Edyta Klim

Mathilde Margaillan i Veronica Engan jedynymi kobietami w Rajdzie Polski 2015

W dniach 2-5 lipca zostanie rozegrany Lotos 72. Rajd Polski. Najlepsi kierowcy świata wyjadą rywalizować na 19-stu mazurskich odcinkach specjalnych, a w stawce zawodników zaprezentują się dwie kobiety.

Lotos 72. Rajd Polski, siódma runda Rajdowych Mistrzostw Świata FIA zostanie rozegrany w dniach 2 – 5 lipca 2015 roku, a baza imprezy już po raz jedenasty znajduje się w malowniczych Mikołajkach. Areną zmagań najlepszych kierowców świata będzie 19 szutrowych odcinków specjalnych o długości 313 kilometrów (a cała trasa to, aż 1192 km), w tym trzykrotnie rozgrywana próba na torze Mikołajki Arena, gdzie kibice mogą podziwiać bezpośrednia walkę dwóch załóg.

Testy Roberta Kubicy przed Rajdem Polski zobaczysz tu.

W ubiegłym roku Rajd Polski oglądało na Mazurach ponad sto tysięcy kibiców! Nic dziwnego, bo do rywalizacji na szutrowych odcinkach wyruszy cała światowa czołówka, włącznie z fabrycznymi ekipami Volkswagena, Citroena, Hyundaia i M-Sportu (8 załóg). Rajd Polski będzie też rundą zmagań 9-ciu juniorów, czyli kierowców do 28 lat w Citroenie DS3 R3T oraz Drive Dmack Fiesta Cup 2015 (12 załóg), WRC2 (30) i WRC3 (13).

Hyundai Tucson nowej generacji zaprezentowany w całej okazałości. Zobaczcie zdjęcia!
Na liście zgłoszeń znalazło się 11 polskich kierowców, a nazwiska wzbudzające zapewne najwięcej emocji to Robert Kubica, a także legenda polskich sportów motorowych – Krzysztof Hołowczyc. Kobieca frekwencja niestety nie zachwyca, bo na 74 załogi wystąpią jedynie dwie zawodniczki w roli pilota.

Galerię zdjęć z testów zespołów Skody i Volkswagena zobaczysz tu.

Testy Jari-Matti Latvala przed Rajdem Polski tutaj.

Wypowiedzi Roberta Kubicy i Krzysztofa Hołowczyca przed Rajdem Polski 2015 przeczytasz tu.

Jakimi autami poza WRC będą rywalizować zawodnicy Rajdu Polski? Dowiesz się tu.

Hyundai Tucson nowej generacji zaprezentowany w całej okazałości. Zobaczcie zdjęcia!
Z numerem 53 wystąpi francuska para Mathilde Margaillan z mężem Matthieu za kierownicą Citroena DS3 R3T (w juniorach). Zawodniczka startuje regularnie ze swoim mężem od 2010 roku, głównie w rajdach francuskich. W sezonie 2015 rajdowa para postanowiła skoczyć jednak na głęboką wodę i startować w najwyższym cyklu rozgrywek. W Rajdzie Monte Carlo świetnie poradzili sobie ze Skodą Fiabią S2000, ale małym Citroenem rundy JWRC w Portugalii już nie udało się ukończyć. Trzymamy zatem kciuki za start na ziemiach polskich.

Hyundai Tucson nowej generacji zaprezentowany w całej okazałości. Zobaczcie zdjęcia!
Drugą pilotkę zobaczymy w Fordzie Fiesta R2 z numerem 74, a będzie to Veronica Engan u boku Mariusa Aasen. Ta norweska zawodniczka startuje regularnie już od 2005 roku i praktycznie od początku w wysokiej rangi zawodach i topowych samochodach. U boku kilku kierowców wielokrotnie stawała na podium, a w tym sezonie ukończyła z Mariusem już 6 rajdów, a w tym rundę WRC w Portugalii, gdzie zajęli 2. miejsce w Drive Dmack Fiesta Cup. Rywale nie będą mieli łatwo z tą parą!

Zapowiada się piękna pogoda na weekend, więc rajdowe emocje można połączyć z wakacyjnym wypadem na Mazury. Jeżeli się nie uda – to na gorąco Rajd Polski można śledzić na jego stronie oficjalnej: http://www.rajdpolski.pl , a także oglądać w telewizji 9poniżej harmonogram relacji). My również zachęcamy do odwiedzi Motocaina.pl – codziennie będziemy prezentować na stronie najciekawsze ujęcia z Rajdu Polski w fotoreportażach Marcina Hennka.

Program relacji i transmisji z LOTOS 72. Rajdu Polski:

POLSAT SPORT NEWS

Czwartek, 2 lipca, godz.20:00,OS-1 Mikołajki Arena 1, LIVE

Piątek, 3 lipca, godz.09:07,OS-1 Mikołajki Arena 1 i godz.23:00 Najciekawsze wydarzenia – dzień 1

Sobota, 4 lipca, godz.12:00, OS-13 Paprotki – LIVE i godz.23:00 Najciekawsze wydarzenia – dzień 2

Niedziela, 5 lipca, godz.22:30, Najciekawsze wydarzenia – dzień 3 i godz. 23:00 Najciekawsze wydarzenia rajdu

POLSAT SPORT EXTRA

Niedziela, 4 lipca, godz.12:00, OS-19 Baranowo (Power Stage) – LIVE

Poniedziałek, 6 lipca godz, 11:50 OS-19 Baranowo (Power Stage)

POLSAT

Niedziela, 5 lipca, godz.12:00, OS-19 Baranowo (Power Stage) – LIVE

Najnowsze

Następcy Loeba i Ogiera – kategoria JWRC w Rajdzie Polski 2015

Od 2001 roku w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA istnieje kategoria stworzona z myślą o najmłodszych, aspirujących do czołówki WRC zawodnikach. Rywalizacja wśród juniorów pomogła w rozwoju talentu wielu przyszłym zwycięzcom rajdów WRC. Pierwszym triumfatorem JWRC został Sébastien Loeb.

Tytuły mistrzowskie wywalczyli między innymi Sébastien Ogier, Dani Sordo, Martin Prokop, Craig Breen czy Pontus Tidemand. Michał Kościuszko ukończył cykl JWRC w 2009 na drugim miejscu.

Lotos 72. Rajd Polski będzie 3. rundą tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów FIA.

 W JWRC obowiązuje limit wieku kierowców (28 lat), kalendarz składa się z tylko z wybranych rund WRC, a zawodnicy rywalizują autami przednionapędowymi. Od 2014 roku patronat nad JWRC  sprawuje Citroen, więc punkty w tej kategorii można zdobywać jedynie modelem DS3 R3T. Francuska marka zapewnia również dodatkową nagrodę za mistrzostwo w postaci startów w 6 rajdach zaliczanych do cyklu WRC2 w Citroenie DS3 R5 w sezonie 2016.

Aż 19 kierowców z 11 różnych krajów w tym z m.in. Francji, Włoch, Finlandii, Norwegii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Irlandii składa się na tegoroczną stawkę JWRC. W kalendarzu rozgrywek znajdują się rajdy: Monte Carlo, Portugalii, Polski, Finlandii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Mistrza świata juniorów poznamy sumując punkty z 6 najlepszych rezultatów w sezonie. Zostanie również wręczony tytuł dla narodu, którego zawodnicy zdobyli najwięcej punktów.

W rozegranych do tej pory rajdach nie było mocnych na Francuza, Quentina Gilberta. 26-latek zwyciężył w otwierającym sezon Rajdzie Monte Carlo prowadząc od drugiej próby aż do samej mety. Sukces ten powtórzył w Rajdzie Portugalii i tym samym ma na swoim koncie maksimum możliwych do zdobycia punktów. Drugi w klasyfikacji generalnej jest 19-letni Norweg Ole Christian Veiby. 3. miejsce w Monte Carlo i 5. w Portugalii pozwoliły mu zebrać połowę punktów obecnego lidera. Trzeci jest Włoch Simone Tempestini z dorobkiem 20 punktów. 

Do Lotos 72. Rajdu Polski zgłosiło się 9. juniorów: Simone Tempestini (Włochy), Mohamed Al-Mutawaa (ZEA), Henri Haapamaki (Finlandia), Federico Della Casa (Szwajcaria), Osian Pryce (Wielka Brytania) oraz czwórka Francuzów, Quentin Gilbert, Pierre-Louis Loubet, Jean-René Perry i Matthieu Margaillan.

Zeszłoroczny Lotos 71. Rajd Polski przyniósł zwycięstwo w kategorii juniorów Stéphane’owi Lefebvre, który ostatecznie został mistrzem JWRC. Francuz otrzymał na ten sezon Citroena DS3 R5 i pojawi się na mazurskich szutrach w swoim piątym starcie w kategorii WRC2. Obiecujący 23-latek odniósł już zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo i liczy się w walce o mistrzowski tytuł w WRC2.

Program relacji i transmisji z Lotos 72. Rajdu Polski

POLSAT SPORT NEWS

Czwartek, 2 lipca       godz.20:00      OS-1 Mikołajki Arena 1 LIVE

Piątek, 3 lipca godz.09:07      OS-1 Mikołajki Arena 1

                                   godz.23:00      Najciekawsze wydarzenia – dzień 1

Sobota, 4 lipca        godz.12:00   OS-13 Paprotki LIVE                                      

                                godz.23:00         Najciekawsze wydarzenia – dzień 2

Niedziela, 5 lipca        godz.22:30      Najciekawsze wydarzenia – dzień 3

                                   godz.23:00      Najciekawsze wydarzenia rajdu

POLSAT SPORT EXTRA

Niedziela, 4 lipca    godz.12:00   OS-19 Baranowo (Power Stage) LIVE 

Poniedziałek, 6 lipca godz,11:50       OS-19 Baranowo (Power Stage)

POLSAT

Niedziela, 5 lipca    godz.12:00   OS-19 Baranowo (Power Stage)  LIVE

Najnowsze

Polacy przepłacają za OC

Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w Polsce jest nie mniejsza niż 375 złotych, natomiast maksymalnie może wynieść nawet 710 złotych. Statystyczny właściciel ubezpieczanego samochodu może sporo przepłacić za OC.

Pomimo wprowadzenia systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód, ceny polis OC wciąż utrzymują się na stosunkowo niskich poziomach. Mimo to, między najtańszą a najdroższą ofertą dla tego samego kierowcy jest nawet kilkaset złotych różnicy. Aktualnie najdroższymi z miast pod względem cen OC jest Gdańsk oraz Wrocław. Na Pomorzu OC kosztuje średnio 669 zł natomiast na Dolnym Śląsku 638 zł. Najlepsze warunki oferowane są w Rzeszowie, gdzie średnio za OC płaci się 439 zł oraz w Kielcach, tu kierowcy zapłacą średnio 445 zł.

Co ciekawe w Warszawie, największym polskim mieście, średnia cena OC wynosi niecałe 580 zł. Drożej, bo 616 zł wynosi średnio OC w Poznaniu, natomiast w Krakowie i Katowicach wychodzi kolejno 514 zł i 491 zł.

Głównym czynnikiem, decydującym o wysokości składki OC prócz doświadczenia i nabytych zniżek, czy okresu posiadania prawa jazdy właściciela auta jest także pojemność silnika. Ubezpieczyciele ustalając wysokość stawki biorą pod uwagę również markę i model auta, miejsce zarejestrowania pojazdu oraz wiele innych.

System BLS został w kwietniu uruchomiony w takich towarzystwach jak: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA oraz Warta. Natomiast już w lipcu wdrożą go Aviva i Liberty; Gothaer dopiero w październiku.

Źródło: CUK Ubezpieczenia

Najnowsze

Jutta Kleinschmidt i Ellen Lohr wystartują w Polsce!

Już za miesiąc, na największym w Polsce torze off-road w Olszynie, odbędzie się jedna z najbardziej ekstremalnych imprez w Europie - 24 godzinny wyścig Gorm 24h. Swój start w zawodach zapowiedziała jedyna kobieta, która zwyciężyła rajd Dakar - Jutta Kleinschmidt oraz Ellen Lohr - gwiazda Deutsche Tourenwagen Masters.

Na starcie pierwszej w historii trwającej całą dobę rywalizacji pojazdów off-roadowych staną zawodnicy ścigający się na quadach, buggy i ciężarówkach o masie do 7,5 tony. Liczba zawodników została ograniczona do 100 załóg. Na trasie wystartują gwiazdy światowego motorsportu, lecz nie zabraknie również wiodących zawodników z Polski. Do Olszyna przyjadą takie gwiazdy off-roadu jak Jutta Kleinschmidt i Ellen Lohr – uczestniczka Deutsche Tourenwagen Masters (obie zawodniczki przekroczyły już 50-tkę), a także załogi z najbardziej odległych zakątków świata, w tym zespołu buggy z Baja 1000 z USA.

Wyścig Gorm 24h Central Europe Race jest organizowany po raz pierwszy w Polsce. Gorm 24h jest edycją cyklu Deutsche Offroad Meisterschaft. To wydarzenie najważniejsze z całego cyklu pięciu zawodów. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu imprez, odbywających się od 2007 roku jest Sand Medien, a współorganizatorem w Polsce jest Off-Road Adventure.

Start zawodów zaplanowany jest na 7 sierpnia na godzinę 20:00. Zawodnicy startują non stop przez 24 godziny. Do pokonania mają jak największą liczbę pętli o długości ok. 25 kilometrów, co po dobie wyścigu daje łącznie około 1600 kilometrów. Trasę wyścigu opracowują specjaliści off-roadu z Niemiec, przy współpracy z Pavlem Taśka, legendą czeskiego motocrossu!

Najnowsze

Puchary strzeleckie Gforcespot rozdane!

28 czerwca, na strzelnicy Warszawskiej Sekcji Strzeleckiej Legii w Rembertowie, motocyklowe siły walczyły o Puchar GFORCESPOT - na miejscu pojawiło się sporo motocyklistek.

Doświadczeni instruktorzy przeszkolili wszystkich z obsługi broni i technik strzelania. Rozegrano 3 konkurencje oceniane: Pistolet Sportowy, Karabin Sportowy, Pistolet Centralnego Zapłonu strzelane z 3 rodzajów broni: Ruger, Glock, TOZ12.

Jedna z motocyklistek wróciła do domu z nagrodą główną motocyklem Junak RS125! Kolejna z urządzeniem STW Power Factor firmy Commerto.

Warszawska sekcja strzelecka powiększyła swoje szeregi o kolejne zawodniczki. GFORCESPOT planuje powtarzać akcję co roku, dlatego drogie Panie jeśli nie miałyście jeszcze okazji postrzelać – zapraszamy za rok.

A oto co się działo.

Najnowsze