Mówi się, że bezpieczeństwo zależy od kierowców. A jak powinni zachowywać się piesi oraz rowerzyści?
90% wypadków z udziałem w pieszych w Polsce ma miejsce właśnie w terenie zabudowanym. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo na miejskich drogach, zwłaszcza niechronionym uczestnikom ruchu?
W ubiegłym roku w takich zdarzeniach zginęły 554 osoby, a 6 449 odniosło obrażenia. Także w przypadku rowerzystów do zdecydowanej większości wypadków dochodzi w terenie zabudowanym (blisko 87%). Niestety z europejskich statystyk wynika, że liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, które miały miejsce na terenie zabudowanym, spada wolniej niż poza nim oraz na autostradach. Więcej o pomyśle na wprowadzenie bezwględnego pierwszeństwa pisałyśmy tutaj: https://www.motocaina.pl/artykul/dlaczego-bezwzgledne-pierwszenstwo-dla-pieszych-to-fatalny-pomysl-40104.html. Zachęcamy do dyskusji.
Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w dużej mierze zależy od postawy kierowców. Kluczowe znaczenie ma przestrzeganie ograniczeń prędkości – dzięki temu krótsza jest droga hamowania, a jeśli dojdzie do wypadku, jego skutki będą mniej poważne. Przykładowo pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 30 km/h może uniknąć ciężkich obrażeń, ale już przy prędkości powyżej 50 km/h szanse na przeżycie bardzo się zmniejszają.
Kierowcy powinni również upewnić się, by nic nie rozpraszało ich w czasie jazdy oraz zachować szczególną ostrożność w pobliżu przedszkoli i szkół, a także przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów – dodaje Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Jak powinni zachować się piesi i rowerzyści?
Także piesi i rowerzyści muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy przekraczać jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach, warto również nawiązać wtedy kontakt wzrokowy z kierowcą i upewnić się, czy nas widzi. Niebezpieczne jest natomiast rozproszenie uwagi poprzez korzystanie z telefonu komórkowego, a także używanie dousznych słuchawek, które nie pozwalają usłyszeć, że zbliża się samochód – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Dodatkowa odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni upewnić się, czy ich dziecko zna zasady bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Należy zachęcać najmłodszych, by w miarę możliwości wybierali dobrze widoczne przejścia, najlepiej z sygnalizacją świetlną. Warto zadbać również o to, by dziecko było widoczne na drodze dzięki jasnym ubraniom oraz odblaskowym elementom.
Najnowsze
-
Urządzenie wykrywające drony zadziałało! Polska firma była odpowiedzialna za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej na F1 w Austrii
Coraz częściej drony powodują niebezpieczne sytuacje na imprezach masowych, więc ich organizatorzy myślą o odpowiedniej ochronie, ludzi i obiektów. Podczas niedawnego GP F1 w Austrii to polska firma dostarczyła urządzenie wykrywające drony. -
Jak założyć działalność spedycyjną? Formalności, koszty, uwarunkowania
-
Skonfiskowano ponad 1,6 miliona podróbek Mercedesa – coraz więcej nalotów
-
Zalany silnik po nawałnicy w Warszawie? Odszkodowanie tylko z AC
-
Clarios zainwestuje 200 mln euro w produkcję nowoczesnych akumulatorów w Europie
Zostaw komentarz: