Masz prawo jazdy kategorii B? Teraz pojedziesz też trójkołowcem!

To kolejna nowelizacja w polskim prawie, która ułatwia dostęp do motocykli osobom, które nie posiadają prawa jazdy kategorii A.

O problemie kierowców – właścicieli motocykli trójkołowych pisałyśmy więcej tu:
Kierowcy trójkołowych motocykli (trajek) dyskryminowani w ustawie!
Jest szansa na zmianę treści ustawy o kierujących pojazdami trójkołowymi

Prezydent podpisał właśnie nowelizację, która pozwala kierowcom mającym prawo jazdy kategorii B na legalne prowadzenie trójkołowych motocykli. Warunkiem jest co najmniej trzyletni staż.

Zmiana ta ma ułatwić dostęp do takich pojazdów nie tylko kierowcom, którzy nie widzieli potrzeby wyrabiania sobie prawa jazdy kategorii A, ale również tym, którzy nie mogli go zrobić z uwagi na niepełnosprawność. Ponadto w uzasadnieniu do nowelizacji pojawiło się stwierdzenie, że:

Technika jazdy motocyklem trójkołowym jest zdecydowanie bardziej zbliżona do sposobu jazdy samochodem niż motocyklem jednośladowym. Skoro ustawodawca stwierdził, że do jazdy motocyklem do mocy 11 kW wystarczy prawo jazdy kategorii B, tym bardziej to samo prawo jazdy powinno być wystarczające do prowadzenia wszelkiego rodzaju motocykli trójkołowych.

Odnosi się ono do nowelizacji wprowadzonej pod koniec 2014 roku, która przyczyniła się do dużego wzrostu popularności motocykli i skuterów z silnikami o pojemności 125 cm3. Warto zaznaczyć, że pomimo pierwotnych obaw, pojawienie się na ulicach jednośladów prowadzonych przez osoby bez prawa jazdy kategorii A nie przyczyniło się do wzrostu liczby wypadków.

Znowelizowana ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od dnia jej ogłoszenia. Myślicie, że zobaczymy teraz na drogach więcej trójkołowców?

Przeczytaj też nasz kobiecy test BRP Can Am Spyder

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze