć na samochody, przekłada się także na sposób finansowania takich zakupów. Gotówka jest tu niekwestionowanym numerem 1, wskazuje ją 65 % osób prywatnych i 72 % przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Powrót do swoich zasobów to również jeden z efektów pandemii, choć oceny własnej sytuacji materialnej dokonywane przez respondentów badania VWFS są pozytywne.

Dobrze lub bardzo dobrze widzi swoją obecną kondycję finansową 37 % badanych, a prawie połowa nie zauważyła zmian. Zważywszy na „covidową” rzeczywistość i niepewne czasy te odpowiedzi należy zaliczyć do pozytywnych. Szczególnie, że 84 % uczestników badania nie odnotowało żadnego wpływu pandemii na swoją sytuację materialną lub wpływ ten był niewielki.

Mimo pandemii Polacy nie rezygnują z zakupu samochodów

Dyrektor Departamentu Marketingu i Brand Managementu w Volkswagen Financial Services, podsumowuje:

Wyniki badania „Portfele Polaków pod lupą”, mimo niemal roku życia w stanie „podwyższonej niepewności”, napawają optymizmem co do przyszłości. Respondenci pozytywnie oceniają nie tylko stan swoich portfeli, ale i zapowiadają zakupy samochodów w bliskiej perspektywie. Rynek będzie miał więc szansę powrotu do corocznych wzrostów sprzedaży aut.

Najnowsze

Redakcja Motocaina

Nowy Opel Mokka, czyli przyszłość niemieckiej marki. Jak wygląda i ile kosztuje?

Nowy Opel Mokka jest pierwszym modelem marki z nowym obliczem – panelem przednim Opel Vizor. Samochód zaprojektowany z myślą o wzbudzaniu emocji zapowiada przyszły kierunek stylistyczny marki. To też pierwszy samochód w historii Opla, który od samego początku sprzedaży będzie dostępny w wersji w pełni elektrycznej.

Nowy Opel Mokka został zaprojektowany z myślą o wzbudzaniu emocji zapowiada przyszły kierunek stylistyczny marki. Nowością jest panel przedni Opel Vizor, przeprojektowany znak Blitz, czyli błyskawica Opla, a także centralnie umieszczona nazwa modelu na tylnej klapie. Nowa Mokka jest też pierwszym Oplem z deską rozdzielczą Pure Panel oraz w pełni cyfrowym kokpitem. Jest to wreszcie pierwszy Opel od samego początku sprzedawany zarówno z napędem elektrycznym, jak i z bardzo oszczędnymi silnikami spalinowymi.

Nowy Opel Mokka

Silniki benzynowe i wysokoprężny oferują moc od 100 KM do 130 KM. Wszystkie zespoły napędowe zadowalają się umiarkowaną ilością paliwa, zapewniając jednocześnie znakomite osiągi (zużycie paliwa według NEDC, dane wstępne: 4,8–3,8 l/100 km; emisja CO2: 111–100 g/km).

Natomiast silnik elektryczny o mocy 136 KM rozwija 260 Nm maksymalnego momentu obrotowego, dostępnego od razu po ruszeniu z miejsca. Kierowcy mogą wybierać pomiędzy trzema trybami jazdy — Normal, Eco i Sport. Dzięki 50 kWh akumulatorowi Opel Mokka‑e może przejechać na napędzie w pełni elektrycznym do 324 kilometrów (według WLTP). Nowa Mokka‑e obsługuje wszystkie opcje ładowania prądem jednofazowym lub trójfazowym z mocą 11 kW: za pomocą ładowarki naściennej, szybkiej ładowarki lub przez kabel podłączony do domowego gniazdka elektrycznego. Sprawność akumulatora jest objęta gwarancją marki Opel przez osiem lat lub 160 000 kilometrów.

Nowy Opel Mokka

Przeczytaj też: Nowy Opel Mokka zaprezentowany! Zobacz, jak wygląda przyszłość niemieckiej marki

Nowy Opel Mokka zwraca uwagę proporcjami i precyzją w najdrobniejszych szczegółach. Krótkie zwisy i szeroki rozstaw kół podkreślają odważną i bezkompromisową sylwetkę kompaktowego pięciomiejscowego modelu o długości 4,15 metra. Przód jest zdominowany przez przykuwający wzrok panel przedni Opel Vizor. Osłania on „twarz” nowego Opla , przywodząc trochę na myśl przyłbicę rycerskiego hełmu, integrując przedni wlot powietrza, reflektory LED i zaprojektowany na nowo znak Blitz w jeden spójny element. Nowy znak Blitz jest znacznie bardziej zgrabny i atrakcyjny niż poprzedni.

Nowy Opel Mokka

Nazwę modelu po raz pierwszy umieszczono pośrodku tylnej klapy. Słowo „Mokka” jest zapisane specjalną czcionką, która w zamyśle jej twórców ma kojarzyć się z techniką, płynnością i dynamiką.

Całość prezentuje się ciekawie, z lekka futurystycznie. Im dłużej przyglądamy się temu samochodowi, tym bardziej przypomina dużą zabawkę. Ale czy to źle? W końcu jazda samochodem powinna być świetną zabawą!

Nowy Opel Mokka

Stylistyczna przejrzystość panuje we wnętrzu nowej Mokki. Nowy Pure Panel to zestaw dwóch wyświetlaczy, które pomagą skupić się na najważniejszych informacjach. W przeciwieństwie do kokpitów przeładowanych danymi i przełącznikami Pure Panel jest wyjątkowo czytelny. Projektanci Opla przywiązywali dużą wagę do cyfrowej detoksykacji. Jednak najważniejsze funkcje wciąż są sterowane przyciskami, więc nie trzeba się do nich przebijać przez wielopoziomowe menu.

Wnętrze jest przestronne, fotele wygodne, kierownica przyjemna w dotyku. Aż chce się wrzucić bieg i sprawdzić, jak ta futurystyczna zabawka sprawuje się na drodze. Jedne do czego można by się przyczepić to liczba schowków, mogłoby ich być więcej i mogłyby być większe.

Przeczytaj też: Nowy Opel Mokka bez kamuflażu jest zwinny i energetyczny. Zobaczcie zdjęcia!

Ceny bezemisyjnej Mokki‑e rozpoczynają się od 139 900 złotych, za podstawową wersję wyposażenia Edition. Za najbardziej bogatą wersję Ultimate trzeba już zapłacić 162 700 złotych. Z kolei nowego Opla Mokkę z silnikiem spalinowym można zamówić już teraz w cenie 79 990 zł.

Najnowsze