Edyta Klim

„Motorcycle Girl” – film oparty na faktach z życia Zenith Irfan

Można już obejrzeć w sieci film o pakistańskiej motocyklistce, która łamała stereotypy, samotnie podróżując motocyklem po swoim kraju.

Zenith Irfan, która obecnie ma 25 lat, swoim życiem zainspirowała reżysera Adnana Sarwar. I tak w 2018 roku swoją premierę w Pakistanie miał film długometrażowy „Motorcycle Girl”:

– Niezwykła historia tego, co Zenith zrobiła w tak młodym wieku, zwróciła moją uwagę i już wiedziałem, że to dobry temat na film. Stworzyłem fikcyjny świat wokół prawdziwej historii jej podróży i mam nadzieję, że „Motorcycle Girl” przyczyni się do wzmocnienia pozycji kobiet w Pakistanie – mówi reżyser.

Zenith zaczęła jeździć w 2013 roku, a historia filmu obejmuje min. podróż, w jaką motocyklistka wybrała się w 2015 roku, na motocyklu Suzuki o pojemności 150 cm3, ku pamięci swojego zmarłego ojca, bo to było jego marzenie. Pokonała wtedy 3,200 km ze swojego domu w Lahore przez północny Pakistan, aż do Khunjerab na chińskiej granicy, przekraczając Himalaje.

– Nigdy nie sądziłam, że taki film powstanie. Chciałbym, żeby mój ojciec tu był i mógł to wszystko zobaczyć. Czuję, że mam teraz większą odpowiedzialność i chcę pokazywać Pakistan w pozytywnym świetle. Kiedy jest się bohaterem filmu – ludzie patrzą na Ciebie, dlatego, jako pakistańska kobieta, czuję się teraz bardziej odpowiedzialna za ten przekaz – mówi motocyklistka.

Kino w Azji Południowej jest zupełnie inne, niż na Zachodzie. Widzowie oczekują sekwencji pieśni i tańca, romansu i fantazji, gdy wejdą do sali kinowej. A przede wszystkim spodziewają się głównej roli męskiej, jeżeli chodzi o tematy motocyklowe. Jednak Adnan Sarwar po obejrzeniu krótkiego filmu o Zenith oraz po telefonicznej z nią rozmowie – rzucił wszystko na jedną kartę. Porzucił projekty, którymi się zajmował, sprzedał część udziałów w swojej firmie i za uzyskane środki stworzył ten film.

– Dla mnie był to przede wszystkim film o relacji ojciec-córka. Bo to miłość, jaką córka odczuwa wobec zmarłego ojca, daje jej siłę do pokonywania barier społecznych i wykonania tego niesamowitego planu, który w każdym innym kraju, niekoniecznie byłby bohaterskim aktem. W Pakistanie nie ma przepisów zakazujących kobietom jeździć motocyklami, ale jest to bariera bardziej psychologiczna, od czasów mrocznych czasów dyktatury, która zepchnęła pakistańskie kobiety o kilka dekad wstecz. Moje przesłanie jest takie, że kobiety powinny mieć swobodę mobilności, ponieważ jest to ich podstawowe prawo! Nadszedł czas, aby kobiety z Pakistanu zajęły należne im miejsce w społeczeństwie – przyznaje reżyser.

Aktorka Sohai Ali Abro, która podjęła się odegrania głównej roli, przeszła intensywne szkolenie motocyklowe, a nawet przejechała trasę, która była bazą do powstania filmu. Na początku było jej trudno, ale w pewnym momencie poczuła, że jazda motocyklem to bardzo wyzwalające doświadczenie. Dodatkowo aktorka prześledziła wszystkie relacje motocyklistki z podróży. Okazało się, że Sohai i Zenith mają ze sobą wiele wspólnego i bardzo się prywatnie polubiły.

Zobacz także: Zenith Irfan ma misję w Pakistanie

Cały film można już zobaczyć w wersji anglojęzycznej na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=yvpc02mjmOs

– Jako pakistańska kobieta mam pewne ograniczenia społeczne, więc muszę uważać na to co mówię i na swój język ciała. Jednak podczas moich przygód motocyklowych, staram się wzmocnić odwagę innych kobiet i zachęcić je, by walczyły o swoje pasje i cele – mówi Zenith, a teraz jej przesłanie ma szanse trafić do jeszcze większej ilości odbiorców.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze